4 minut 9 sekund

Wzrost cen energii w 2024 r. – jak przygotować się na podwyżki?

Wzrost cen energii w 2024 r.

Ceny energii elektrycznej w Polsce są tematem, który budzi coraz większe zaniepokojenie. Według prognoz Forum Energii, rok 2024 przyniesie znaczący wzrost kosztów, co może znacząco wpłynąć na nasze rachunki za prąd. Oto, czego możemy się spodziewać i jak możemy przygotować się na to wyzwanie.

Jaka cena prądu w 2024 r.?

Według prognoz Forum Energii, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2024 roku wyniesie około 1,57 zł za 1 kWh. Ten wzrost oznaczać będzie dla właścicieli gospodarstw domowych dodatkowe obciążenie w wysokości 67 groszy (0,90 gr + 0,67 gr) za każdą jednostkę energii w porównaniu do cen zamrożonych w 2023 roku. To oznacza, że cena energii w 2024 r. w stosunku do roku ubiegłego, może być wyższa nawet o ok. 74%!

 

Cena energii dla firm w 2024 r. 

Eksperci Forum Energii prognozują, że sektor MŚP oraz producenci rolni, rozliczający rachunki za prąd w taryfie C, będą płacić około 1,40 zł za kWh. To może wydawać się niższą ceną niż w 2023 roku, gdzie koszty wynosiły aż 2,63 zł za kWh brutto. Jednak warto pamiętać, że w 2024 roku na nasze rachunki za prąd wpłyną również inne czynniki.

Do wzrostu cen energii w 2024 roku dołączą podwyżki cen dystrybucji, podatek VAT, który już w 2023 r. wzrósł do 23%, akcyzy oraz różne opłaty, takie jak opłaty przejściowe, kogeneracyjne, mocowe, OZE dystrybucyjne stałe czy abonamentowe. Te dodatkowe opłaty będą wyższe w 2024 roku w porównaniu z 2023 rokiem, co znacząco wpłynie na ceny energii we wszystkich taryfach. 

 

Co z zamrożeniem cen w 2024 r.?

Niestety nie wiemy jakie rozwiązania związane z zamrożeniem cen energii dla gospodarstw domowych w taryfie G, jak i małych przedsiębiorstw przygotuje nowy rząd. W przypadku cen energii, dużo zależy też od tego jak przebiegną wybory parlamentarne i czy dotychczasowa polityka rządowej ingerencji zostanie zachowana i przedłużona na 2024 r. Należy pamiętać, że państwowy budżet już teraz ponosi ogromne wydatki związane z zamrożeniem cen, według szacunków jest to nawet 30 miliardów rocznie! Czy Polskę stać na to by w 2024 r. kontynuować działania ochronne? Ta interwencja niestety nie rozwiązuje przyczyny problemu i nawet jeśli będzie kontynuowana, to prędzej czy później skończą się środki na doraźne rozwiązania, a wtedy ceny energii mogą nas mocno zaskoczyć.  

Ceny energii zależne od wielu czynników

Niestety, eksperci Forum Energii nie są w stanie uwzględnić wszystkich możliwych podwyżek, jakie nas czekają w 2024 roku, ponieważ nie można dokładnie przewidzieć, na jakim poziomie się one ustabilizują. Jest to zrozumiałe, ponieważ na cenę energii wpływa wiele czynników takich jak zmiany na rynkach surowców czy polityka energetyczna.

Sposób na podwyżki

W obliczu tych niepewności warto zastanowić się nad sposobami oszczędzania energii oraz inwestycjami w odnawialne źródła energii, takie jak instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Dzięki tym rozwiązaniom można zmniejszyć koszty zużycia energii elektrycznej czy ogrzewania i w dużej mierze zabezpieczyć się przed wzrostami cen.

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na produkcję własnej, darmowej energii. Dzięki temu można znacząco ograniczyć koszty zakupu energii elektrycznej z sieci. Im większa autokonsumpcja własnego prądu, tym lepiej ponieważ spadają koszty nie tylko związane z ceną samej energii, ale i jej dystrybucją. 

Rynek surowców energetycznych jest również bardzo niestabilny, ceny paliw rosną, pojawiają się także problemy z ich dostępnością. Coraz więcej mówi się także o nowym podatku od ogrzewania gazem i węglem. Chcąc zabezpieczyć się długofalowo, warto zainwestować w rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii, które w dużej mierze pozwalają uniezależnić się od podwyżek i wyzwań związanych z ogrzewaniem konwencjonalnym. Doskonałym przykładem mogą być pompy ciepła, które do ogrzewania domu wykorzystują energię z otoczenia oraz niewielką ilość energii elektrycznej (stosunek wynosi mniej więcej 80%/20%), co może znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Dzięki fotowoltaice, zwłaszcza rozliczanej bilansowaniem 1:1, koszt pracy pompy można obniżyć do minimum. 

Twój plan na 2024 r. 

Podsumowując, rok 2024 może przynieść wyraźne podwyżki cen energii elektrycznej, które odczujemy na swoich rachunkach za prąd. Jest to sygnał, aby zastanowić się nad strategią oszczędzania energii i inwestycją w bardziej ekonomiczne rozwiązania. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań OZE dla Twojego energooszczędnego domu i o fotowoltaice z net-billingiem 1:1? Skontaktuj się z nami już teraz, a razem stworzymy plan, który pomoże Ci oszczędzać energię i zredukować koszty związane z eksploatacją domu do minimum.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus