Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
5 minut 41 sekund

Tych 8 rzeczy musisz wiedzieć przed montażem fotowoltaiki! (SPRAWDŹ LISTĘ)

Tych 8 rzeczy musisz wiedzieć przed montażem fotowoltaiki! (SPRAWDŹ LISTĘ) Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o fotowoltaice
Ocena 5
5 (1)
5
1
5

Zainstalowana moc fotowoltaiki w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym stale rośnie. Zainteresowanych oszczędzaniem jest coraz więcej osób, nic więc dziwnego, że stale przybywa firm świadczących usługi w zakresie sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych. Instalacja fotowoltaiczna to system, który ma służyć przez co najmniej 30 lat, warto więc wybrać wykonawcę, który nie zniknie za rok czy dwa, a do tego zadba o najwyższej jakości komponenty i prawidłowy montaż. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze fotowoltaiki.

Sprawdzona firma z mocną pozycją na rynku

Fotowoltaika to system, który ma działać przez dziesiątki lat. Warto więc wybrać firmę, która działa na rynku fotowoltaiki od kilku lat, ma swoich klientów i sukcesywnie się rozwija. Zanim zdecydujesz się na współpracę, sprawdź podstawowe informacje o firmie. Zwróć uwagę na datę założenia firmy oraz jej kapitał zakładowy. Spółkę z o.o. sprawdź w KRS, a działalności osobowe w bazie CEIDG. Jeśli dodatkowo spółka jest notowana na giełdzie to masz pewność, że musiała spełnić szereg rygorystycznych wymagań by udowodnić swoją wiarygodność. 

Realizacje – portfolio wykonawcy

Zanim zdecydujesz się na wybór wykonawcy, sprawdź na jego stronie lub w mediach społecznościowych jak wygląda portfolio firmy. Jeśli posiada bogaty portfel różnorodnych realizacji to dobry znak. Oglądając instalacje zwróć uwagę na estetykę wykonania oraz czy montaż został wykonany w sposób prawidłowy – czy nie występują zacienienia, przewody są starannie zamocowane, a panele nie wystają poza krawędzie dachu. Nie bój się pytać, jeśli masz jakieś wątpliwości poproś o informację lub więcej materiałów.

Columbus porfolio
Portfolio wykonawcy

Właściwy dobór mocy instalacji

Właściwy dobór mocy instalacji to warunek opłacalności fotowoltaiki. Domowa instalacja fotowoltaiczna, ze względu na system magazynowania prądu w sieci, powinna być przewymiarowana maksymalnie o 20%. Dzięki temu, zyskasz pewność, że w pełni pokryje Twoje zapotrzebowanie na prąd. Za duża moc instalacji sprawi, że inwestycja będzie dłużej się spłacać, a część wyprodukowanej energii, której nie zdołasz zużyć w ciągu roku zostanie bezpowrotnie utracona. Zbyt mała moc to z kolei dopłaty do rachunków. 

szczegółowy audyt columbus
Szczegółowy audyt

Jeśli po przeanalizowaniu Twoich rachunków, przedstawiciel bez uzasadnienia zaproponuje Ci dużo wyższą moc instalacji niż roczne zapotrzebowanie na prąd – uważaj! To może być sygnał, że albo celowo wprowadza Cię w błąd, chcąc sprzedać jak najwięcej, albo nie potrafi prawidłowo dobrać mocy.

Oferowana technologia

Czy zamiast nowoczesnego, dotykowego smartfona kupiłbyś teraz czarno-biały telefon z klapką? Raczej nie. Dlaczego zatem inwestować w przestarzałą już, a nada oferowaną przez wielu przedstawicieli technologię polikrystaliczną? Nie ma to żadnego uzasadnienia. 

Obecnie standardem na rynku są panele monokrystaliczne, jednak i one różnią się od siebie technologią. Możemy wybrać klasyczne moduły z bus barami, ale do wyboru mamy także te z ogniwami ciętymi na pół czy PERC. Na rynku dostępne są moduły które łączą wszystkie te technologie, dzięki czemu ich sprawność i żywotność przewyższa inne. Masz niewielki dach, ale duże potrzeby – zwróć uwagę na wysoką sprawność paneli – minimum 19%. Ważnym aspektem jest także gwarancja na sprawność, która jest potwierdzeniem efektywnej pracy instalacji przez lata, producenci gwarantują już nawet powyżej 80% sprawność po 30 latach.

Sprawdź czy poza fotowoltaiką, firma ma w swojej ofercie inne rozwiązania, które w przyszłości mogą Cię zainteresować i sprawić, że Twój dom będzie jeszcze bardziej oszczędny i komfortowy.

produkty Columbus
Dostępność innych produktów

System zabezpieczeń

Instalacja fotowoltaiczna powinna być maksymalnie bezpieczna oraz spełniać wymogi znowelizowanej ustawy Prawo budowlane i zasadach postępowania przeciwpożarowego dla instalacji fotowoltaicznych o mocy większej niż 6,5 kWp. Zanim zdecydujesz się na wybór wykonawcy, sprawdź jakie rozwiązania stosuje w celu zabezpieczenia instalacji przed ewentualnymi awariami. Najważniejszą kwestią w utrzymaniu bezpieczeństwa jest stosowanie wysokich standardów instalacyjnych, odpowiednich komponentów, a także systemu trwałego i widocznego rozłączenia obwodu elektrycznego.

Columbus Safe - taśmy samogaszące
Columbus Safe – taśmy samogaszące

Logistyka – centra logistyczne i magazyny

Logistyka pozostaje często niedoceniana przez wiele firm, patrząc przez pryzmat przede wszystkim kosztów, które generuje. Bez dobrego zaplecza w postaci magazynów i starannie opracowanego łańcucha dostaw, niemożliwa jest dobra i terminowa obsługa Klienta.

Na rynku ciągle istnieją wykonawcy, którzy nie posiadają towaru na stanie, a jest on zamawiany na bieżąco. Braki magazynowe skutkują opóźnieniami w montażach, niejednokrotnie sięgającymi kilku tygodni. Warto wybrać wykonawcę, mającego zaplecze logistyczne i długoterminowe, bezpośrednie kontraktom z producentami. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sprzęt który kupujesz, jest fizycznie w kraju i zostanie on szybko zamontowany. 

Gwarancja na fotowoltaikę

Fotowoltaika to inwestycja na lata jej żywotność i szacowana jest na ponad 30 lat. Warto więc zwrócić uwagę na gwarancję jaką oferują wykonawcy:

  • Gwarancja na sprawność (określana też jako gwarancją na uzysk/wydajność) – oznacza czas po jakim panele nadal będą efektywnie produkować prąd. Jest to gwarancja którą oferuje producent paneli fotowoltaicznych. Zazwyczaj wynosi ok 25 lat. Po tym czasie panele mają nadal wytwarzać energię na poziomie minimum 80%.
  • Gwarancja na komponenty – w zależności od części instalacji, zazwyczaj producenci oferują od 5 do 10 lat gwarancji na podzespoły. To stosunkowo niewiele, biorąc od uwagę zakładany czas pracy systemu. Warto więc wziąć pod uwagę wykonawcę, który daje możliwość rozszerzenia standardowego okresu gwarancji. 
  • Gwarancja na montaż czy serwis – warto by był realizowany na terenie całego kraju i trwał dłużej niż najczęściej oferowane 2 czy 5 lat. Decydując się na instalację fotowoltaiczną, wybierz firmę, która zapewni Ci jak najdłuższą opiekę posprzedażową i serwis door 2 door.

Opieka posprzedażowa

Gdzie kończy się proces zakupowy? Czy w chwili, gdy panele zostają zamontowane, a właściciel mikroinstalacji zdany jest na siebie? To przecież nie koniec. By móc w pełni cieszyć się z darmowego prądu i szybkiego zwrotu inwestycji, konieczne jest dopełnienie formalności czyli np. zgłoszenie mikroinstalacji do operatora sieci dystrybucyjnej. Ważna jest także weryfikacja pierwszego rachunku za prąd i tego czy wszystko funkcjonuje jak powinno. Zanim zdecydujesz się na zakup fotowoltaiki, sprawdź jak wygląda opieka posprzedażowa u wykonawcy. Nie wiesz na co zwrócić uwagę? Sprawdź czym jest Columbus Care.

Chcesz mieć pewność wyboru wykonawcy instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź naszą checklistę.

 

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Opinie na temat fotowoltaiki są na ogół bardzo pozytywne. Doceniają ją głównie posiadacze instalacji, którzy odczuli korzyści związane z inwestycją. Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii ma dobre opinie nie tylko wśród oszcz...
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
Fotowoltaika dofinansowanie 2024 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Fotowoltaika dofinansowanie 2024 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Odnawialne źródła energii to najprostszy sposób na obniżenie rachunków za prąd i ochronę środowiska. Popularność fotowoltaiki rośnie z roku na rok. Do niedawna nieznana, dziś zasila tysiące polskich gospodarstw. Dużą zachętę dla...
Panele fotowoltaiczne vs. kolektory słoneczne
Panele fotowoltaiczne vs. kolektory słoneczne
Choć panele fotowoltaiczne zagościły już na dobre na polskich dachach, nadal często mylone są z kolektorami słonecznymi. Różnica między tymi instalacjami jest jednak zasadnicza. Panele słoneczne produkuj...
Sprawność paneli fotowoltaicznych – ogniwa paneli z coraz lepszymi wynikami
Sprawność paneli fotowoltaicznych – ogniwa paneli z coraz lepszymi wynikami
Po pierwsze, należy sobie zdać sprawę z tego, że sprawność paneli fotowoltaicznych jest często mylona z ich wydajnością. W niniejszym artykule podejmujemy próbę wyjaśnienia terminów. Należy wspomnieć również, że sprawność panel...
Gwarancja na fotowoltaikę – jak działa?
Gwarancja na fotowoltaikę – jak działa?
Niewątpliwą zaletą paneli fotowoltaicznych jest to, że charakteryzują się ni...
zapytaj o ofertę
Columbus