Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
3 minut 3 sekund

Dotacje na fotowoltaikę w Warszawie – zyskaj aż do 15 000 zł!

W marcu ruszył dodatkowy nabór wniosków do programu „Wykorzystanie lokalnych źródeł energii odnawialnej”. Mieszkańcy Warszawy mogą składać wnioski m.in. na dofinansowanie na fotowoltaikę. Maksymalna wysokość dotacji waha się od 15 do nawet 40 tys. zł i jest zależna od wyboru konkretnej instalacji OZE: paneli fotowoltaicznych; pomp ciepła – powietrznych i gruntowych; kolektorów słonecznych lub turbin wiatrowych. Nabór potrwa do końca kwietnia 2024 roku.

Warszawa dotacje do fotowoltaiki –  warunki

Od kilku lat mieszkańcy Warszawy mogą składać wnioski o dofinansowania instalacji fotowoltaicznych i innych instalacji OZE w ramach programu „Wykorzystanie lokalnych źródeł energii odnawialnej”. Mieszkańcy stolicy mogą liczyć na dofinansowanie w kwocie 1,5 tys. zł na każdy 1 kW mocy. Przy instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kWp można liczyć nawet do 15 tys. złotych dotacji. Warszawską dotację na fotowoltaikę można łączyć z ulgą termomodernizacyjną.

Wysokość dotacji dla podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych

  • powietrzna pompa ciepła do 30 000 zł, ale nie więcej niż 1 000 zł/kW,
  • gruntowa pompa ciepła do 40 000 zł, ale nie więcej niż 2 000 zł/kW,
  • kolektory słoneczne do 15 000 zł, ale nie więcej niż 1 000 zł/m2,,
  • fotowoltaika do 15 000 zł, ale nie więcej niż 1 500 zł/kW,
  • turbiny wiatrowe do 15 000 zł, ale nie więcej niż 1 500 zł/kW.

Dla jednostek sektora finansów publicznych, będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi wysokość dotacji wynosi do 80% rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji.

Rozpoczęcie realizacji inwestycji, w tym ponoszenie wydatków, nie może nastąpić przed zawarciem umowy o udzielenie dotacji. Termin zakończenia realizacji i rozliczenia inwestycji zostanie wyznaczony w umowie o udzielenie dotacji.

O przyznaniu środków decyduje kolejność zgłoszeń. Dotacja jest nieopodatkowana oraz bezzwrotna. Warunkiem jest również to, że nieruchomość nie może być ogrzewana kotłami lub paleniskami na paliwo stałe lub olej opałowy.

Dla kogo warszawska dotacja na fotowoltaikę?

Na dofinansowanie na fotowoltaikę mogą liczyć osoby fizyczne, firmy oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe planujące inwestycję na terenie Warszawy. Dla jednostek sektora finansów publicznych, będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi wysokość dotacji wynosi do 80% rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji.

Dotacja na pompę ciepła w Warszawie

Spośród dotacji przyznanych w latach 2019-2023, najwięcej – ponad 3,5 tys. – dotyczyło dofinansowania do montażu paneli fotowoltaicznych. Dalej w kolejności były pompy ciepła. Mieszkańcy Warszawy coraz chętniej inwestują w w te urządzenia, korzystając z dostępnych dofinansowań oferowanych przez władze miasta. Rośnie świadomość ekologiczna oraz zrozumienie korzyści płynących z tego rodzaju instalacji, takich jak oszczędność energii oraz redukcja emisji dwutlenku węgla. Ponadto, coraz więcej osób dostrzega długoterminowe korzyści finansowe związane z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii, co dodatkowo zachęca do inwestowania w pompy ciepła.

Jak już wspomniano, dotacja oferowana przez władze Warszawy obejmuje dofinansowanie instalacji pomp ciepła. Dla powietrznej pompy ciepła przewidziana jest kwota do 30 000 zł, jednak nie więcej niż 1 000 zł na każdy kilowat mocy. Natomiast dla gruntowej pompy ciepła maksymalna kwota dotacji wynosi 40 000 zł, jednak nie więcej niż 2 000 zł na każdy kilowat mocy. Te atrakcyjne kwoty stanowią zachętę dla mieszkańców stolicy do inwestowania w bardziej ekologiczne i efektywne rozwiązania grzewcze, wspierając jednocześnie cele zrównoważonego rozwoju oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Wniosek o dotację

Wniosek o udzielenie dotacji należy złożyć w Wydziale Obsługi Mieszkańców w dowolnym Urzędzie Dzielnicy lub przesłać pocztą na adres:
Urząd m.st. Warszawy
Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej
Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Fotowoltaika dofinansowanie 2024 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Fotowoltaika dofinansowanie 2024 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Odnawialne źródła energii to najprostszy sposób na obniżenie rachunków za prąd i ochronę środowiska. Popularność fotowoltaiki rośnie z roku na rok. Do niedawna nieznana, dziś zasila tysiące polskich gospodarstw. Dużą zachętę dla...
Fotowoltaika – dotacje czy zawsze się opłacają?
Fotowoltaika – dotacje czy zawsze się opłacają?
Dotacje na fotowoltaikę udzielane są z wielu źródeł, mogą nimi być programy krajowe, środki z samorządów czy dofinansowania z Unii Europejskiej. W ramach dotacji można w zależności od programu uzyskać dofinansowanie lub nisk...
Program Mój Prąd 4.0 – sprawdź zasady dotacji
Program Mój Prąd 4.0 – sprawdź zasady dotacji
“Mój Prąd” to rządowy program skierowany do gospodarstw domowych na terenie całej Polski. Projekt zakłada dofinansow...
Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?
Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?
Ulga termomodernizacyjne obowiązuje od 2019 r. Jest ona przeznaczona dla właścicieli i współwłaścicieli istniejących budynków jednorodzinnych. W ramach wsparcia remontujący domy mogą odliczyć od podatku, wydatki poniesione na realizac...
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
AgroEnergia 2024 – program z dotacją na OZE dla rolników
AgroEnergia 2024 – program z dotacją na OZE dla rolników
AgroEnergia to program, dzięki któremu prowadzący gospodarstwo rolne mogą starać się o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na instalacje OZE. Budżet programu „AgroEnergia” opiewa na 200 milionów zło...
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
zapytaj o ofertę
Columbus