Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
2 minut 59 sekund

Czy fotowoltaikę warto montować w zimie? [CASE STUDY]

Czy fotowoltaikę warto montować w zimie? [CASE STUDY] Columbus Energy Anna Piechota Artykuły o fotowoltaice
Ocena 5
5 (1)
5
1
5
Czy fotowoltaikę warto montować w zimie?

Niższe temperatury i krótsze dni to cechy charakterystyczne jesienno-zimowego okresu, a jak wiadomo, fotowoltaika potrzebuje promieniowania słonecznego, aby optymalnie funkcjonować. Skoro tu trafiłeś to pewnie zastanawiasz się, czy zimowe miesiące wpływają na produktywność fotowoltaiki? I czy montaż instalacji solarnej jest wskazany w tym okresie?

Montaż fotowoltaiki zimą

Czy montaż fotowoltaiki jest wykonalny w zimie? Jak najbardziej, instalacja produkuje prąd przez cały rok, także w chłodniejszych miesiącach. Oczywiście uzyski będą mniejsze niż w okresie wiosenno-letnim, ale nadal pozwolą Ci na korzystanie z darmowej energii elektrycznej. Instalatorzy są zawsze wyposażeni w odpowiednie środki ochrony osobistej, takie jak szelki, liny, rękawice i odzież zimową, a montaż nie stanowi dla nich specjalnego wyzwania. Jedyną przeszkodą może być śnieg i/lub lód obecny na dachu budynku. Z uwagi na dbałość o bezpieczeństwo instalatorów, montaż powinien odbywać się więc wtedy, gdy na dachu nic nie zalega.

Bądź gotowy wcześniej

Warto pamiętać, że od zakupu instalacji do rozpoczęcia jej faktycznego działania minie trochę czasu – sam montaż wykonywany jest standardowo do 30 dni, a następnie trzeba zgłosić instalację do zakładu energetycznego i poczekać na wymianę licznika na dwukierunkowy (również do 30 dni). Realnie, od przeprowadzenia audytu i zakupu fotowoltaiki do rzeczywistego rozpoczęcia działania instalacji, mija kilka tygodni. Ponieważ większość klientów decyduje się na założenie instalacji na wiosnę, kolejki w tym czasie są zwykle dłuższe. Zima jest więc doskonałym czasem, aby spokojnie dopiąć wszystkie formalności na ostatni guzik i uruchomić mikroinstalację przed najsłoneczniejszymi miesiącami.

Czy warto odłożyć montaż na wiosnę?

Zdecydowanie nie. Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną przez cały rok, również jesienią i zimą. Opóźniając termin montażu, tracisz jedynie potencjalną energię elektryczną, która mogłaby zostać efektywnie wykorzystana w Twoim gospodarstwie domowym. Zasada jest prosta – im szybciej instalacja zacznie funkcjonować, tym więcej pieniędzy zaoszczędzisz na rachunkach za prąd, a inwestycja szybciej się zwróci. Zobacz, jakimi uzyskami cieszą się klienci Columbus w jesienno-zimowym okresie.

Przykład 1

W Poddębicach w województwie łódzkim instalacja 5.2 kWp wyprodukowała w październiku 2021 r. 474,4 kWh. Symulacja zakłada około 370 kWh. 474,4 kWh spokojnie wystarczy, aby przez rok zasilać odkurzacz (156 kWh), telewizor (128 kWh), laptop (138,7 kWh) i mikrofalówkę (51,1 kWh).

Przykład 2

W województwie mazowieckim instalacja 4.81 kWp wytworzyła w listopadzie 2021 r. 527 kWh, w porównaniu do symulacji na poziomie 336 kWh. Czy to dużo? Taka ilość energii wystarczy do zasilenia lodówki (295 kWh) i czajnika elektrycznego (240 kWh) przez dwanaście miesięcy.

Przykład 3

Instalacja o mocy 9.36 kWp w województwie dolnośląskim uzyskała w grudniu 2021 roku 470 kWh, w porównaniu do prognozowanych 370 kWh. Energia może zasilić telewizor (128 kWh), laptop (138,7 kWh), odkurzacz (156 kWh) i mikrofalówkę (51,1 kWh).

Przykład 4

Instalacja w województwie dolnośląskim o pojemności 11.77 kWp, w lutym 2022 r. wyprodukowała 751.5 kWh. Symulator zakładał uzyski na poziomie około 600 kWh. 750 kWh umożliwia roczne zasilanie lodówki (295 kWh), zmywarki (295 kWh) oraz odkurzacza (156 kWh).

Przykład 5

W województwie dolnośląskim instalacja o mocy 9.36 kWp wyprodukowała w lutym 2022 r. 724 kWh wobec oczekiwanych 468 kWh. Wytworzona energia może zostać wykorzystana np. do zasilania odkurzacza (156 kWh), telewizora (128 kWh), czajnika elektrycznego (240 kWh), laptopa (138,7 kWh) i mikrofalówki (51,1 kWh) przez okres roku.

Fotowoltaika jest technologią pracującą przez cały rok. Montaż w zimie pozwoli Ci ominąć kolejki, które tworzą się zwykle na wiosnę oraz przygotować instalację przed najwydajniejszą porą roku.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus