Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
9 minut 2 sekund

Klimatyzacja do domu – zalety i wyzwania – co warto wiedzieć przed zakupem?

Klimatyzacja do domu – zalety i wyzwania – co warto wiedzieć przed zakupem? Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o dotacjach, Artykuły o fotowoltaice, Artykuły o pompach ciepła
Ocena 5
5 (1)
5
1
5
Klimatyzacja do domu

W dzisiejszych czasach klimatyzacja staje się coraz bardziej powszechna. Systemy są obecne w biurach, samochodach, lokalach usługowych, a także coraz częściej w domach i mieszkaniach. Choć niegdyś była uważana za luksus, obecnie wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez niej, zwłaszcza w upalne letnie dni. Dlaczego klimatyzacja zyskuje na popularności, jakie są jej korzyści, a także jakie wyzwania wiążą się z jej użytkowaniem? 

Zalety klimatyzacji

Klimatyzacja to nie tylko sposób na utrzymanie przyjemnej temperatury w pomieszczeniach w gorące dni, ale także wielopłaszczyznowy system, który przynosi liczne korzyści. Oto kilka głównych zalet klimatyzacji:

Komfort termiczny

Najbardziej oczywistą korzyścią z posiadania klimatyzacji jest możliwość utrzymania komfortowej temperatury wewnątrz pomieszczeń, niezależnie od warunków zewnętrznych. W upalne dni klimatyzacja pozwala nam uniknąć przegrzania, co ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia i zdrowia. 

Oczyszczanie powietrza

Nowoczesne systemy klimatyzacji są wyposażone w filtry BIO HEPA, zatrzymują 99% cząstek pyłu, kurzu i bakterii, w tym drobnoustroje. Dzięki temu poprawia się jakość powietrza w pomieszczeniach, co jest szczególnie istotne dla osób cierpiących na alergie lub astmę. 

Redukcja wilgoci

Klimatyzacja nie tylko chłodzi powietrze, ale także pomaga w kontrolowaniu wilgotności w pomieszczeniach. Wysoka wilgotność powietrza może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych oraz uszkodzeń w budynku. Klimatyzator skutecznie zapobiega tworzeniu się pleśni, grzybów i innych problemów związanych z wilgocią. Dodatkowo, osuszanie powietrza może poprawić nasze samopoczucie, szczególnie w wilgotnych miesiącach letnich. Warto zaznaczyć, że kontrola wilgotności to istotny aspekt utrzymania zdrowego i komfortowego środowiska wewnętrznego.

Idealna temperatura przez cały rok

Klimatyzacja to rozwiązanie na cały rok. Nowoczesne urządzenia nie tylko chłodzą, ale mogą również ogrzewać powietrze. Z tego powodu, klimatyzatory stanowią doskonałe uzupełnienie głównego źródła ciepła, np. pompy ciepła lub kotła gazowego. W porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych, które mogą potrzebować więcej czasu na osiągnięcie pożądanej temperatury, klimatyzatory potrafią niemal natychmiast dostarczyć ciepło tam, gdzie jest ono potrzebne. Jest to szczególnie korzystne w sytuacjach, gdy wracamy do wychłodzonego domu i chcemy szybko uzyskać komfortową temperaturę.

Wyzwania związane z klimatyzacją

Klimatyzacja niesie ze sobą wiele korzyści, jednak wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, które mogą obejmować zarówno aspekty techniczne, jak i ekonomiczne. Warto jednak pamiętać, że wybierając wysokiej jakości urządzenie oraz dbając o jego odpowiednią eksploatację, można znacznie zredukować te wyzwania. Oto najważniejsze z nich:

Wysokie koszty energii

Jednym z głównych wyzwań związanych z klimatyzacją są jej koszty eksploatacji. Urządzenia klimatyzacyjne zużywają znaczną ilość energii elektrycznej, co może prowadzić do wysokich rachunków za prąd. Dlatego ważne jest, aby wybierać energooszczędne modele i stosować odpowiednie nawyki, takie jak zamykanie okien i drzwi podczas pracy klimatyzacji. Najbardziej efektywnym i oszczędnym rozwiązaniem jest połączenie klimatyzacji z fotowoltaiką. Panele słoneczne produkują prąd w słoneczne dni, czyli wtedy, gdy klimatyzacja jest najbardziej potrzebna. Dzięki temu duetowi koszty utrzymania komfortowej temperatury w lecie stają się minimalne. 

Konserwacja

Regularne czyszczenie filtrów i serwisowanie urządzeń jest niezbędne, aby zapewnić ich prawidłowe działanie i utrzymanie zdrowego środowiska wewnętrznego. Brak konserwacji może doprowadzić do rozwoju pleśni i bakterii. Należy jednak wiedzieć, że serwisowanie klimatyzacji jest stosunkowo proste i nie wiąże się z wysokimi kosztami. Regularna konserwacja przyczynia się zaś do sprawnego działania i wydłuża żywotność urządzenia. 

Wpływ na środowisko

Klimatyzacja ma również wpływ na środowisko. Tradycyjne systemy klimatyzacyjne wykorzystują czynniki chłodnicze, które mogą być szkodliwe dla warstwy ozonowej i przyczyniać się do globalnego ocieplenia. W odpowiedzi na te wyzwania, producenci wprowadzają na rynek bardziej ekologiczne rozwiązania, takie jak klimatyzatory z czynnikiem R32.

Hałas

Obawy związane z hałasem klimatyzatora należą do przeszłości, gdyż nowoczesne urządzenia są zaprojektowane z myślą o jak najmniejszym generowaniu dźwięku. Dzięki temu, użytkownicy mogą cieszyć się komfortem bez żadnych zakłóceń związanych z głośnymi urządzeniami.

Jak wybrać odpowiednią klimatyzację?

Wybierając system klimatyzacji, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

  • Klasa energetyczna – wybierz model o klasie co najmniej A lub wyższej. Taka decyzja gwarantuje, że urządzenie będzie bardziej efektywne pod względem zużycia energii. 
  • Funkcje – postaw na urządzenie działające na zasadzie pompy ciepła powietrze/powietrze, które nie tylko chłodzi, ale zimą może szybko ogrzać dom, a przez cały rok oczyszcza powietrze dzięki zaawansowanym filtrom. 
  • Wydajność energetyczna – szukaj modeli z wysokim wskaźnikiem efektywności energetycznej SCOP≥4 i SEER≥6. Im wyższa wartość tych parametrów tym mniejsze zużycie energii elektrycznej, przy zachowaniu wysokiej wydajności. 
  • Moc urządzenia – to kluczowy czynnik wpływający na wydajność i skuteczność klimatyzatora. Za mała moc może prowadzić do niedostatecznego chłodzenia lub ogrzewania pomieszczenia, co negatywnie wpłynie na komfort użytkowników. Z drugiej strony, zbyt duża moc może skutkować nadmiernym zużyciem energii. Dobór najlepiej powierzyć specjaliście, który na podstawie m.in. wielkości pomieszczenia, izolacji, ekspozycji na słońce oraz preferencji użytkowników dobierze optymalne rozwiązanie. 
  • Systemy oczyszczania – warto zwrócić uwagę na dostępne opcje oczyszczania powietrza jak filtr HEPA czy funkcja jonizacji, które mogą znacząco poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach.
  • Zdalne sterowanie – dzięki dedykowanej aplikacji do sterowania klimatyzacją, możesz regulować temperaturę i ustawienia urządzenia z dowolnego miejsca i o każdej porze dnia i nocy. Nie musisz być w domu, aby włączyć lub wyłączyć klimatyzację czy dostosować jej działanie do zmieniających się warunków pogodowych.
  • Dodatkowe funkcje – warto rozważyć modele z dodatkowymi funkcjami, takimi jak programowalny termostat, tryb oszczędzania energii czy wielokierunkowy nawiew, który zapewnia optymalną cyrkulację powietrza i równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu.

Wybór odpowiedniego urządzenia to kluczowy krok w zapewnieniu komfortu w Twoim domu, ale równie istotne jest wybranie firmy, która zajmie się jego montażem. Postaw na sprawdzonego dostawcę oferującego kompleksowe rozwiązania – fotowoltaikę z klimatyzacją. Eksperci pomogą dobrać odpowiednie urządzenia dostosowane do specyficznych potrzeb Twojego domu, uwzględniając zarówno zapotrzebowanie energetyczne, jak i Twoje preferencje. Dzięki temu możesz mieć pewność, że otrzymasz rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb, zapewniające maksymalny komfort i oszczędność. 

Fotowoltaika i klimatyzacja – efektywne połączenie

Choć instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok, to właśnie w okresie wiosenno-letnim generuje najwięcej energii ze względu na dłuższe dni i większe nasłonecznienie. Jest to doskonałe uzupełnienie dla klimatyzacji, która najbardziej intensywnie pracuje właśnie latem, gdy potrzeba chłodzenia. Korzystając z energii produkowanej przez fotowoltaikę, możesz cieszyć się komfortową temperaturą, bez obaw o wysokie rachunki za prąd. Warunkiem jest oczywiście fotowoltaika o odpowiedniej mocy, uwzględniającej zapotrzebowanie na energię elektryczną klimatyzacji. 

Jeśli myślisz o fotowoltaice, a w przyszłości planujesz zainstalować klimatyzację, warto skonsultować swoje plany z doradcą energetycznym. Ekspert pomoże dobrać odpowiednią moc elektrowni słonecznej uwzględniając Twoje przyszłe potrzeby. Możesz również od razu zainwestować w te dwa systemy, wybierając firmę, która w swojej ofercie ma zarówno fotowoltaikę jak i klimatyzację. 

Jeżeli już posiadasz instalację fotowoltaiczną, istnieje możliwość jej rozbudowy o dodatkowe moduły. Dzięki nim będziesz mógł bezkosztowo chłodzić dom w słoneczne dni, wykorzystując wygenerowaną energię słoneczną.

Myślisz o inwestycji w fotowoltaikę wraz z systemem zapewniającym komfortową temperaturę w Twoim domu? A może chcesz rozbudować swoją instalację fotowoltaiczną i dobrać do niej klimatyzację? W Columbus mamy dla Ciebie doskonałą ofertę – ceny klimatyzacji zaczynają się już od 6 tysięcy złotych. Zainteresowany? Skontaktuj się z nami.

Dofinansowanie do klimatyzacji

O dofinansowanie do klimatyzacji możesz starać się z popularnego programu Czyste Powietrze. W ramach niego można uzyskać dotację na pompę ciepła powietrze/powietrze (obejmuje klimatyzację z funkcją grzania) w wysokości nawet do 11 100 zł. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne ograniczenia, które dotyczą dochodów, ponieważ wysokość dotacji zależy od ich poziomu. Kwoty dofinansowania są następujące:

  • Podstawowy poziom dofinansowania: do 4 400 zł lub do 40% kosztów.
  • Podwyższony poziom dofinansowania: do 7 800 zł lub maksymalnie do 70% kosztów.
  • Maksymalny poziom dofinansowania: do 11 100 zł (pokrycie 100% kosztów).

Aby otrzymać dopłatę do klimatyzacji z programu „Czyste Powietrze”, urządzenie musi mieć klasę efektywności energetycznej na poziomie minimum A+.

Ulga termomodernizacyjna a klimatyzacja

Klimatyzator z funkcją grzania nie jest bezpośrednio wymieniony w wykazie urządzeń i usług kwalifikujących się do ulgi termomodernizacyjnej. Wynika to z Rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. dotyczącego określenia listy rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją projektów termomodernizacyjnych (Dz.U. 2018, poz. 2489 z późn. zm.). Należy jednak pamiętać, że odliczeniu podlega pompa ciepła, a klimatyzator z funkcją grzania działa na zasadzie pompy ciepła powietrze/powietrze, co pozwala na jego uwzględnienie w uldze. Instalacja taka umożliwia efektywniejsze ogrzewanie, dzięki czemu następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania. Dodatkowo ogrzewanie poprzez wykorzystanie energii elektrycznej dostarczonej z instalacji fotowoltaicznej pozwala na ograniczenie zużycia paliw kopalnych, poprzez zamianę źródeł energii na źródła odnawialne. 

Każdy przypadek jest jednak rozpatrywany indywidualnie i należy mieć to na uwadze ubiegając się o ulgę. Limit ulgi termomodernizacyjnej wynosi 53.000 zł. 

Klimatyzacja – rozwiązanie dla Twojego komfortu

Podsumowując, klimatyzacja to nie tylko narzędzie do chłodzenia czy ogrzewanie powietrza, ale również sposób na poprawę komfortu życia i jakości powietrza. Choć wiąże się z pewnymi kosztami i wyzwaniami, odpowiednio dobrana i konserwowana klimatyzacja może przynieść wiele korzyści. Warto więc zastanowić się nad jej instalacją, zwłaszcza w obliczu coraz częściej występujących fal upałów.

Chcesz zwiększyć komfort w swoim domu? Zgłoś się do nas, a dobierzemy dla rozwiązanie z zakresu fotowoltaiki i klimatyzacji, dopasowane do potrzeb Twojego domu. Ciesz się komfortową temperaturą przez cały rok i oszczędzaj na rachunkach za prąd dzięki połączeniu obu technologii. 

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus