Ocieplenie domu – na co zwrócić uwagę planując termomodernizację?

Autor: Mateusz Konkiel

4 minuty czytania

Dobre ocieplenie domu jest bardzo ważne. Budynek, posiadający izolację termiczną jest komfortowy w użytkowaniu, a koszty związane z jego ogrzewaniem nie są wysokie. Ocieplenie stanowi spory wydatek, który zwróci się dość szybko w oszczędnościach związanych ze zmniejszeniem kosztów ogrzewania. Jednak by izolacja termiczna była skuteczna, musi być prawidłowo wykonana.

Wybór właściwej firmy

Do wykonania prac termomodernizacyjnych warto wybrać firmę, która od dłuższego czasu funkcjonuje na rynku i cieszy się dobrymi opiniami. Nie warto sugerować się ceną, gdyż nierzadko niskie koszty współgrają z niską jakością obsługi. Najlepiej wybrać fachowców oferujących kompleksową usługę, od audytu energetycznego, załatwienia formalności (np. dofinansowania czy uzyskanie pozwoleń) po zakup materiałów i robociznę.

Projekt termomodernizacji

Przed rozpoczęciem prac należy dokonać audytu energetycznego i określić zakres prac. Dobry projekt termomodernizacji zawiera opis podstawowych parametrów technicznych budynku, ocenę właściwości cieplnych budynku oraz jego charakterystykę energetyczną. Dzięki audytowi możliwy jest precyzyjny wybór ulepszeń i wariantów termomodernizacyjnych możliwych do zastosowania z uwzględnieniem opłacalności każdej z metod. Roboty ociepleniowe należy wykonywać zgodnie z projektem, wszelkie odstępstwa mogą skutkować późniejszymi usterkami lub niedostatecznym ociepleniem budynku.

Wybór materiału termoizolacyjnego

W Polsce najczęściej stosuje się styropian lub wełnę mineralną, jednak coraz większą popularność zyskuje pianka poliuretanowa oraz płyty z aerożelu. Koszty termomodernizacji mogą się różnić w zależności od zastosowanego materiału, najtańsze będą styropian i wełna, nowocześniejsze środki jak pianka mogą zwiększyć cenę remontu. Jednak nie powinniśmy się sugerować jedynie tym parametrem, a właściwościami materiału i wymaganiami określonymi w projekcie. Dodatkowo należy pamiętać, że tylko produkty od certyfikowanych dostawców zagwarantują nam dobrą jakość.

Przygotowanie budynku do termomodernizacji

Wykwalifikowani fachowcy wiedzą, jak ważne jest właściwe przygotowanie podłoża i samego budynku. W przypadku wykonywania ocieplenia należy zabezpieczyć okna i drzwi przed zabrudzeniem lub uszkodzeniem. Podłoże powinno być oczyszczone, wyrównane i zagruntowane, a w razie konieczności również wzmocnione. Dodatkowo rusztowanie powinno być osłonięte siatką, która ochroni elewację przed wiatrem, nadmiernym zawilgoceniem czy mocnymi promieniami słonecznymi.

Najczęstsze błędy przy ocieplaniu domu

Oto najczęściej popełniane błędy podczas wykonywania prac ociepleniowych.

Źle przygotowane podłoże

Nieoczyszczone ściany, odpadający tynk, brak gruntowania – to wszystko może skutkować tym, że warstwa ocieplenia może odpadać od ścian, dlatego zanim przystąpimy do prac najważniejszą kwestią jest dobre przygotowanie podłoża.

Niezabezpieczenie materiału ociepleniowego przed warunkami atmosferycznymi

Silne promieniowanie UV może powodować uszkodzenia warstwy styropianu, zwłaszcza szarego, który ze względu na ciemną barwę mocno się nagrzewa. Pod wpływem temperatury płyty mogą zacząć się odkształcać. Z kolei wełna mineralna powinna być osłonięta przed deszczami, które mogą powodować nasiąkanie materiału. Nawet niewielka ilość wilgoci może znacząco obniżyć jej właściwości izolacyjne. Mokry materiał ma też niekorzystny wpływ na elementy konstrukcyjne budynku.

Zastosowanie zbyt cienkiej warstwy ocieplenia

Każdy ze stosowanych do ociepleń materiałów ma inny współczynnik przenikania ciepła i to od niego zależy jak gruba powinna być jego warstwa. Zbyt cienkie pokrycie może skutkować niedostatecznym ociepleniem budynku, a nawet wykraplaniem się pary wodnej w warstwie konstrukcyjnej. Jeśli warstwa ocieplenia będzie niewystarczająca nie osiągniemy oczekiwanej poprawy warunków cieplnych, a rachunki za ogrzewanie nadal pozostaną wysokie.

Nieprzestrzeganie przerw technologicznych

Niezachowanie wystarczających przerw technologicznych, lub zwlekanie z kolejnymi etapami prac może skutkować nieprawidłowościami jak odklejenie się warstw, pękanie tynku czy też uszkodzenie materiału ociepleniowego pod wpływem warunków atmosferycznych.

udostępnij artykuł dalej .

podobne artykuły

interesuje Cię
ten temat?

zostaw kontakt do siebie