Mostki termiczne – którędy ucieka ciepło?

31/08/2018

Autor: Mateusz Konkiel

7 minut czytania

mostki termiczne pomiar

Każdy właściciel domu chce, aby ogrzewanie generowało jak najniższe koszty. Dlatego już podczas murowania, należy zadbać o to, aby nie doszło do powstania mostków termicznych. W przeciwnym razie ogrzewanie w zimie będzie generowało wyższe rachunki, a w budynku może pojawić się pleśń. Czym są i jak można zapobiegać mostkom termicznym?

Mostki termiczne – czym są?

Mostki termiczne, nazywane także mostkami cieplnymi, to rodzaj przegrody, która posiada znacznie wyższy współczynnik przewodzenia ciepła niż sąsiadujące z nią elementy budowlane. Miejsca te posiadają o wiele gorsze właściwości termoizolacyjne, wskutek czego dochodzi do nadmiernej utraty ciepła. Sama eksploatacja budynku staje się droższa. Dzieje się tak w wyniku punktowego wychładzania takiej przegrody, z uwagi na różnice temperatur – na zewnątrz budynku i wewnątrz. To wywołuje niekontrolowaną oraz zwiększoną utratę ciepła przez mostek termiczny. Strata jest wprost proporcjonalna do wielkości danego mostka.

Mostki cieplne wywołują również powstanie dużej wilgotności, a nawet pleśni w pomieszczeniu. W miejscu ich powstania temperatura ściany na powierzchni przylegającej obniża się do poziomu, na którym zostaje przekroczony zakres temperatury skraplania się pary wodnej. To powoduje, że w miejscach występowania mostków termicznych pojawia się wilgoć, a z czasem pleśń. Taki stan nie tylko negatywnie wpływa na estetykę pomieszczenia, lecz także na zdrowie. Pleść może wywoływać choroby układu oddechowego, bóle mięśni i stawów, zespół podrażnienia pęcherza, bóle głowy, problemy z układem trawiennym, wzrokiem, a nawet nerkami. Dlatego warto zadbać, aby w budynku nie było mostków cieplnych, nie tylko ze względu na wyższe rachunki za ogrzewanie, lecz także na zdrowie. 

Mostki termiczne – rodzaje

Mostki termiczne dzielimy generalnie na dwa rodzaje:

 • Mostki punktowe – najczęściej są wynikiem stosowania stalowych elementów mocujących, np. metalowe kotwy. Niestety, pomimo nowoczesnych technologii budownictwa, nie ma możliwości, aby w pełni uniknąć ich w budynku. Natomiast zastosowanie materiałów o słabej przewodności ciepła, pozwala je znacznie ograniczyć. Można to zrobić, m.in. przez zastosowanie plastikowych kołków, używanych do mocowania płyt ociepleniowych, np. ze styropianu. Plastik to materiał o słabej przewodności cieplnej, dlatego warto stosować elementy budowlane, wykonane z tego materiału w stopniu, w jakim to możliwe. 
 • Mostki liniowe – to drugi rodzaj mostków termicznych, które są trudniejsze do zlikwidowania. Powstają w miejscach połączeń różnych elementów konstrukcji budowlanej. Do często występujących należy miejsce, w którym balkon przecina izolację cieplną ściany zewnętrznej, przez co tworzy się podłużne pasmo, przez które łatwo dochodzi do utraty ciepła. Dlatego to jedno z miejsc, które najczęściej ulega przemarzaniu w okresie mrozów. Natomiast warto dokładnie uszczelnić ten obszar, aby ograniczyć utratę ciepła do minimum. Dzięki temu zmniejszą się również koszty ogrzewania. 

Mostki termiczne – gdzie występują?

Mostki termiczne mogą występować z różnych przyczyn. Jedną z nich może być niewłaściwie zaprojektowany obiekt budowlany. W takim przypadku błędy często obejmują niewłaściwe rozmieszczenie okien. Inną przyczyną są niestarannie wykonane prace budowlane. Natomiast powstaniem mostków cieplnych często zagrożone są również węzły konstrukcyjne, które powstają w miejscach łączenia różnych przegród zewnętrznych budynków. Do takich zaliczają się:

 • miejsce połączenia dachu z zewnętrzną ścianą
 • miejsce osadzenia okien w murze
 • wieńce betonowe i nadproża
 • ściany piwnic oraz betonowe wieńce nad piwnicami
 • miejscu przewiązania murarskiego ściany zewnętrznej z wewnętrzną.

Bez względu na miejsce występowania mostków termicznych w budynku, warto zastosować odpowiednie rozwiązania, aby ich uniknąć,  ponieważ niosą za sobą poważne zagrożenia.

Jakie zagrożenia niosą mostki termiczne?

Powstanie mostków termicznych niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji. Jedną z nich jest niekontrolowana utrata ciepła, która zwiększa rachunki za ogrzewanie. Można tego uniknąć przez odpowiednie wykonanie termoizolacji budynku. Kolejnym skutkiem wywołanym przez występowanie mostka termicznego jest wychłodzenie przegrody zewnętrznej. To wywołuje powstawanie grzybów i pleśni, które szkodzą zdrowiu. Ponadto mostki cieplne mogą w znacznym stopniu przyczyniać się do degradacji elementów konstrukcji budowlanej. Dlatego odpowiednia termoizolacja powinna być uwzględniona już na etapie projektowani obiektu.

Jak znaleźć mostki termiczne w budynku? 

Metodą, która pozwala je wykryć jest termografia. Za pomocą podczerwieni zostaje zobrazowane promieniowanie cieplne, emitowane przez budynek, a także dokładny pomiar temperatury obiektu. Dzięki temu na obrazie pojawiają się miejsca występowania mostków cieplnych.

Jak zaradzić powstawaniu mostków cieplnych?

Mostek cieplny może występować także w miejscu przewiązania murarskiego ze ścianą wewnętrzną. Ściany wewnętrzne nie muszą posiadać tak dobrych właściwości termoizolacyjnych, jak zewnętrzne mury jednowarstwowe. Dlatego w takich miejscach, w co drugiej warstwie muru, czyli tam, gdzie ściana zewnętrzna łączy się ze ścianą wewnętrzną, umieszcza się przekładkę styropianową. Pełni ona funkcję izolatora wyrównującego izolacyjność termiczną ściany zewnętrznej. Natomiast w celu uzyskania jednorodności muru, wykonuje się cienkie spoiny między pustakami. Do nanoszenia zaprawy używa się specjalnego dozownika, za pomocą którego możliwe jest wykonanie równej i cienkiej spoiny. Natomiast kluczową rolę w zapobieganiu utraty ciepła przez mostki termiczne, pełni termoizolacja. Podczas ocieplania budynku styropianem, płyty należy układać w taki sposób, aby ściśle do siebie przylegały. W przeciwnym razie powstaną szczeliny, przez które będzie wydostawać się ciepło. Jeżeli z pewnych względów dojdzie do powstania szczelin, należy je wypełnić pianką poliuretanową. W celu zminimalizowania powstania mostków termicznych, warto wykonać izolację składająca się w dwóch warstw. Druga warstwa styropianu powinna być ułożona w taki sposób, aby pionowe łączenia płyt nie pokrywały się z poprzednimi. 

Nadproża to kolejne miejsca, w których występują mostki cieplne. Żeby tego uniknąć, w nadproże składające się z kilku belek, należy wstawić warstwę termoizolacji, która ograniczy straty ciepła. Belki najczęściej są zbudowane z kształtek ceramicznych, zbrojenia i betonu. Natomiast warstwę izolacji należy umieścić przed pierwszym prefabrykatem – od zewnętrznej strony ściany. Natomiast w balkonie typu loggia, trzeba ocieplić wszystkie przegrody zewnętrzne wydzielające loggię, do których należą: ściana z przeszkleniem, ściany boczne oraz stropy. Do ocieplenia balkonu należy zastosować elementy, które są stosunkowo cienkie i posiadają niski współczynnik przewodzenia ciepła. Dzięki temu nie będą zajmowały zbyt dużo powierzchni użytkowej. 

Mostki termiczne to poważny problem zarówno w starych, jak i nowych budynkach. Powodują znaczną utratę ciepła, co wiąże się z generowaniem dodatkowych kosztów ogrzewania. Dlatego warto wykonać badanie, które pozwoli je wykryć, a następnie zastosować odpowiednią termoizolację. Dzięki temu rachunki za ogrzewanie obniżą się, a w budynku nie będzie powstawać wilgoć i pleść.

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty:
fotowoltaika, pompy ciepła

zostaw kontakt do siebie


  czytaj więcej

  czytaj więcej

  czytaj więcej

  czytaj więcej
  !