Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
6 minut 55 sekund

Zalety elektrycznych pojazdów w firmowej flocie

Postępująca transformacja przemysłu motoryzacyjnego, wzrost świadomości ekologicznej, zmieniające się prawo i rozwój infrastruktury ładowania to czynniki, które sprawiają, iż elektromobilność wkracza w kolejne sektory naszego życia. Zielona rewolucja jest również doskonałą szansą dla firm, które mogą odkryć, że flota samochodów elektrycznych, oprócz prośrodowiskowych atutów, przyniesie im także wymierne korzyści finansowe. 

Obniżenie kosztów eksploatacji floty

Jednym z najważniejszych argumentów stojących za zakupem samochodów elektrycznych do firmowej floty jest to, iż są one po prostu tańsze – zarówno w utrzymaniu, eksploatacji, jak i serwisie. Spójrzmy na liczby – podróż samochodem spalinowym, który pali średnio 5l/100km, przy cenie benzyny na poziomie 5,75 zł/1l, będzie kosztować 28,75 zł na dystansie 100 km. Ta sama trasa pokonana elektrykiem to wydatek rzędu 8-15 zł. 

A co jeśli paliwo będzie nadal drożeć?

Każdy kierowca zdążył już zauważyć, że ceny benzyny w ostatnim czasie zdają się osiągać rekordowe wartości. Według zapowiedzi ekspertów, granica 6 zł za litr może zostać niedługo przekroczona na większości stacji w Polsce. Dlaczego benzyna jest w tym momencie tak droga? Na ten fakt składa się oczywiście wiele czynników, w tym wysoka cena ropy naftowej, ograniczona dostępność surowca, nowe podatki nałożone na paliwa, zwiększone zapotrzebowanie na benzynę po pandemii, a także osłabienie złotego względem dolara. 

Inwestycja w elektryczną flotę pojazdów firmowych pozwoli Ci uniknąć zależności od podwyżek cen paliwa, a jeśli połączysz ją z własną instalacją fotowoltaiczną, Twoje koszty eksploatacji znacznie się obniżą. Pamiętaj, że opłaty za benzynę rosną nie tylko w Polsce – podobnie dzieje się w innych europejskich krajach. Jeśli Twoje firmowe samochody będą jeździć po zagranicznych drogach, tam również będziesz musiał zapłacić znacznie więcej na stacjach benzynowych.  

Mniejsze wydatki na serwis

Oszczędności związane z eksploatacją elektryków to jedynie część korzyści. Unikalna konstrukcja samochodów elektrycznych i ich mniejsza awaryjność sprawiają, że konserwacja również pochłania o wiele mniej funduszy. Dlaczego? Ponieważ pojazdy elektryczne we flocie posiadają kilka tysięcy mniej części niż spalinowe! Nie znajdziemy tam tłumików, cylindrów, tłoków, cięgieł, turbosprężarek i wielu innych elementów, które często zawodzą w tradycyjnych pojazdach. W elektrykach nie odbywa się proces spalania, nie ma potrzeby intensywnego chłodzenia silnika, a cały układ pracuje w mniej ekstremalnych warunkach. 

Amortyzacja pojazdów elektrycznych we flocie

Wiele firm waha się przed wyborem samochodów elektrycznych ze względu na ich wysokie ceny, jednak realia pokazują, że ta opcja może być tańsza niż pojazdy spalinowe. Dlaczego? Zakup elektryków do Twojej floty oznacza, że przysługuje Ci wyższa kwota amortyzacji (do 225 000 zł), a także zwolnienie z akcyzy. 

Obecnie pułap amortyzacji elektryków jest aż o 75 000 zł wyższy niż samochodów spalinowych lub hybrydowych. Jak wygląda to w praktyce? Weźmy przykład amortyzacji liniowej, która pozwala na odpisywanie tej samej kwoty przez cały czas amortyzacji pojazdu (20% przez okres 5 lat). Czy w przypadku zakupu pojazdu o wartości początkowej 220 000 zł netto, bardziej będzie opłacać się samochód elektryczny czy spalinowy? 

Samochód elektryczny – przysługuje prawo do amortyzacji pełnej kwoty.

  • 220 000 zł x 20% = 44 000 zł
  • 44 000 zł / 12 miesięcy  = 3 666,66 zł

Samochód spalinowy – przysługuje prawo do amortyzacji maksymalnie 150 000 zł.

  • 150 000 zł x 20% = 30 000 zł
  • 30 000 zł / 12 miesięcy = 2 500 zł

Jak można zauważyć, przy zakupie samochodu elektrycznego można będzie odliczyć od dochodu aż 1 166 zł miesięcznie więcej!

Darmowe ładowanie prądem z fotowoltaiki

Do ładowania samochodów elektrycznych we flocie możesz wykorzystać zarówno prąd z sieci, jak i ten tworzony w ekologiczny sposób – ze słońca. Fotowoltaika będzie doskonałym uzupełnieniem Twojej floty elektryków ponieważ w znaczący sposób pozwoli obniżyć koszty ich eksploatacji. Możesz czerpać energię z głównej instalacji Twojej firmy lub zdecydować się na inwestycję w tzw. carporty – wiaty garażowe pokryte panelami fotowoltaicznymi, które tworzą ekologiczną i nowoczesną przestrzeń parkingową.

Korzystaj z przywilejów

Coraz mocniejsza promocja elektromobilności przez publiczne organy oznacza, że dla właścicieli elektryków przygotowano szereg dodatkowych uprawnień. To świetna okazja dla Twojej firmy, by zyskać przywileje, które mogą wpłynąć na szybkość i jakość świadczonych usług.

Dostęp do buspasów

Pojazdy elektryczne we flocie mają możliwość jazdy buspasami, dzięki czemu mogą ominąć znaczną część korków i poruszać się po mieście o wiele sprawniej. To, z kolei, pozwoli Ci dotrzeć do klientów o wiele szybciej i zaoszczędzić czas przeznaczany na transport.

Darmowe parkingi

Kolejnym bonusem, który może przynieść realne korzyści Twojej flocie samochodów elektrycznych, jest opcja darmowego postoju w miejskich strefach płatnego parkowania na specjalnie oznaczonych miejscach dla EV. To szczególnie istotne jeśli Twoi pracownicy często odwiedzają centra dużych miast, gdzie znalezienie wolnego miejsca zazwyczaj stanowi nie lada wyzwanie. Każdy kto porusza się regularnie po śródmieściach doskonale wie, że same opłaty za parkingi rosną w oczach. Cena za godzinę postoju w Poznaniu i Wrocławiu sięga 7 zł, w Krakowie – 6 zł, a w Gdańsku – 5,5 zł. Co prawda, wydatki te można wliczyć w koszty, jednak oczywiście lepiej będzie je całkowicie ominąć! 

Wstęp do stref czystego transportu

W ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza, w ostatnim czasie w dużych miastach powstają tzw. strefy czystego transportu, które ograniczają ruch pojazdów spalinowych. W samej Europie można znaleźć już ponad 250 takich dystryktów, a powoli pojawiają się one również w naszym kraju, np. na krakowskim Kazimierzu. Co ważne, pojazdy elektryczne we flocie mogą wjeżdżać do nich bez żadnego problemu – Twoja firma zyska więc bezpośredni dostęp do lokalizacji znajdujących się w samym centrum.

Darmowe przejazdy autostradami

Od 18 czerwca do 18 października 2021 roku klubowicze EV Klub Polska mogli korzystać z pilotażowego programu dla właścicieli aut elektrycznych, który umożliwiał zwolnienie z opłat za przejazd autostradami AmberOne A1 i A4 Katowice-Kraków. Jeśli akcja zakończy się powodzeniem, najprawdopodobniej będzie ona kontynuowana. Łatwo policzyć, iż płynące z niej korzyści mogą okazać się imponujące dla Twojej firmy.

Przykładowo, jeśli jeden samochód osobowy z Twojej floty dojeżdża do klientów z Krakowa do Katowic, koszt codziennych opłat na bramkach w dwie strony będzie wynosić 48 zł. W skali miesiąca to wydatek 1 008 zł, a roku – 12 096 zł. Kwotę tę musisz oczywiście pomnożyć przez liczbę wszystkich pojazdów jakie posiadasz. Jeżeli dysponujesz więc 20 samochodami elektrycznymi we flocie, na ich przejazdach na tym odcinku zaoszczędzisz 241 920 zł rocznie!

Dopłaty do samochodów elektrycznych dla firm

Szukasz alternatywnych metod finansowania zakupu elektryków do swojej floty? Możesz skorzystać z programu “Mój Elektryk”, który oferuje przedsiębiorcom dopłaty do samochodów kosztujących do 225 000 zł. Ile możesz zyskać?

  • Kategoria M1 – dofinansowanie do 18 750 zł (możliwość zwiększenia dotacji do 27 000 zł w przypadku deklaracji średniorocznego przebiegu powyżej 15 000 km).
  • Kategorie M2, M3, N1 – dofinansowanie do 20% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 50 000 zł (możliwość zwiększenia wysokości dotacji do 30% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 70 000 zł w przypadku deklaracji średniorocznego przebiegu powyżej 20 000 km).
  • Kategoria L1e-L7e – dofinansowanie do 30% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 4 000 zł.

Więcej o programie „Mój elektryk” – Mój elektryk – dotacje do samochodów elektrycznych

Odpowiedzialność społeczna

Nie można również zapomnieć o wizerunkowym aspekcie floty samochodów elektrycznych! Dzisiejsi konsumenci stają się coraz bardziej świadomi, a podczas selekcji firm, z których usług będą korzystać, często zwracają uwagę na ich zaangażowanie w ekologię oraz ochronę środowiska. Wybierając pojazdy, które korzystają z odnawialnych źródeł energii możesz więc zyskać przewagę konkurencyjną na rynku.

Flota samochodów elektrycznych zalety

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus