Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
6 minut 28 sekund

Styropian – na co zwrócić uwagę wybierając ten rodzaj izolacji cieplnej?

Styropian należy do najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych, które ograniczają wymianę cieplną. To sprawia, że utrzymanie optymalnej temperatury szczególnie w zimie jest łatwiejsze i przekłada się na niższe koszty. W Polsce do ocieplania budynków najczęściej stosuje się wełnę mineralną lub styropian. Płyty styropianowe są łatwe w montażu, można je nabyć w marketach oraz składach budowlanych. Istnieją płyty o różnych parametrach i przeznaczeniu. Dlatego warto je znać, aby dokonać właściwego wyboru, a termoizolacja była trwała i spełniała swoją funkcję. Co warto wiedzieć na ten temat?

Styropian – rodzaje, które są stosowane w ociepleniach

Pomimo, że styropian jest popularnym materiałem, to nie każdy rodzaj nadaje się do wszystkiego, ponieważ niektóre mają szczególne przeznaczenie. Klasyfikacja styropianu najczęściej opiera się na kolorze płyt, które dzielą się na białe, dalmatyńczyk oraz szare. Każda z nich posiada nieco inne właściwości i zastosowanie. Jednak ważne są też oznaczenia producenta na opakowaniu.

Styropian biały – wykorzystywany jest do ocieplania i izolacji: ścian zewnętrznych i wewnętrznych, podłóg oraz piwnic. Ponadto doskonale wypełnia przestrzenie między krokwiami, dlatego stosowany jest w ocieplaniu poddaszy. Pozwala uzyskać termoizolację o optymalnych parametrach przy niższych kosztach jej wykonania. Jednak w niektórych przypadkach warstwa izolacji musi posiadać odpowiednią grubość, aby uzyskać optymalną efektywność. W takim przypadku gruby styropian może zaburzać estetykę budynku, np. ramy okienne staną się za bardzo wklęsłe w ocieplone ściany.

Styropian typu ,,dalmatyńczyk” – nazwa wzięła się stąd, że posiada w strukturze ciemniejsze kropki ze styropianu szarego (grafitowego). Dzięki temu uzyskuje się lepszą przewodność cieplną. Z tego typu płyt styropianowych wykonuje się izolacje cieplne fasad i ścian. W zależności od modelu, płyty mogą mieć boki płaskie (klasyczne) lub frezowane, które umożliwiają ich układanie na zakładkę, a izolacja jest szczelniejsza.

Styropian grafitowy – potocznie nazywany szarym, ale może mieć różne barwy, np. srebrną. Płyty wykonane z tego rodzaju styropianu mogą utrzymywać ciepło nawet do 30% więcej niż w przypadku białych. Używane są do wykonywania izolacji cieplnych w miejscach, gdzie nie ma możliwości zastosowania grubszej warstwy białego styropianu. Ten rodzaj płyt jest droższy od białych, ponieważ umożliwia osiągnięcie takich samych parametrów cieplnych, jak w przypadku białych z użyciem grubszej warstwy izolacyjnej. Przy wykonywaniu termoizolacji z płyt grafitowych należy wykonać odpowiednie nacięcia. Zapobiegają one odkształceniu się lub całkowitemu odpaleniu płyt wskutek różnicy temperatur panujących w ciągu różnej pory dna i nocy.

Styropian niebieski i zielony – przeznaczony jest do wykonywania izolacji cieplnej fundamentów ze względu na niską chłonność wody oraz dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Stosowany jest też przy wykonywaniu termoizolacji piwnic, ponieważ zapobiega przedostawaniu się wilgoci do murów.

Styropian – wady i zalety tego rodzaju izolacji cieplnej

Poza małą przewodnością cieplną, styropian posiada także szeregi innych zalet. Należą do nich:

  • Bezpieczny dla zdrowia – nie wydziela toksycznych związków oraz nie emituje szkodliwego promieniowania. Dlatego jest bezpieczny dla zwierząt i ludzi zarówno podczas produkcji, jak i montażu. Z tego względu styropian można znaleźć także w opakowaniach z produktami spożywczymi.
  • Ekologiczny – nie  stwarza zagrożenia skażeniem gleby, powietrza lub wody. Nie posiada FCKW, czyli pochodnych chloru i fluoru, które degradują warstwę ozonową. Do produkcji płyt styropianowych używany jest  niskowrzący wodór, który nie jest gazem cieplarnianym i szkodzącym warstwie ozonowej. Proces produkcji styropianu nie wymaga dużego zużycia energii elektrycznej, natomiast powstałe odpady są wykorzystywane jako izolacyjny dodatek do innych materiałów budowlanych.
  • Duża trwałość – w styropianie znajdującym się w termoizolacji nie zachodzą procesy gnilne oraz butwienia, jeśli nie jest poddany promieniowaniu UV. Płyty styropianowe ocieplające fundamenty są odsłonięte, ponieważ nie ulegają degradacji wskutek wilgoci panującej w gruncie. Styropian jest odporny na działanie grzybów, pleśni i bakterii. Ponadto owady i gryzonie nie zjadają go, dlatego stosowanie środków ochrony nie jest konieczne.
  • Odporny na działanie wielu związków – należą do nich: alkohole metylowy i etylowy, a także kwas: solny, siarkowy, azotowy oraz woda amoniakalna.
  • Jest trudnopalny – styropian używany do wykonywania termoizolacji posiada samowygaszające właściwości, ponieważ pod wpływem działania ognia nie zapala się, lecz tylko topi. Natomiast po jego odjęciu przestaje się topić.
  • Zachowuje stałe wymiary – płyty styropianowe nie odkształcają się i zachowują swoje wymiary. Dzięki temu nie powstają szczeliny i tzw. mostki termiczne, które zmniejszają efektywność izolacji.
  • Mały ciężar –  1 m³ styropianu waży tylko  około 17 kg, natomiast waga materiału z włókien mineralnych wynosi około 145 kg. Dlatego termoizolacja ze styropianu nie obciąża konstrukcji dachu oraz domów wykonanych z drewna.

Natomiast do wad styropianu można zaliczyć fakt, że nie jest odporny na działanie rozpuszczalników, do których należą do nich m.in.: benzen, toluen oraz aceton. Dlatego używanie niewłaściwych produktów do klejenia i zatapiania siatki zbrojeniowej może spowodować jego zanikanie i w konsekwencji osłabienie termoizolacji. Styropian przepuszcza tylko minimalną ilość pary wodnej, co w przypadku ścian nieposiadających poziomej izolacji może powodować powstawanie pleśni wewnątrz budynku. Ponadto w przypadku uderzenia łatwo się wykrusza.

Czym kierować się przy wyborze styropianu?

Styropian warto dobrać odpowiednio do materiału, z którego wykonane są ściany. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na kilka oznaczeń: EPS i XPS – oznacza, że produkt jest styropianem; 042, 038 –  maksymalna wartość współczynnika przewodzenia ciepła oraz 60, 80, 100 – współczynnik wytrzymałości na ściskanie [kPa]. N przykład: EPS 80 038 oznacza wytrzymałość na ściskanie wynoszącą 80 kPa, a wartość współczynnika przewodzenia ciepła 038.Jak wybrać płyty styropianowe odpowiednio do wykonywanej izolacji?

Elewacja – najczęściej wykorzystuje się do tego płyty ze styropianu białego EPS 038 CS(10) 70 o grubościach 12 cm, 15 cm, 18 cm i 20 cm. Natomiast w przypadku płyt grafitowych, grubość wynosi 15 cm – 25 cm. Przy stosowaniu tego typu styropianu warstwa ocieplenia może być kilka centymetrów cieńsza niż w  przypadku białego. Dla porównania: używając białych płyt EPS 032 o grubości 12 cm, możliwe jest uzyskanie takiego samego efektu cieplnego, jak przy zastosowaniu styropianu białego EPS 038 o grubości 15 cm.

Podłoga – do izolacji podłogi należy stosować styropian twardszy niż na ściany z uwagi na wywierany nacisk, np. przez meble, posadzkę, podczas chodzenia,  parkowania auta (garaż), itd. Zadaniem izolacji jest ochrona przed wilgocią z gruntu oraz tłumienie hałasu, który może przepływać na niższe poziomu. Do tego celu stosowane są płyty z oznaczeniami: EPS 80 038, EPS 100 036, EPS 150 036, EPS 200 035, a grubość izolacji wynosi ok.10 cm.

Strop – do tego typu ociepleń najczęściej służą płyty styropianowe białe o grubości 5 cm, układane dwuwarstwowo na tzw. mijankę – w przypadku nieużywanego poddasza. Natomiast w przypadku wykonania podłogi na stropie, warto zastosować płyty twarde z oznaczeniem EPS 80 038, EPS 60 040 EPS 100 036.

Fundamenty – do wykonania izolacji fundamentów najczęściej stosuje się płyty wodoodporne z oznaczeniem EPS 035 EXPERT lub EPS 038 HYDRO. Ich grubość w zależności od warunków powinna wynosić 10 cm – 12 cm.

Ocieplanie budynku styropianem to jedna z najpopularniejszych metod. Żeby izolacja termiczna spełniała swoją funkcję przez wiele lat, należy wybrać odpowiednią do rodzaju muru.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Wełna mineralna – wady i zalety jednego z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych
Wełna mineralna – wady i zalety jednego z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych
Izolacje mineralne zapewniają wzrost efektywności energetycznej budynku i redukcję emisji CO2 instalacji. Mają wiele zalet – tłumią dźwięki, powietrze, stanowią ochronę przeciwwilgociową. W zależności od typu materiału mogą słu�...
Pianka poliuretanowa – właściwości i zastosowanie
Pianka poliuretanowa – właściwości i zastosowanie
Pianka poliuretanowa w składzie posiada poliuretan, który na przestrzeni lat przeszedł wiele modyfikacji. Na początku był wykorzystywany tylko do produkcji pianek sztywnych i twardych, natomiast z czasem półsztywnych i elastycznych. Ten ty...
Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?
Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?
Jednym z ważniejszych tematów podejmowanych podczas budowy czy gruntownego remontu domu/mieszkania jest nie tylko urządzenie grzewcze, ale i cały system rozprowadzania ciepła. Wybór odpowiedniego ogrzewania podłogowego wpływa na k...
Mostki termiczne – którędy ucieka ciepło?
Mostki termiczne – którędy ucieka ciepło?
Każdy właściciel domu chce, aby ogrzewanie generowało jak najniższe koszty. Dlatego już podczas murowania, należy zadbać o to, aby nie doszło do powstania mostków termicznych. W przeciwnym razie ogrzewanie w zimie będzie generowało wy...
Celuloza – ekologiczny materiał ociepleniowy
Celuloza – ekologiczny materiał ociepleniowy
Celuloza do ocieplenia budynku znacznie ułatwia pracę. Między warstwy dachu można wdmuchnąć sypką celulozę bez zrywania okładzin wewnętrznych, co wiązałoby się z wyższymi kosztami ocieplenia. Nieocieplony dach to elem...
Ocieplenie domu – na co zwrócić uwagę planując termomodernizację?
Ocieplenie domu – na co zwrócić uwagę planując termomodernizację?
Dobre ocieplenie domu jest bardzo ważne. Budynek, posiadający izolację termiczną jest komfortowy w użytkowaniu, a koszty związane z jego ogrzewaniem nie są wysokie. Ocieplenie stanowi spory wydatek, który zwróci się dość szybk...
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
zapytaj o ofertę
Columbus