Mój Prąd 6.0 od 2 września – nie przegap szansy na dofinansowanie!

Zobacz

Mój Prąd 6.0 od 2 września – nie przegap szansy na dofinansowanie!

Zobacz
5 minut 0 sekund

Twoja instalacja wyłącza się w lecie? Oto sprawdzone sposoby na wysokie napięcie!

Twoja instalacja wyłącza się w lecie? Oto sprawdzone sposoby na wysokie napięcie! Columbus Energy Anna Piechota Artykuły o fotowoltaice
Ocena 5
5 (2)
5
2
5

W letnim okresie coraz większa liczba właścicieli fotowoltaiki zmaga się z wyłączeniami swoich instalacji spowodowanymi zbyt wysokim napięciem w sieci. To o tyle frustrujące doświadczenie, że właśnie podczas słonecznych dni fotowoltaika powinna generować największe uzyski. Zamiast tego system przestaje pracować, a gospodarstwo musi czerpać energię elektryczną z sieci. Jak radzić sobie z taką sytuacją?

Dlaczego Twoja instalacja się wyłącza?

Krajowa infrastruktura energetyczna już dawno ma za sobą lata świetności, a rosnąca liczba instalacji fotowoltaicznych sprawia, że długie i słoneczne dni są dla niej szczególnym wyzwaniem. Dlaczego? Ponieważ duża ilość nadwyżek, która trafia do sieci, przeciąża ją i powoduje, że napięcie rośnie powyżej progu 253 V. Gdy Twój falownik wykryje tak duże napięcie przez co najmniej 10 minut, wyłączy się ze względów bezpieczeństwa, a fotowoltaika przestanie pracować. Czym spowodowane jest zbyt wysokie napięcie w sieci? O przyczynach przeczytasz w naszym artykule

Problemy z napięciem pojawiły się u Ciebie niedawno? Mogło na to wpłynąć m.in. zwiększenie liczby instalacji fotowoltaicznych w Twojej okolicy. Co prawda, nie jesteś w stanie kontrolować swojego otoczenia, jednak możesz skupić się na swojej własnej instalacji i wypróbować sposoby, które pomogą Ci efektywniej zarządzać generowaną energią.

Przejdźmy więc do sedna sprawy, czyli rozwiązań, które pozwolą Ci obniżyć napięcie w sieci i przeciwdziałać wyłączeniom instalacji.

Autokonsumpcja

Wiemy już, że produkcja prądu przez instalacje fotowoltaiczne podnosi napięcie w sieci – łatwo więc wywnioskować, że jego zużycie przyczynia się do redukcji napięcia. W tym celu warto zwiększyć autokonsumpcję produkowanej energii. Jak? M.in. poprzez:

  • planowanie pracy domowych urządzeń – uruchamiając pralkę, suszarkę, zmywarkę, odkurzacz, kosiarkę, czy spryskiwacze w godzinach, gdy produkcja energii jest największa, możesz zmaksymalizować zużycie darmowej energii z fotowoltaiki i jednocześnie obniżyć napięcie w sieci,
  • ładowanie – na najsłoneczniejsze godziny dnia zaplanuj również ładowanie swoich bezprzewodowych urządzeń, np. telefonów, laptopów, powerbanków, automatycznych odkurzaczy i kosiarek oraz samochodów elektrycznych,
  • chłodzenie pomieszczeń klimatyzacją – uruchomienie klimatyzacji pozwoli Ci na utrzymanie w domu przyjemnej temperatury w najcieplejszym okresie w roku oraz pomoże w wyrównaniu napięcia,
  • dodatkowe energochłonne działania – na godziny największej produkcji z fotowoltaiki warto zaplanować również wszelkie inne energochłonne akcje, np. kopanie bitcoinów.

Magazyn energii + HEMS

Zwiększenie autokonsumpcji jest o wiele prostsze jeśli przebywasz w domu przez większość czasu lub dysponujesz urządzeniami z funkcją planowania pracy. Jeśli jednak domownicy spędzają większość dnia w pracy czy szkole, warto zainwestować w magazyn energii, który zgromadzi nadwyżki i umożliwi ich spożytkowanie, gdy produkcja prądu z fotowoltaiki ustanie, np. wieczorem lub w nocy. Tym samym oddasz mniej energii do sieci, co pozwoli Ci zwiększyć autokonsumpcję z OZE i obniżyć napięcie.

Magazyn warto od razu uzupełnić o HEMS, który umożliwia efektywne i inteligentne zarządzanie jego pracą oraz potrafi decydować o tym, kiedy najlepiej ładować urządzenie. To uchroni Cię przed sytuacją, w której magazyn zacznie pobierać energię już rano i zostanie naładowany przed południem, czyli przed okresem, w którym zarówno uzyski, jak i napięcie są najwyższe. Co więcej, system HEMS jest wyposażony w inteligentne prognozowanie, które używa prognozy pogody w celu wykrywania ryzyka przeciążenia sieci i optymalizacji pracy Twojego systemu energetycznego.

HEMS wykorzystuje także informacje o taryfie prądu, z jakiej korzystasz, dzięki czemu wie, kiedy energia jest tańsza, a kiedy droższa. Przykładowo, jeśli posiadasz taryfę G12, system będzie korzystał z energii z sieci w porach z niższą stawką, czyli między 13:00-15:00 i 22:00-6:00. Natomiast w pozostałych godzinach będzie zasilał Twoje gospodarstwo darmową energią z magazynu. To również pomoże w zarządzaniu nadwyżkami z fotowoltaiki i będzie zapobiegać przeciążeniu sieci w momentach jej podwyższonego napięcia.

Columbus Aqua + HEMS

Napięcie w sieci możesz również obniżyć dzięki instalacji Columbus Aqua, nowoczesnego zbiornika CWU, który został wyposażony w grzałkę elektryczną o mocy 3 kW. Nadwyżki wyprodukowane przez fotowoltaikę mogą zostać wykorzystane do podgrzewania wody znajdującej się w zbiorniku, gdy fotowoltaika generuje nadprodukcję, a napięcie w sieci rośnie. W jaki sposób? System HEMS włączy w tym momencie grzałki znajdujące się przy zbiorniku ciepłej wody, a to zwiększy prąd w obwodzie i doprowadzi do spadku napięcia. Tym samym, przygotujesz ciepłą wodę użytkową dla domowników, zwiększysz autokonsumpcję energii z fotowoltaiki i równocześnie obniżysz napięcie, przez co unikniesz wyłączenia instalacji.

Regulator Napięcia

Czwartym sposobem na problemy z wyłączającą się instalacją fotowoltaiczną jest Regulator Napięcia, czyli funkcja aplikacji PowerHouse, która optymalizuje pracę inwertera. W newralgicznych momentach Regulator celowo obniża moc falownika, co chroni go przed wyłączeniem. W momencie, gdy napięcie stabilizuje się, parametry pracy inwertera również powracają do normy. Więcej o tym rozwiązaniu dowiesz się z naszego artykułu.

Jak wygląda praca instalacji przed i po włączeniu Regulatora Napięcia? Spójrz na przykład Pana Marcina, naszego klienta, który jest właścicielem instalacji o mocy 3,6 kWp.

Dzięki Regulatorowi Napięcia instalacja Pana Marcina przestała wyłączać się kilkanaście razy dziennie i pracuje bez przerw, nawet podczas słonecznych dni. W ten sposób nasz klient może ponownie cieszyć się wysokimi uzyskami i zwiększać swoje oszczędności.

Jesteś zainteresowany którymś ze sposobów na obniżenie napięcia i zmniejszenie ilości wyłączeń Twojej instalacji? Zgłoś się do nas, a chętnie doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus