Pompa ciepła - Kraków - jak ekologicznie ogrzewać dom w mieście?

18/12/2020

Autor: Sylwia Lewkowicz

4 minuty czytania

pompa ciepła Kraków

Pompa ciepła to w Krakowie jeden ze skutecznych sposobów walki ze smogiem. Jest to urządzenie, które doskonale wpisuje się w obowiązujące w mieście przepisy odnośnie ogrzewania budynków. Kraków jest bowiem pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło zakaz palenia w piecach paliwami stałymi. Budynków nie można ogrzewać węglem lub drewnem. Czy pompa ciepła w Krakowie to dobre rozwiązanie?

Pompa ciepła w Krakowie a zakaz palenia

W związku z coraz gorszym stanem powietrza w mieście, zwłaszcza w sezonie grzewczym. W połowie stycznia 2016 r. sejmik województwa małopolskiego przyjął uchwałę zakazującą używania paliw stałych do ogrzewania. Wprowadziła ona na obszarze Krakowa od 1 września 2019 r. całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach. Według przepisów dopuszczalne jest stosowanie gazu ziemnego, propan-butanu, biogazu rolniczego lub innego rodzaju gazu palnego oraz lekkiego oleju opałowego. Ale czy to jedyne rozwiązanie? Oczywiście, że nie! Założenia nowej uchwały spełnia również pompa ciepła. Jest to ekologiczne źródło energii, które nie powoduje emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Pompa ciepła Kraków – jaki rodzaj wybrać?

Dla mieszkańców Krakowa najlepszym rozwiązaniem jest pompa ciepła powietrze – woda. Jest ona kompaktowa, nadaje się do każdego budynku – zarówno modernizowanego jak i nowego. By ją zainstalować nie trzeba mieć dużego ogrodu i robić przekopów jak w przypadku gruntowej pompy ciepła, nie potrzeba również dostępu do zbiorników wodnych jak w przypadku modeli w których źródłem ciepła jest woda. Pompa ciepła powietrze – woda to urządzenie które jest multifunkcyjne tzn. ogrzeje budynek, przygotuje ciepłą wodę użytkową, a latem przy odpowiedniej instalacji, może też chłodzić.

Pompa ciepła nie tylko w Krakowie

Pompa ciepła to dobre wyjście nie tylko w Krakowie. To rozwiązanie sprawdzi się świetnie również w sąsiednich miejscowościach, które być może niedługo, również zostaną objęte zakazem używania paliw stałych. Wieliczka, Skawina, Zielonki, Modlnica, Zabierzów, Krzeszowice… są to miejscowości w których zabudowa to głównie jedno lub wielorodzinne domy. Często są one ogrzewane węglem lub drewnem co powoduje wysokie stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych i gazów, które są głównymi składnikami smogu. Rozwiązaniem problemu może być powietrzna pompa ciepła, która pobiera ciepło z powietrza i przekazuje je do budynku. Cały proces jest wolny od zanieczyszczeń.

Nowy dom w Krakowie – jak ogrzewać?

Pompa ciepła to także doskonała opcja dla nowo budowanych domów w Krakowie czy okolicach. Spełnia ona bowiem surowe wymagania standardów budowlanych określonych w
WT2021. Nowe wytyczne będą dotyczyły wszystkich budynków, które uzyskają pozwolenie na budowę w 2021 roku. Pompa ciepła pozwala uzyskać niski współczynnik EP budynku, który określa ilość nieodnawialnej energii pierwotnej. Zastosowanie tego nowoczesnego, ekologicznego urządzenia gwarantuje wymagany wysoki udział energii odnawialnej w bilansie budynku.

Pompa ciepła i fotowoltaika w Krakowie

Najlepszym duetem z pompą ciepła jest fotowoltaika. Jest to coraz częściej wybierana opcja pozyskiwania przez mieszkańców Krakowa i okolic. Pompa ciepła by pracować potrzebuje energii elektrycznej, jest to co prawda nie duża ilość w stosunku do tego ile ciepła jest w stanie wyprodukować urządzenie (1 kW prądu – 5 kW ciepła), jednak by urządzenie działało całkowicie za darmo, warto zainwestować również w fotowoltaikę. Dzięki tym dwóm urządzeniom zyskujemy praktycznie zeroenergetyczny, niezależny dom. 

Sprawdź jak fotowoltaika w Krakowie zyskuje na popularności.

Pompa ciepła w Krakowie z dotacją

Pompa ciepła w Krakowie jest objęta ogólnokrajową dotacją z programu “Czyste Powietrze”. W Columbus pomożemy Ci na każdym etapie ubiegania się o dofinansowanie. Jeśli spełniasz warunki formalne i złożysz wniosek pod naszą opieką, bierzemy odpowiedzialność za Twoją dotację. W ramach “Czystego Powietrza” obniżysz cenę pompy ciepła o 14 100 złotych.

Oprócz dotacji “Czyste Powietrze” możesz skorzystać także z ulgi termomodernizacyjnej. Od podstawy opodatkowania odlicz wydatki nie sfinansowane z dotacji. Maksymalna kwota odliczenia to 53 tys. złotych.

Pompa ciepła w Krakowie to opłacalna inwestycja. Nadaje się praktycznie do każdego budynku, spełnia wymogi lokalnego prawa i jest tania w eksploatacji.

Sprawdź naszą ofertę i umów się na spotkanie z doradcą, który dopasuje moc urządzenia do Twoich potrzeb.

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty:
fotowoltaika, pompy ciepła

zostaw kontakt do siebie


    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej
    !