Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
2 minut 12 sekund

Ostatni dzwonek na fotowoltaikę na starych zasadach!

fotowoltaika na starych zasadach slider

Zmiany w rozlieczeniu fotowoltaiki weszły już w życie. Zgodnie z nowelizacją, dotychczasowy system opustów dla prosumentów, wchodzących na rynek po 1 kwietnia 2022 r., został zastąpiony tzw. net-billingiem. Wielu Polaków chciało zdążyć z zakupem instalacji fotowoltaicznej jeszcze przed kwietniem 2022 r., kiedy to weszły w życie zmiany w prawie. Większości się udało, ale dla tych, którzy nie zdążyli mamy dobrą wiadomość – fotowoltaika nadal się opłaca, zwłaszcza w dobie rosnących cen prądu. Co więcej, istnieje alternatywa dla net-billingu! Jak wygląda nowy system rozliczeń? Jakie są inne możliwości rozliczania energii? Sprawdź!

Czy jest jeszcze szansa, by skorzystać z systemu opustów?


Niestety nie. Z systemu opustów mogą korzystać jedynie Prosumenci, którzy do 31 marca 2022 r. złożyli wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci. System opustów obowiązuje ich przez kolejne 15 lat (jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2035 r.). Za wprowadzenie do sieci energii przysługuje im rabat na rachunku za energię i dystrybucję w stosunku 1:0,8 (instalacje o mocy do 10 kW) lub 1:0,7 (10-50 kW).

Jak wygląda nowy system?


Nowi prosumenci, którzy nie zdążyli przed 1 kwietnia 2022 roku, rozliczani są w systemie net-billingu. Net-billing polega na wartościowym rozliczaniu energii elektrycznej, którą prosument wprowadza i pobiera z sieci. Niewykorzystane nadwyżki energii są sprzedawane po średniej cenie z rynku hurtowego z poprzedniego miesiąca, a brakująca energia kupowana po pełnej cenie. Rozliczenie w tym systemie jest prowadzone z wykorzystaniem tzw. depozytu prosumenckiego. Można z niego pomniejszyć należności za energię pobraną z sieci przez prosumenta. Środki na depozycie mogą zostać rozliczone przez 12 miesięcy od dnia przypisania kwoty na koncie.

Przewidziano okres przejściowy:

  • do 30 czerwca 2024 r. energia będzie rozliczana zgodnie z rynkową miesięczną ceną energii elektrycznej, wyznaczoną dla danego miesiąca
  • od 1 lipca 2024 r. prosument ma rozliczać się już według cen godzinowych.

Fotowoltaika nadal jest opłacalna, zwłaszcza przy galopujących cenach prądu, jednak czas zwrotu z inwestycji może się wydłużyć.

Więcej o tym jak działa nowy system znajdziesz na naszym blogu – Net-billing – zasady nowego systemu | FAQ.

Alternatywa dla net-billingu

Zasady rozliczenia w net-billingu są dla Ciebie zbyt skomplikowane? Mamy alternatywę – bilansowanie 1:1 dostępne w ramach usługi „Prąd jak Powietrze 2.0”. W ofercie Columbus nadwyżki energii wyprodukowanej przez Twoją instalację fotowoltaiczną odbierzesz w 100%, przez całą dobę, 7 dni w tygodniu

Chcesz się dowiedzieć więcej o fotowoltaice z bilansowaniem 1:1? Sprawdź, na czym polega usługa „Prąd jak Powietrze 2.0”.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus