5 minut 21 sekund

Zmiany w fotowoltaice od 2022 roku – koniec systemu opustów

zmiany w fotowoltaice

Wprowadzenie net-billingu, czyli systemu wartościowego rozliczenia nadwyżki energii wyprodukowanej przez prosumenta, to najważniejsza zmiana w ramach nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowe przepisy mają za zadanie wprowadzić rynek prosumentów na kolejny etap oraz zapewnić im aktywną rolę w rynku energii. Na czym polegają zmiany w fotowoltaice w 2022 roku? Czy jest alternatywa dla nowego prawa dotyczącego rozliczeń prosumentów?

Zmiany w fotowoltaice w 2022 – na czym polegają?

Prosumenci którzy zgłosili swoją mikroinstalację do OSD do dnia 31 marca 2022 r. mogą korzystać z systemu opustów. W tym systemie wyprodukowana przez fotowoltaikę energia zużywana jest na własne potrzeby właściciela instalacji, a nadmiar oddawany jest do sieci “na przechowanie”. Każda oddana kWh jest zliczana i prosument w ciągu roku może nieodpłatnie odebrać ją w:

  • 70% jeśli instalacja ma moc powyżej 10 kWp do 50 kWp,
  • 80% jeśli instalacja ma moc do 10 kWp.

W ten sposób sieć staje się “magazynem energii”, który można naładować gdy produkcja jest wyższa niż zapotrzebowanie. Energię z sieci możesz odebrać gdy produkcja jest niewystarczająca np. nocą lub zimą. 

1. Net-billing – system handlu energią

Zmiana systemu rozliczeń zakłada wprowadzenie systemu handlu energią tzw. net billing. Instalacje które zostały przyłączone po 1 kwietnia 2022 r., nie będą mogły korzystać z systemu opustów. Po zmianach rozliczenie dotyczy wartości, a nie ilości – energii elektrycznej.

Nadwyżki energii oddane do sieci będą sprzedawane “agregatorom”, których zadaniem będzie zakup nadwyżek energii elektrycznej, zaś za pobraną energię, prosumenci będą płacić tak jak inni odbiorcy. Sprzedaż nadwyżek odbędzie się po średniej cenie hurtowej z poprzedniego miesiąca, a od 30 czerwca 2024 r. ma to być średnia cena godzinowa. 

Elementem nowego systemu są konta prosumenckie. Wartość energii wprowadzonej do sieci jest tzw. depozytem, którym właściciele mikroinstalacji rozliczają się (w ujęciu rocznym) za zakupioną energię. W pierwszej kolejności, na rozliczenie ze sprzedawcą przeznaczone są być środki o najstarszej dacie. Jeśli w ciągu 12 miesięcy kwota przypisana do konta nie zostanie wykorzystana, środki zostaną utracone.

Od energii wprowadzonej do sieci nie ma opłat VAT ani PIT. Jednak pobierając energię z sieci, prosument płaci częściowo opłaty dystrybucyjne, opłatę OZE i kogeneracyjną oraz akcyzę i VAT.

2. Prosument zbiorowy energii odnawialnej

Projekt nowelizacji wprowadza definicję prosumenta zbiorowego energii odnawialnej. Według ustawy jest to „odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji lub małej instalacji przyłączonej do sieci dystrybucyjnej za pośrednictwem wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku wielolokalowego, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, wytwarzanie to nie stanowi ponadto przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej określonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej”.

Dzięki temu możliwe jest połączenie instalacji fotowoltaicznych z właścicielami mieszkań w budynkach wielolokalowych. To znaczy, że prąd z PV mogą wykorzystywać nie tylko na klatkach schodowych czy w garażu, ale także dzielić się nadwyżką i odliczać prąd od indywidualnych rachunków.

3. Prosument wirualny energii odnawialnej

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie, prosumenta wirtualnego energii odnawialnej rozumie się jako „odbiorcę końcowego wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w instalacji odnawialnego źródła energii przyłączonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej w innym miejscu niż miejsce dostarczania energii elektrycznej do tego odbiorcy, która jednocześnie nie jest przyłączona do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej za pośrednictwem wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku wielolokalowego, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, wytwarzanie to nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej określonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ustawy o statystyce publicznej”.

Jest to opcja dla tych, którzy chcieliby skorzystać z taniej energii z OZE, jednak nie mają miejsca na instalację lub dla małych i średnich firm czy jednostek samorządu terytorialnego, które nie posiadają lokalu na własność. Prosument wirtualny, ma możliwość wskazywania różnych punktów odbioru energii, niezależnie od tego, gdzie znajduje się instalacja.

Zmiany w fotowoltaice – od kiedy?

Net-billing obejmuje wszystkich prosumentów, którzy dokonali zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022 roku. Dotychczasowi prosumenci oraz ci, którzy do 31 marca 2022 r. złożyli wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, pozostaną w systemie opustów, z którego będą korzystać przez 15 lat.

Co z obecnymi prosumentami?

Dotychczasowi prosumenci mają dzięki ustawie o OZE zagwarantowany system opustów przez 15 lat pierwszego dnia wprowadzenia energii do sieci. Prosumenci którzy podłączą instalację przed wprowadzeniem zmian, będą mogli korzystać z systemu opustów przez kolejne 15 lat, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2035 r.

Czy obecny prosument będzie mógł zmienić system opustów na sprzedaż? W przepisach przejściowych zawarto zapis, umożliwiający jednorazową migrację prosumenta z dotychczasowego systemu rozliczeń, do nowego systemu sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej. To oznacza, że jest taka możliwość.

Alternatywa dla zmian w fotowoltaice

W Columbus przewidując zmiany wychodzimy naprzeciw swoim Klientom. Nasza usługa – Prąd jak powietrze pozwala wykorzystać 100% wartości wyprodukowanej energii.

Prąd jak Powietrze czyli net-billing 1:1

Dzięki net-billingowi 1:1, wartość niewykorzystanej energii odbierzesz w 100%. Wartość nadwyżek energii gromadzi się w Twoim depozycie przez 48 miesiące od wprowadzenia, w tym czasie możesz z niej korzystać.

Obecny system opustów System po zmianachNet-billing 1:1 od Columbus
Oddajesz 1 kWh – odbierasz 0,8 kWh  lub 0,7 kWh (w zależności od mocy instalacji)Sprzedajesz po średniej cenie hurtowej – kupujesz po cenie detalicznejTaka sama stawka za sprzedaż i za kupno energii
Odbierasz w ciągu 365 dni (później nadwyżka przepada)Nadwyżki na bieżąco sprzedajesz i kupujesz kiedy produkcja jest niewystarczająca (depozyt prosumencki), na rozliczenie masz 12 miesięcyNa odbiór masz 48 miesięcy
Czas trwania: 15 latCzas trwania: bezterminowoCzas trwania: 48 miesięcy z możliwością przedłużenia

Zainteresowany net-billingiem 1:1 od Columbus? Skontaktuj się, a nasi specjaliści dobiorą rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
Licznik prądu – jak go odczytać?
Licznik prądu – jak go odczytać?
Odczyt licznika energii polega na sprawdzeniu zużycia prądu przez gospodarstwo domowe i przekazaniu ich sprzedawcy prądu. Dane z licznika są...
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Wszystkie urządzenia elektryczne w domu, czy firmie potrzebują energii, żeby działać. Prąd można pobierać z sieci energetycznej, ale można też produkować go samemu, dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej. Z czego składa się i ja...
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Opinie na temat fotowoltaiki są na ogół bardzo pozytywne. Doceniają ją głównie posiadacze instalacji, którzy odczuli korzyści związane z inwestycją. Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii ma dobre opinie nie tylko wśród oszcz...
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
Fotowoltaika dofinansowanie 2024 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Fotowoltaika dofinansowanie 2024 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Odnawialne źródła energii to najprostszy sposób na obniżenie rachunków za prąd i ochronę środowiska. Popularność fotowoltaiki rośnie z roku na rok. Do niedawna nieznana, dziś zasila tysiące polskich gospodarstw. Dużą zachętę dla...
Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej?
Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej?
Obecnie wszyscy, zarówno gospodarstwa domowe jak i przedsiębiorstwa, mają prawo do dowolnego wyboru sprzedawcy energii elektrycznej. Sprzedawcę prądu można zmieniać dowolną ilość razy. Jak to zrobić i czy ...
zapytaj o ofertę
Columbus