1 minut 55 sekund

Bezobsługowa instalacja fotowoltaiczna z samoczyszczącymi się panelami

Mówi się, że instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa i samoczyszcząca. A jak jest w rzeczywistości? Wysoko rozwinięta technologia i automatyzacja pozwalają sprawdzić zdalnie ewentualne błędy inwertera. W przypadku niektórych inwerterów serwisant może również naprawić wybrane usterki z dowolnego miejsca, w którym jest podłączony do sieci internetowej. Prawidłowo zamontowane panele fotowoltaiczne na dachu również nie powinny wymagać obecności serwisanta. Panele fotowoltaiczne w większości przypadków czyszczą się same.

Jak to jest z tym czyszczeniem?

Jeżeli chodzi o instalację fotowoltaiczną i jej czyszczenie  trzeba rozważyć dwa przypadki. Panele mogą zostać zamontowane na dachu lub na gruncie. W zależności od miejsca, ich czyszczenie będzie wyglądało inaczej.

Instalacja z gruntu dobra – jak ją czyścić

Zainstalowane na gruncie panele są o wiele bardziej narażone na zabrudzenia np. podczas koszenia traw, czy zabrudzeń z podwórka czy ulicy. Ze względu na dostęp też są łatwiejsze do czyszczenia, dlatego można robić to z większą częstotliwością. Jeżeli zauważymy spadek sprawności paneli, warto sprawdzić, czy nie wynika to z zabrudzeń na module. Do czyszczenia paneli najlepiej używać wody demineralizowanej i miękkich gąbek, szczotek itd., które ich nie zarysują. Najważniejsze przy czyszczeniu paneli jest bezpieczeństwo, dlatego należy pamiętać o ochronie przed ewentualnym upadkiem, jak również o wyłączeniu instalacji. Najlepszą porą na czyszczenie paneli jest ranek lub wieczór – gdy instalacja nie jest jeszcze nagrzana.

Fotowoltaika na dachu – samoczyszczące się panele

Większość zabrudzeń usuwanych jest przy udziale zmian atmosferycznych. Padający na panele fotowoltaiczne śnieg dzięki nachyleniu paneli, zsuwa się z nich nie powodując zacienień. Deszcz zmywa kurz. W nieprzewidzianych, nietypowych sytuacjach wskazane jest, by panele fotowoltaiczne wyczyścić, jednak nie ma potrzeby, by robić to regularnie. Przykładem zabrudzeń, które mogą wymagać interwencji – są ptasie odchody. Weźmy jednak pod uwagę, że w większości przypadków jest to rzadkość. Czyszczenia paneli może być jedynie okazjonalną czynnością. Obecnie są dostępne narzędzia umożliwiające oczyszczenie paneli bez potrzeby wchodzenia na dach a także firmy, które oferują takie usługi.

 

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus