Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
3 minut 44 sekund

Tiling Ribbon i SMBB – jeszcze wyższa wydajność modułów

tiling ribbon i super multi bus bar

Fotowoltaika to branża, która stale się rozwija i wprowadza innowacje, pozwalające na poprawę sprawności paneli fotowoltaicznych oraz ich niezawodności. Tiling Ribbon i SMBB (super multi busbar) to nowe technologie stosowane w panelach fotowoltaicznych, które mają na celu zwiększenie wydajności modułów fotowoltaicznych poprzez zredukowanie strat energii. Jak zbudowany jest taki moduł i jakie korzyści niosą ze sobą te technologie?

Tiling Ribbon – na czym polega?

Moduł fotowoltaiczny zbudowany jest z ogniw krzemowych, które są ze sobą połączone za pomocą miedzianych taśm (busbarów), które przewodzą wytwarzany prąd. W technologii Tiling Ribbon ogniwa nie są ułożone obok siebie tylko łączone na tzw. “zakładkę”. Dzięki temu, że krawędzie dwóch płytek krzemowych ułożone są jedna na drugiej, nie powstają żadne szczeliny. Efektem jest zwiększona powierzchnia absorpcji promieniowania słonecznego, a także brak strat związanych z rezystancją. Taki sposób ułożenia ogniw to również ich większa stabilność, co zapobiega powstawaniu mikropęknięć. Jednak to nie wszystko, pozostaje jeszcze kwestia estetyki. Dzięki temu, że busbary, zwykle widoczne w postaci charakterystycznych białych pasów, znajdują się między ogniwami, stają się niemal niewidoczne. 

W modułach Jinko zastosowano również okrągłą taśmę przewodzącą, dzięki temu promienie słoneczne nie są odbijane jak w przypadku zwykłej, płaskiej taśmy, lecz kierowane bezpośrednio na ogniwa modułów. Największą zaletą tego rozwiązania jest minimalizacja strat energii spowodowanych odbiciem światła.

tiling ribbon Jinko

Jakie jeszcze są korzyści łączenia ogniw “na zakładkę”?

Zalety Tiling Ribbon:

  • podwyższona sprawność modułu,
  • lepsza wydajność przy niskim natężeniu promieniowania,
  • większa stabilność ogniw i mniejsze narażenie na uszkodzenia- technologia “na zakładkę” zapobiega powstawaniu mikropęknięć, niweluje także ryzyko korozji,
  • większa odporność na efekt PID, powodujący straty mocy oraz szybszą degradację ogniw,
  • “niewidzialne BusBary” to większa estetyka modułów. 

SMBB – technologia Super Multi BusBar

Super multi busbar to kolejny poziom zaawansowania technologii multi busbar w panelach fotowoltaicznych. Busbary są to złącza biegnące pionowo przez moduł, odpowiedzialne za dystrybucję energii między ogniwami. W tradycyjnych panelach fotowoltaicznych wykorzystuje się zwykle trzy lub cztery bus bary, natomiast w panelach z technologią multi busbar może być ich nawet 9 lub więcej. Im więcej busbarów (BB), tym lepiej. Dlaczego? Większa ilość busbarów to zmniejszenie odstępów między szynami zbiorczymi, dzięki temu, że skrócona zostaje ścieżka płynącego prądu, straty energii wynikające z rezystancji są zniwelowane. Tym sposobem panele fotowoltaiczne z technologią Multi BusBar są w stanie wygenerować więcej energii elektrycznej przy takim samym nasłonecznieniu. SMBB to także większa trwałość modułów. Zwielokrotniona liczba busbarów pozwala na bardziej równomierne rozprowadzenie prądu, co zmniejsza ryzyko powstawania lokalnych obszarów o zwiększonej rezystancji i przegrzewania się ogniw. 

W porównaniu z 5BB odległość transmisji prądu jest o 50% mniejsza, co zmniejsza straty mocy.

super multi busbar

Najważniejsze zalety SMBB:

  • wyższa wydajność – panele fotowoltaiczne z technologią SMBB są w stanie generować jeszcze więcej energii elektrycznej przy takim samym nasłonecznieniu,
  • niezawodność – zastosowanie większej liczby bus barów pozwala na równomierne rozprowadzanie energii wewnątrz panela fotowoltaicznego, co zmniejsza ryzyko awarii,
  • większa trwałość – dzięki zmniejszeniu oporu elektrycznego panele fotowoltaiczne z technologią SMBB są mniej narażone na przegrzanie, co wpływa na mniejszą podatność na awarie i dłuższą żywotność.

Technologia ma znaczenie

Zastosowanie zwiększonej liczby busbarów oraz technologii Tiling Ribbon w panelach fotowoltaicznych nie tylko poprawia ich wydajność, ale również wpływa na ich lepszą pracę w najbardziej wymagających warunkach jak np. wysoka temperatura czy wilgotność. To  przekłada się na ich trwałość i niezawodność. Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych pozwala na lepsze wykorzystanie energii słonecznej i przetwarzanie jej na energię elektryczną w sposób bardziej efektywny, co przekłada się na Twój zysk!

W Columbus oferujemy moduły Jinko wykonane w technologii N-Type, Tiling Ribbon i SMBB z 30-letnią gwarancją na sprawność na poziomie 87,4%. Dzięki temu, masz pewność, że Twoja instalacja będzie pracować z dużą wydajnością, przynosząc Ci oszczędności przez lata. Zainteresowany niezwykle trwałymi modułami światowego lidera w produkcji paneli fotowoltaicznych? Skontaktuj się z nami!

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus