Mój Prąd 6.0 od 2 września – nie przegap szansy na dofinansowanie!

Zobacz

Mój Prąd 6.0 od 2 września – nie przegap szansy na dofinansowanie!

Zobacz
4 minut 30 sekund

Mycie paneli fotowoltaicznych – czy jest potrzebne?

Mycie paneli fotowoltaicznych – czy jest potrzebne? Columbus Energy Anna Piechota Artykuły o fotowoltaice
Ocena 5
5 (1)
5
1
5

Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną, pochłaniając i przetwarzając promieniowanie słoneczne. Aby mogła to robić efektywnie, powierzchnia paneli powinna być czysta i niczym nie przysłonięta. Duże zabrudzenia mogą obniżyć wydajność ogniw nawet o 20%. Czy to oznacza, że powinieneś regularnie czyścić swoją instalację? Niekoniecznie! Czytaj dalej i sprawdź, w jakich przypadkach mycie modułów będzie uzasadnione.

Czy trzeba czyścić instalację fotowoltaiczną?

Panele fotowoltaiczne z reguły nie wymagają dodatkowego czyszczenia. Przez większość roku deszcz i wiatr skutecznie usuwają z nich kurz, pył, sadzę i liście, a w trakcie zimy to śnieg pełni tę rolę, zsuwając się z modułów i jednocześnie je myjąc.

Warto jednak pamiętać, że niektóre instalacje są umieszczone na obszarach podatnych na występowanie dużych zanieczyszczeń, które będą osadzać się na powierzchni paneli i obniżać ich uzyski. W takich wypadkach regularne czyszczenie modułów jest jak najbardziej zalecane. O jakich sytuacjach mowa? Instalacje warto myć jeśli znajdują się:

  • w pobliżu pylących zakładów przemysłowych,
  • na terenach rolniczych lub intensywnie zalesionych,
  • przy intensywnie eksploatowanych drogach,
  • w sąsiedztwie dymiących kominów,
  • na obszarze z dużą ilością ptactwa.

Na panelach mogą osiadać się różne zanieczyszczenia – począwszy od pyłków produkowanych przez rośliny, poprzez osady organiczne z rolnictwa, aż po sadzę wydobywającą się z kominów i pojazdów. Rodzaj i nasilenie tych zabrudzeń będzie zależne od położenia geograficznego instalacji, jakości powietrza oraz warunków środowiskowych. Przykładowo, panele zlokalizowane na obszarach rolniczych będą narażone na zupełnie inne rodzaje zanieczyszczeń niż te w pobliżu terenów miejskich czy kopalni. Z kolei instalacje fotowoltaiczne zamontowane w okolicach lasów i pól będą zmagać się z większą ilością zabrudzeń w porównaniu do tych usytuowanych w górach lub przy jeziorach.

Czy możesz myć panele samodzielnie?

Nie jest to zalecane z kilku powodów. Po pierwsze, uzyskanie dostępu do instalacji dachowej może być niebezpieczne, szczególnie jeśli nie posiadasz żadnych zabezpieczeń i po prostu wychodzisz na dach na drabinie. Po drugie, możesz najzwyczajniej nie sięgnąć wielu paneli, a stąpanie po nich jest zabronione, gdyż może je zniszczyć. Po trzecie, moduły bardzo łatwo uszkodzić, stosując nieodpowiednie detergenty, narzędzia lub myjąc je o złej porze dnia. Lepiej zaufać specjalistom w tej dziedzinie i zatrudnić firmę, która ma zarówno sprzęt, jak i doświadczenie potrzebne do czyszczenia instalacji fotowoltaicznych.

Odpowiedni czas

Po pierwsze, serwisanci powinni zaproponować wykonanie usługi wczesnym rankiem lub wieczorem. Dlaczego? Ponieważ nie można czyścić modułów, gdy są rozgrzane. Kontakt wody z gorącymi ogniwami może doprowadzić do uszkodzenia struktury paneli, a nawet ich pęknięcia wywołanego dużą różnicą temperatur.

Miękka woda

Do mycia instalacji nie można użyć wody z kranu, która nie została uprzednio zmiękczona. Jeśli nie zostanie zdemineralizowana, może doprowadzić do osadzania się kamienia wapiennego na panelach, co wpłynie negatywnie na efektywność ich pracy. Należy również unikać stosowania przypadkowych detergentów, gdyż mogą wchodzić w reakcję z materiałami wykorzystanymi do produkcji modułów. Podczas mycia instalacji fotowoltaicznej należy korzystać tylko ze specjalistycznych preparatów, które zostały opracowane w tym celu.

Prawidłowe narzędzia

Paneli fotowoltaicznych nie należy myć przy użyciu myjek wysokociśnieniowych ze standardowymi lancami. Zbyt wysokie ciśnienie wody może zniszczyć silikon uszczelniający moduły i spowodować poluzowanie ich łączeń. Ważne jest również unikanie użycia szorstkich i ostrych szczotek, ponieważ mogą zarysować powierzchnię paneli.

Bezpieczeństwo

Większość instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju jest montowana na dachach budynków, więc dostanie się do nich może być wyzwaniem. Warto zwrócić uwagę na to, aby ekipa czyszcząca panele miała odpowiednie zabezpieczenia, które pozwolą uniknąć wypadków.

Instalacja z gruntu dobra – jak ją czyścić?

A co w przypadku instalacji montowanych na gruncie? Panele instalowane bliżej ziemi są o wiele bardziej narażone na zabrudzenia powstałe np. podczas koszenia traw, czy generowane przez podróżujące samochody. Plusem jest jednak to, że łatwiej uzyskać do nich dostęp, przez co są łatwiejsze do czyszczenia i można to robić z większą częstotliwością.

Kiedy należy myć panele?

Moduły, które są mocno zabrudzone, warto czyścić dwa razy do roku – na jesień i na wiosnę. Zarówno po lecie, jak i zimie na panelach mogą zebrać się inne typy zanieczyszczeń, charakterystyczne właśnie dla tych pór roku.

Po zimie na panelach można znaleźć wiele typowych osadów w tym kurz, pył, sadzę i spaliny. Topniejący śnieg również może być źródłem brudu i pozostawiać na powierzchni modułów zacieki i osad. Z kolei po okresie wiosenno-letnim na panelach mogą dodatkowo zgromadzić się opadające liście, drobne gałęzie, czy odchody ptaków, przez co instalacja nie będzie mogła pracować optymalnie.

Mieszkasz w okolicy narażonej na powstawanie szczególnie dużych zanieczyszczeń? Zauważyłeś zabrudzenia na Twojej instalacji? Zgłoś się do nas, a chętnie wykonamy dla Ciebie usługę profesjonalnego mycia paneli fotowoltaicznych.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus