Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
4 minut 20 sekund

Kiedy warto wykonać serwis pompy ciepła i komu go zlecić?

W ostatnich latach pompy ciepła stały się jednymi z najpopularniejszych urządzeń grzewczych w naszym kraju, a duża ilość dotacji przyznawanych w ramach rządowych programów dotyczyła właśnie tych jednostek. W październiku 2022 roku aż 63% wniosków o wymianę źródeł ciepła w programie „Czyste Powietrze” wskazywało pompy ciepła (w porównaniu do danych za styczeń 2022 r., kiedy było to jedynie 28%). Aby pompa pracowała prawidłowo, producenci zalecają regularne serwisowanie. Jak często należy wykonywać przegląd, kto może się go podjąć i ile będzie kosztować taka usługa?

Dlaczego warto wykonywać serwis pompy?

Pompa ciepła to urządzenie o niskiej awaryjności, które może działać bezusterkowo nawet przez kilkadziesiąt lat. Aby było to jednak możliwe, należy zadbać o jego regularne przeglądy, które zapewnią maksymalną efektywność systemu i zwiększą jego żywotność.

Wielu producentów zapewnia właścicielom pomp ciepła możliwość zdalnego monitoringu ich pracy za pomocą aplikacji, co pozwala na szybkie rozpoznanie i skorygowanie części błędów. Użytkownik może zidentyfikować problem po kodzie błędu, jaki pojawia się na wyświetlaczu i naprawić go wraz z pomocą zdalnego serwisu producenta. Warto jednak pamiętać, że aplikacja mobilna nie może być traktowana jako zastępstwo profesjonalnych przeglądów wykonywanych przez przeszkolonych specjalistów, jest jedynie wygodnym dodatkiem umożliwiającym jeszcze efektywniejsze korzystanie z urządzenia grzewczego.

Kiedy pora na wykonanie przeglądu?

Podstawowym warunkiem utrzymania gwarancji na pompę ciepła jest wykonywanie corocznych przeglądów urządzenia. Pierwszy z nich powinien odbyć się przed upływem pierwszego roku od montażu urządzenia. Każdy producent indywidualnie określa w warunkach swojej gwarancji częstotliwości wykonywania przeglądów oraz prac serwisowych. Dlatego też podczas zakupu należy zapoznać się z wymogami producenta Twojego konkretnego urządzenia.

Komu powierzyć przegląd Twojej pompy?

Prace przeglądowe powinien przeprowadzić serwisant producenta lub specjalista z autoryzowanej przez niego firmy. Ich dokładny zakres będzie jednak zależeć od tego, jaką pompę posiadasz. Modele split i monoblok różnią się budową, dlatego też ich przeglądy będą wyglądać nieco inaczej. Pompy ciepła typu split posiadają zewnętrzne i wewnętrzne jednostki połączone ze sobą przewodami chłodniczymi, w których krąży czynnik chłodniczy. Z kolei urządzenia typu monoblok charakteryzują się szczelnie zamkniętym układem chłodniczym w jednym elemencie.

W przypadku pomp ciepła, w których wykonywane są prace przy obiegu czynnika chłodniczego (modele split), przeglądy i serwisy muszą być realizowane przez specjalistów, którzy mają uprawnienia f-gazowe. Powinni legitymować się odpowiednimi uprawnieniami. Zwróć uwagę nie tylko na uprawnienia osób wykonujących prace serwisowe, ale także na narzędzia, jakich używają.

Jak wygląda serwis pompy ciepła?

Szczegółowy zakres prac serwisowych będzie inny w przypadku pompy gruntowej, powietrznej i wodnej, a także tego, czy posiadasz model monoblok lub split. Specjalista powinien sprawdzić następujące rzeczy:

  • ilość uruchomień sprężarki,
  • ilość godzin pracy sprężarki,
  • ilość godzin pracy źródła szczytowego w instalacji,
  • dolne źródło ciepła (w przypadku pompy powietrze-woda, stan parownika),
  • ciśnienie, jakie panuje na instalacji CO i CWU,
  • czystość wszystkich filtrów na instalacji pompy ciepła (konieczne jest ich przeczyszczenie podczas przeglądu),
  • działanie zaworów bezpieczeństwa,
  • wykonanie i działanie instalacji hydraulicznej oraz elektrycznej pompy ciepła,
  • szczelność układu i ilość czynnika w przypadku pompy ciepła typu split.

Warto pamiętać, że ze względu na położenie, zewnętrzna jednostka pompy ciepła jest najbardziej narażona na zanieczyszczenia (w przypadku powietrznych pomp ciepła) pochodzące z otoczenia, w tym kurz, pyłki, nasiona roślin, liście itp. Regularne czyszczenie parownika jest więc niezbędne, jeśli chcesz zadbać o jego wydajną i bezawaryjną pracę.

Ile zapłacisz za serwis pompy ciepła?

To zależy. Na rynku dostępne są urządzenia o różnej charakterystyce, co przekłada się na zdywersyfikowany poziom potencjalnych kosztów prac serwisowych i przeglądów. Podczas wyboru firmy, z którą nawiążesz współpracę, zwróć uwagę na to, czy oferuje ona również serwis pomp ciepła i w jakiej cenie. Prognozowaną kwotę warto znać już przed podpisaniem umowy, gdyż może się okazać, że dany instalator policzy sobie o wiele więcej za tę usługę, niż mogą o tym świadczyć ceny rynkowe przeglądów.

Jakich kwot możesz się spodziewać? Serwis pompy ciepła wykonywany przez producenta zazwyczaj mieści się w kwocie od 600 do 1200 zł. Pamiętaj, by zawsze sprawdzać, co dokładnie wchodzi w skład usługi, za którą płacisz – czy obejmuje określoną liczbę roboczogodzin, czy pokrywa koszty dojazdu itp. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek, gdy przyjdzie pora na uregulowanie rachunku.

Zastanawiasz się, czy pompa ciepła to rozwiązanie dla Ciebie? Skontaktuj się z nami i weź udział w bezpłatnym spotkaniu, podczas którego ekspert Columbus przeprowadzi precyzyjny audyt Twojego budynku.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus