Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
4 minut 50 sekund

Monoblok czy split – którą pompę ciepła wybrać?

Monoblok czy split – którą pompę ciepła wybrać? Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o pompach ciepła
Ocena 4.5
4.5 (2)
4.5
2
5
split monoblok pompa ciepła

Pompy ciepła można podzielić na dwa podstawowe typy: split i monoblok. Pompę ciepła typu split tworzą dwie oddzielne jednostki – wewnętrzna i zewnętrzna. Natomiast pompa ciepła typu monoblok to wyłącznie jednostka zewnętrzna, gdzie znajduje się hermetycznie zamknięty układ chłodniczy. Jakie są zalety i wady poszczególnych typów pomp? 

Pompy ciepła split

Pompy ciepła split składają się z dwóch oddzielnych jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Wewnętrzna jednostka znajduje się w budynku, który ogrzewa, a zewnętrzna – jak sama nazwa mówi – na zewnątrz budynku. W pompach typu split skraplacz, czyli wymiennik ciepła, zamontowany jest w jednostce wewnętrznej, natomiast parownik, sprężarka czy zawór rozprężny zlokalizowane są w jednostce zewnętrznej. Jednostki są ze sobą połączone rurkami, przez które przepływa czynnik chłodniczy, dostarczający ciepło z zewnątrz, do obiegu grzewczego znajdującego się w budynku.

Pompy ciepła split:

  • składają się z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej
  • układ chłodniczy jest rozdzielony pomiędzy dwie jednostki, które łączy przewód, którym krąży czynnik chłodniczy,
  • cała część wodna układu znajduje się w pomieszczeniu wewnątrz domu, nie ma więc ryzyka zamarznięcia,
  • konieczne jest wydzielenie miejsca w domu na jednostkę wewnętrzną (ok. 1 m2), 
  • droższy i bardziej skomplikowany montaż niż w przypadku pomp monoblok, dodatkowo musi być wykonany przez specjalistów posiadających uprawnienia gazowe typu F,
  • dla urządzeń w których ilość czynnika chłodniczego osiąga ekwiwalent CO2 5 ton i więcej wymagane jest założenie tzw. karty produktu i przeprowadzanie regularnych kontroli szczelności (pompy powyżej 10 kW).

Pompy ciepła monoblok

Pompy ciepła monoblok mają jedną jednostkę, która jest umieszczona na zewnątrz budynku. Tu znajdują się wszystkie elementu układu chłodniczego. Proces działania pompy ciepła monoblok polega na pobieraniu ciepła z otoczenia (w przypadku pomp powietrze-woda z powietrza). Czynnik chłodniczy trafia do sprężarki, gdzie wzrasta jego ciśnienie i temperatura. Następnie ciepło jest przekazywane do wewnętrznego wymiennika ciepła, skąd jest kierowane do systemu grzewczego w budynku.

Pompy ciepła monoblok:

  • składają się z jednej jednostki – zewnętrznej, 
  • posiadają hermetycznie zamknięty układ chłodniczy, znajdujący się w jednostce zewnętrznej,
  • instalacja z mniejszym ryzykiem błędów niż w przypadku pomp ciepła split,
  • karta produktu wymagana dla urządzeń zawierających co najmniej 10 ton ekwiwalentu CO2.

Pompy ciepła split a monoblok – różnice

Zasada działania pompy ciepła powietrze-woda w wersji split i monoblok jest taka sama. Pobierają energię zakumulowaną w powietrzu i zmieniają ją w ciepło przekazywane wodzie w instalacji grzewczej. Oba typy urządzeń pracują bardzo efektywnie i są tanie w eksploatacji. Zasadnicza różnica polega na ich budowie oraz wynikających z tego zależności. W poniższej tabeli przedstawiamy najistotniejsze z nich. 

 

Pompa ciepła Split

Pompa ciepła Monoblok

Liczba jednostek

2

1

Układ chłodniczy

rozdzielony pomiędzy dwie jednostki rurkami przez które przepływa czynnik roboczy

hermetycznie zamknięty

Montaż

trudniejszy i droższy, wymaga instalacji przez specjalistę z uprawnieniami F-gazowymi

łatwiejszy i tańszy, nie wymaga instalacji przez specjalistę z uprawnieniami F-gazowymi

Wymagana rejestracja

dla urządzeń zawierających ekwiwalent CO2 5 ton i więcej

dla urządzeń zawierających co najmniej 10 ton ekwiwalentu CO2

Zagrożenia

rozszczelnienie układu i wyciek czynnika chłodniczego

zamarznięcie wody w układzie, w przypadku długotrwałej przerwy w dostawie prądu

Kontrole szczelności układu chłodzącego

wymagane

nie wymagane

Spit czy monoblok – co wybrać?

Jeśli chodzi o różnice w wydajności pomp split i monoblok, dysproporcje praktycznie nie istnieją. Większe znaczenie mają tu użyte technologie i komponenty niż typ urządzenia. Dla przykładu pompy ciepła ze sprężarką inwerterową będą pracowały lepiej i ekonomiczniej, niż te ze standardową wersją ON/OFF. Co należy wziąć więc pod uwagę wybierając pomiędzy splitem a monoblokiem?

Monoblok jest urządzeniem kompletnym, hermetycznie zamknięty układ chłodniczy ogranicza ryzyko błędów w montażu. Sam system jest znacznie bezpieczniejszy, ponieważ ryzyko rozszczelnienia układu praktycznie nie istnieje. Oczywiście, podczas przerwy w dostawie energii występuje tu zagrożenia zamarznięcia wody w układzie, ale jest ono niewielkie. Monoblok to dobry wybór jeśli nie masz miejsca na jednostkę wewnętrzną. Zazwyczaj pompa ciepła tego typu nie wymaga zakładania karty produktu i wykonywania regularnych przeglądów, jeśli więc nie chcesz ich robić (mimo, że warto, chociażby dla zachowania gwarancji) to także dobry wybór. 

W pompach ciepła typu split nie istnieje ryzyko zamarznięcia wody. Jednak ze względu na to, że układ nie jest zamknięty, a jednostki połączone są ze sobą rurkami przez które przepływa czynnik, istnieje zagrożenie rozszczelnienia czy wycieku. Z tego względu pompy te wymagają regularnego serwisowania. Jako zaletę podaje się, że pompy ciepła typu split są tańsze niż ich odpowiedniki monoblokowe, jednak nie jest to regułą.Cena pompy zależy bowiem od producenta, użytych technologii i zastosowanych komponentów. 

Chcesz wiedzieć jaki typ pompy będzie odpowiedni dla Twojego domu? Skontaktuj się z nami i zdaj się na nasze doświadczenie i wiedzę. Podczas spotkania, nasz doradca na podstawie oceny zapotrzebowania domu na ciepło, możliwości montażowych i potrzeb Twojej rodziny dobierze odpowiednie rozwiązanie, które zapewni Ci nie tylko komfort cieplny, ale i maksymalne oszczędności.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus