Columbus Intelligence – nowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj

Columbus Intelligence – nowa era AI dla domu, dostępna dla Ciebie. Odkryj możliwości aplikacji Columbus

Zainstaluj
6 minut 12 sekund

Pompa ciepła 1-fazowa a 3-fazowa. Jakie są różnice?

Właściciele domów, którzy planują zakup pompy ciepła, muszą zadbać o to, by urządzenie, które wybiorą, zostało odpowiednio dopasowane nie tylko do ich zapotrzebowania energetycznego, ale także stanu technicznego danego budynku. W tym kontekście należy przyjrzeć się przede wszystkim rodzajowi instalacji elektrycznej, jaka została zamontowana w domu. To pomoże nam określić, czy w budynku powinna znaleźć się pompa 1-fazowa, czy 3-fazowa. Czym różnią się oba rodzaje tych urządzeń? W jakich gospodarstwach sprawdzą się najlepiej? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

Instalacja elektryczna jednofazowa czy trójfazowa?

Każdy budynek, który chce korzystać z energii elektrycznej, musi być wyposażony w instalację elektryczną. W naszym kraju dzielą się one na trój- i jednofazowe. Czym się różnią? Jakie mają zalety, a jakie ograniczenia?

Instalacja jednofazowa

Układ jednofazowy działa przy napięciu 230 V i umożliwia przesył mocy do 6 kW, co zaspokaja standardowe zapotrzebowanie na energię w typowym gospodarstwie domowym. Mowa tu np. o domach, w których prąd wykorzystywany jest przede wszystkim do zasilania oświetlenia budynku oraz podstawowych sprzętów, takich jak lodówka, pralka czy mikrofalówka. Układ jednofazowy będzie w pełni wystarczający, jeśli nie planujesz instalacji dużej liczby energochłonnych urządzeń, a ze swoich sprzętów korzystasz na zmianę. Jeśli jednak problem wybijania korków jest Ci dobrze znany, zapewne oznacza to, że układ jednofazowy nie daje sobie rady z bieżącym zużyciem energii i należy wymienić go na trójfazowy.

Instalacja trójfazowa

Instalacja trójfazowa działa przy napięciu 230/400 V i składa się z trzech obwodów elektrycznych prądu przemiennego. Taki układ zazwyczaj wykorzystuje się w gospodarstwach, w których zapotrzebowanie na energię elektryczną jest większe i przekracza 6 kW. Instalacja trójfazowa będzie więc niezbędna w domach, gdzie korzysta się z wielu sprzętów AGD i RTV jednocześnie, a używanie energochłonnych urządzeń, takich jak klimatyzacja czy płyta indukcyjna, jest na porządku dziennym. Warto pamiętać, że układ trójfazowy można podzielić na kilka obwodów jednofazowych – takie działanie zaleca się zwłaszcza przy dużym zużyciu energii, aby równomiernie rozłożyć obciążenie na trzy fazy.

Zapotrzebowanie energetyczne Polaków rośnie z roku na rok, dlatego w nowszym budownictwie instalacje trójfazowe są już codziennością. System trójfazowy jest jednak powszechnie stosowany nie tylko w gospodarstwach domowych o zwiększonym zapotrzebowaniu energetycznym, ale także w przedsiębiorstwach i zakładach produkcyjnych.

Teraz gdy wiemy już, na czym polega różnica między fazami, możemy zastanowić się, jaki rodzaj urządzenia sprawdzi się w Twoim domu – pompa ciepła 3-fazowa czy 1-fazowa?

Pompa ciepła jednofazowa

Jednofazowe pompy ciepła będą charakteryzować się mniejszą mocą sprężarek z racji ograniczeń instalacji jednofazowych, o których pisaliśmy wyżej. Mniejsza moc sprężarki będzie jednocześnie przekładać się na mniejszą moc grzewczą urządzenia. Przez to pompy jednofazowe nadadzą się najlepiej do małych domów jednorodzinnych, w których nie korzysta się z innych energochłonnych urządzeń, np. takich jak klimatyzacja czy płyta indukcyjna. Mowa tu głównie o pompach ciepła o mocy do 12 kW, które dzięki mniejszej mocy, cechują się także niższą ceną.

Pompa ciepła trójfazowa

Z kolei pompy ciepła trójfazowe będą mieć wyższą moc, najczęściej powyżej 12 kW, przez co będą doskonale nadawać się do większych gospodarstw domowych, w których występuje dość duże zapotrzebowanie grzewcze. Modele trójfazowe sprawdzą się także w przedsiębiorstwach, instytucjach publicznych czy zakładach produkcyjnych.

Pompa ciepła 1-fazowa, czy 3-fazowa – różnice, o których musisz pamiętać

Urządzenia jedno i trójfazowe różnią się od siebie kilkoma kluczowymi czynnikami, a o tym, czy w Twoim domu powinna znaleźć się pompa ciepła 1, czy 3-fazowa powinien zadecydować specjalista. Oto kilka kluczowych czynników, które weźmie pod uwagę podczas wyboru urządzenia:

  • Wielkość budynku – Jeśli posiadasz dom jednorodzinny o niewielkiej powierzchni, 1-fazowa pompa ciepła może być wystarczającym rozwiązaniem, jednak dla większych budynków lub budynków komercyjnych, lepszym wyborem będzie pompa 3-fazowa, która zapewni odpowiednią wydajność grzewczą.
  • Zapotrzebowanie na moc – Jeśli Twoje zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie, pompa 1-fazowa powinna spełnić swoje zadanie. Z kolei w przypadku dużego zapotrzebowania na moc, czyli urządzeń o mocy powyżej 12 kW, warto rozważyć instalację pompy trójfazowej.
  • Instalacja elektryczna – Jeśli Twoja instalacja elektryczna jest przystosowana do trójfazowego zasilania, warto skorzystać z tego i zainwestować w pompę 3-fazową. Jeśli jednak posiadasz układ jednofazowy zastanów się, czy w najbliższej przyszłości planujesz montaż innych energochłonnych urządzeń, takich jak klimatyzacja lub płyta indukcyjna. Jeśli tak, może się okazać, że już na tym etapie warto zainwestować w modernizację instalacji elektrycznej i, co za tym idzie, zakup trójfazowej pompy ciepła, dzięki czemu układ będzie w stanie poradzić sobie z obsługą wszystkich nowych urządzeń bez wybijania korków.
  • Budżet – Pompy ciepła 1-fazowe są zazwyczaj mniejsze, a tym samym tańsze w zakupie i instalacji. Jeśli dysponujesz ograniczonymi środkami, może być to najlepsza opcja.

Czy da się zmienić instalację jednofazową na trójfazową?

Co zrobić, jeśli Twój dom jest wyposażony w jednofazową instalację, ale wszystko wskazuje na to, że powinieneś zamontować trójfazową pompę ciepła? Nie martw się – instalację można przebudować! Zazwyczaj prace będą polegać głównie na wymianie kilku kluczowych elementów, takich jak rozdzielniki, wyłączniki czy gniazdka. W niektórych przypadkach może się to jednak wiązać również z przebudową przyłącza i wymianą przewodów biegnących od licznika do głównej rozdzielnicy klienta. Pamiętaj, że należy wymienić także licznik. Jeżeli aktualnie znajduje się on wewnątrz budynku, OSD zażąda zamontowania nowej szafy licznikowej na elewacji lub w granicy działki.

Czy zmiana instalacji będzie wiązać się z wyższymi rachunkami za prąd? Zapewne zauważysz minimalny wzrost swoich faktur, ponieważ opłata stała za przesył prądu w instalacjach trójfazowych jest nieco wyższa niż w jednofazowych. Chodzi tu jednak o zaledwie kilka złotych. Największy wpływ na wysokość Twoich rachunków będzie mieć jednak po prostu poziom zużycia energii elektrycznej, a jeśli wymieniasz instalację na trójfazową właśnie dlatego, aby móc korzystać z większej ilości urządzeń, to tak, Twoje rachunki najprawdopodobniej się zwiększą.

Pompa 1 czy 3-fazowa? Co będzie dla Ciebie najlepsze?

Dokonując wyboru, warto zasięgnąć opinii specjalistów, którzy pomogą dostosować urządzenie do indywidualnych potrzeb i warunków technicznych budynku. Chcesz wyposażyć swój dom w ekologiczne i ekonomiczne źródło ciepła, jakim jest pompa ciepła powietrze-woda i cieszyć się komfortem termicznym przez lata? Odezwij się do nas, a chętnie pomożemy Ci w tym aspekcie – nasi specjaliści odwiedzą Cię, zbadają potrzeby Twojej rodziny i dobiorą urządzenie, które najlepiej na nie odpowie.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus