Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Czyste Powietrze a fotowoltaika – czy warto?


Celem programu ”Czyste Powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych oraz zmniejszenie emitowanych przez nie szkodliwych substancji do atmosfery. Program obejmuje dofinansowanie wymiany nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe, na nowe urządzenia spełniające najnowsze normy emisji. Z programu skorzystamy również, ubiegając się o finansowanie termomodernizacji, a także montując instalację fotowoltaiczną. 

Czyste powietrze – zasady

Program “Czyste Powietrze” realizowany będzie w latach 2018-2029. W zależności od rodzaju przedsięwzięcia ubiegać się można o dotację lub pożyczkę na preferenycjnych warunkach. Procent kosztów kwalifikowanych, który może zostać objęty dotacją, zależy od średniego miesięcznego dochodu na osobę.

Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym. Wnioski rozpatrywane są przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właściwe ze względu na lokalizację budynku.

Czyste powietrze – fotowoltaika

W zakres kosztów kwalifikowanych w przypadku instalacji fotowoltaicznej wchodzi:

Moc instalacji powinna mieścić się w przedziale od 2 kW do 10 kW. Komponenty muszą być nowe, wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem. Dofinansowaniu nie podlegają projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej mikroinstalacji fotowoltaicznej; zakończenie zadania rozumiane jest jako przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci.

Czyste Powietrze a fotowoltaika – czy to się opłaca?

Do niedawna właściciele domów jednorodzinnych mogli korzystać jedynie ze wsparcia rządowego programu “Czyste Powietrze”, gdzie pomoc była przewidziana w formie pożyczki preferencyjnej. 30 sierpnia 2019 wystartował program “Mój Prąd”, który realizowany jest poprzez udzielanie dotacji w wysokości do 5 tys. złotych. Od 15 maja 2020 roku  „Czyste Powietrze” zostało zintegrowane z programem „Mój Prąd”. Dzięki temu można uzyskać dotację do 5 tys. zł na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków.

Program „Mój Prąd” wspierający domową fotowoltaikę można dodatkowo łączyć z ulgą termomodernizacyjną (można odliczyć od dochodu przez trzy lata nawet 53 tys. zł), jest to na chwilę obecną najbardziej opłacalne rozwiązanie.  

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, najbardziej korzystnym rozwiązaniem będzie zatem skorzystanie z dotacji 5000 zł z programu „Mój prąd” oraz odliczenie kosztu instalacji od dochodu, składając roczne zeznanie podatkowe PIT – korzystając z tzw. ulgi termomodernizacyjnej

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.