Columbus Intelligence – nowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj

Columbus Intelligence – nowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj
2 minut 29 sekund

Ban na samochody spalinowe w UE? Oto jak możesz się przygotować!

Ban na samochody spalinowe w UE? Oto jak możesz się przygotować! Columbus Energy Anna Piechota Dla biznesu, Elektromobilność
Ocena 3
3 (5)
3
5
5

8 czerwca 2022 r. okazał się niezwykle pamiętną datą dla przemysłu motoryzacyjnego oraz jego klientów. A wszystko to przez decyzję Parlamentu Europejskiego, który przegłosował zakaz rejestracji nowych samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 r. Jaka jest przyczyna takich postanowień w UE i co możesz zrobić, aby już teraz przygotować się do nadchodzących zmian w prawie?

Skąd wziął się zakaz?

Ban na samochody spalinowe jest pochodną pakietu “Fit for 55”, czyli zestawu nowych aktów prawnych obejmujących wszystkie kraje członkowskie Unii. Głównym założeniem programu jest osiągnięcie w 2050 r. neutralności klimatycznej w całej UE. Z kolei do 2030 roku planowany jest przejściowy cel, czyli redukcja emisji gazów cieplarnianych o 55%. Jednym z głównych czynników przyczyniających się do powstawania zanieczyszczeń jest transport – odpowiada on za około ⅕ wszystkich emisji w UE. Sam transport drogowy kreuje ponad 70% zanieczyszczeń spośród rodzajów transportu, a samochody osobowe i dostawcze wytwarzają około 15% CO2 w Unii.

Co zmieni się w 2035 roku?

Zmiany w przepisach oznaczają, że po 2035 roku będą sprzedawane jedynie samochody zeroemisyjne, takie jak auta elektryczne czerpiące energię z akumulatora czy też pojazdy wykorzystujące wodór do produkcji prądu. Po tym terminie na terenie Unii Europejskiej nie będzie można kupić i zarejestrować nowego samochodu napędzanego benzyną lub dieslem. Hybrydy również pójdą w odstawkę. Warto podkreślić, że stacje paliw nagle nie znikną, a mieszkańcy Unii będą mogli w dalszym ciągu podróżować pojazdami na benzynę czy olej napędowy. Będą one jednak pochodzić wyłącznie z rynku wtórnego.

Decyzja Parlamentu Europejskiego wzbudziła sprzeciw wielu krajów członkowskich, a rozmowy dotyczące ostatecznego wyglądu projektu nadal trwają. Kluczowym problemem jest niewystarczająca infrastruktura sieci ładowania. Unia chce to zmienić i planuje, by do 2025 roku wszystkie państwa członkowskie zainstalowały wzdłuż głównych dróg stacje ładowania co 60 kilometrów oraz stacje tankowania wodoru co 150 kilometrów.

Wypróbuj elektryka bez jego zakupu

Chcesz sprawdzić, jak samochód elektryczny będzie pasował do Twojego stylu życia? Nie musisz decydować się od razu na jego zakup. Istnieją opcje, dzięki którym możesz korzystać z elektryka na co dzień i zasilać go zieloną energią. Właśnie takie rozwiązanie znajdziesz we wspólnej ofercie Arval Service Lease Polska i Columbus.

Nasza usługa umożliwia Ci wynajęcie samochodu elektrycznego oraz zasilanie go za pomocą własnej instalacji fotowoltaicznej i ładowarki, które zakupisz w ofercie łączonej. Elektryk pozwoli Ci cieszyć się nie tylko cichą i dynamiczną jazdą, ale także oszczędnościami, ponieważ skutecznie unikniesz podwyżek cen paliw. Dodatkowo będziesz mógł korzystać z licznych przywilejów, takich jak jazda buspasami, wjazd do stref czystego transportu oraz darmowe parkingi. Już teraz przygotuj się na zmiany w przepisach i zacznij podróżować autem samowystarczalnym na długo przed 2035 rokiem!

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus