Ogniwa fotowoltaiczne HALF CUT - czyli dlaczego 0,5 + 0,5 > 1?

12/06/2019

Autor: Sylwia Lewkowicz

3 minuty czytania

Popyt na fotowoltaikę stale rośnie, rynek dynamicznie się zmienia, a producenci stale wprowadzają innowacje. Ogniwa serii HALF CUT zostały zaprojektowane z myślą o jeszcze wyższej wydajności i zminimalizowaniu strat spowodowanych np. zacienieniem.

Co to jest moduł HALF CUT?

HALF CUT to inaczej moduł z ogniwami ciętymi na pół, z tradycyjnego ogniwa 156×156 mm powstaje ogniwo w wymiarach 156×78 mm. W typowym module opartym na technologii krzemowej znajduje się 60 ogniw, w half cut 120. Ogniwa połówkowe wiązane są w łańcuchy (sub-moduły) połączone ze sobą równolegle, w efekcie czego “połówka” ma zbliżony prąd i napięcie wyjściowe do “całości”.

Moduły HALF CUT charakteryzują się:

  • większą mocą wyjściową,
  • mniejszym współczynnikiem temperaturowym,
  • lepszą pracą przy częściowym zacienieniu czy zabrudzeniu ogniwa fotowoltaicznego,
  • większą wytrzymałością mechaniczną.

HALF CUT – mniejsze straty i większa moc

Powierzchnia ogniwa w HALF CUT jest o połowę mniejsza niż w standardowym module, dzięki czemu generuje odpowiednio mniejsze natężenie prądu oraz ma dwukrotnie mniejszą rezystancję (opór elektryczny). Odnosząc się do wzoru na straty mocy (P = I² x R) można w prosty sposób porównać do siebie dwie technologie. Okazuje się, że zastosowanie ogniw połówkowych pozwala zmniejszyć straty mocy na linii ogniwo PV – moduł PV nawet czterokrotnie!

HALF CUT – niższa temperatura – dłuższa żywotność

Szynoprzewody i ogniwa w modułach HALF CUT mają mniejsze obciążenia prądowe. Dzięki temu nie nagrzewają się tak jak standardowe, co jest szczególnie istotne przy silnym promieniowaniu słonecznym. W standardowych warunkach ogniwa połówkowe mają o około  2 stopnie C niższą temperaturę niż moduł w technologii klasycznej – przedłuża to ich  żywotność i zwiększa uzysk.

Zacienienie nie tak straszne z modułami HALF CUT PERC

Dzięki temu, że moduł połówkowy składa się z niezależnych, połączonych równolegle sub-modułów, częściowe zacienienie nie blokuje pracy całego ogniwa. Podobnie ma się sprawa z zabrudzeniem lub uszkodzeniem mechanicznym. Co to oznacza? Przy niewielkim zacienieniu padającym na dolną część modułu, przy standardowej technologii wyłączyłby się on całkowicie, w half cut przestanie pracować tylko jedna połowa.

moduły half cut

HALF CUT – jeszcze bardziej wytrzymałe

Zmniejszenie powierzchni ogniwa, sprawia, że moduły połówkowe są jeszcze bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki mniejszym naprężeniom, zmniejsza się ryzyko powstawania mikrouszkodzeń np. podczas transportu, silnego wiatru czy obciążenia śniegiem. Skutkiem występowania mikropęknięć jest wzmożone nagrzewanie się tych miejsc. Konsekwencją hot spotów (gorących punktów) jest stopniowa utrata mocy lub przyśpieszone zużycie baterii słonecznej. Dzięki technologii HALF CUT możemy być spokojni o działanie naszej instalacji przez długie lata.

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty

Czym jesteś zainteresowany?

Zaznacz przynajmniej jedną opcję

Podaj swoje dane:

Czytaj więcej

Czytaj więcej