Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
3 minut 51 sekund

Czy fotowoltaika zapewni Ci bezpieczeństwo energetyczne w obecnych czasach?

bezpieczeństwo energetyczne fotowoltaika

Każde gospodarstwo domowe musi mieć dostęp do prądu, a wraz z rozwojem technologii liczba urządzeń, z których na co dzień korzystamy, rośnie, zwiększając także nasze zapotrzebowanie energetyczne. Płacenia rachunków za prąd więc nie unikniemy. Co więcej, wraz z rosnącymi cenami energii elektrycznej i innych surowców, wysoką inflacją, powrotem do VAT-u na poziomie 23%, mogą być one tylko wyższe w najbliższych miesiącach. Jak widzieliśmy, nieoczekiwane wydarzenia, takie jak wojna w Ukrainie, również mogą drastycznie wpłynąć na ceny energii. Przeciwnie do powszechnej opinii, fotowoltaika w takich czasach nie będzie wcale ryzykowną inwestycją, ale rozwiązaniem, które pomoże zwiększyć Twoje bezpieczeństwo energetyczne.

Nowy system rozliczania – czy jesteś na straconej pozycji?

Wiele osób może sądzić, że poprzez nowy system rozliczania fotowoltaiki, nie jest ona już opłacalnym rozwiązaniem. Prosumenci, którzy instalują fotowoltaikę po 1 kwietnia 2022 roku, rozliczają się w systemie net-billingu, polegającym na zakupie i sprzedaży energii. W obecnych czasach, gdy na rynku występują znaczne niedobory energii, jej ceny są wyższe, dzięki czemu możesz sprzedać wytworzoną energię zdecydowanie drożej, niż ją kupujesz. W rezultacie możesz korzystać z preferencyjnych warunków i liczyć na szybszy zwrot z inwestycji.

Sposób na bezpieczeństwo energetyczne

Instalacja fotowoltaiczna pozwoli Ci na produkcję darmowego prądu z promieniowania słonecznego, ale o szybkości zwrotu z inwestycji zadecyduje w dużej mierze poziom autokonsumpcji energii. U większości prosumentów wynosi ona zaledwie od 24% do 27%. W zwiększeniu tych wartości pomóc może oczywiście magazyn energii, który gromadzi nadwyżki prądu i umożliwia korzystanie z nich, gdy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje (np. w nocy lub podczas pochmurnego dnia). Użycie magazynu energii zazwyczaj podnosi poziom autokonsumpcji do pułapu od 58% do 68%.

Magazyn nie tylko przyspieszy czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę, ale zwiększy również Twoje bezpieczeństwo energetyczne. Instalacje z magazynami są wyposażone w hybrydowy falownik, który może pracować on-grid (z siecią energetyczną) i off-grid (poza siecią), dzięki czemu zyskujesz zabezpieczenie w razie awarii prądu lub blackoutu. Z magazynem energii:

  • zwiększysz poziom autokonsumpcji darmowej energii,
  • nie będziesz tracić energii wytworzonej przez Twoją instalację,
  • zredukujesz ilość energii nabywanej z sieci,
  • zmniejszysz ryzyko nadmiernego podbijania napięcia w sieci i obniżysz prawdopodobieństwo wyłączania się instalacji.

Nie ma co liczyć na to, że koszt fotowoltaiki będzie spadał – inflacja dotyka również tę branżę, a przerwy w łańcuchu dostaw spowodowane wydarzeniami geopolitycznymi i drożejący prąd, wpływają na wzrost kosztów stałych zarówno u producentów, jak i instalatorów fotowoltaiki czy magazynów energii.

Czy to zły czas na zakup fotowoltaiki?

Wręcz przeciwnie – nadal dostępne są rządowe i lokalne programy dotacyjne, które mogą znacznie obniżyć poziom Twojej inwestycji. Obecnie możesz korzystać z następujących form wsparcia:

  • “Mój Prąd 5.0” → Dotacja na samą fotowoltaikę może wynieść do 6 tys. zł, a z innym urządzeniem zwiększającym autokonsumpcję (np. magazynem energii) – do 7 tys. zł. Co więcej, do magazynu energii możesz dostać nawet 16 tys. zł.
  • “Czyste Powietrze” → Oferuje dotację na instalację fotowoltaiczną do 6 tys. zł., pod warunkiem wymiany starego nieefektywnego źródła ciepła na nowe (np. pompę ciepła).
  • Ulga termomodernizacyjna → Daje Ci możliwość odliczenia wydatków poniesionych na zakup fotowoltaiki od podstawy opodatkowania. Jeden podatnik może odliczyć nawet 53 tys. zł, a kwota powinna zostać pomniejszona o wszelkie otrzymane dotacje.

Poszczególne firmy oferują również korzystne warunki finansowania inwestycji. Nie musisz płacić gotówką, możesz zdecydować się na kredyt ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem, wybrać okres finansowania nawet do 150 miesięcy czy też skorzystać z możliwości nadpłaty lub wcześniejszej spłaty zobowiązania bez prowizji. Część instalatorów oferuje także wakacje kredytowe, dzięki czemu raty za fotowoltaikę możesz zacząć spłacać dopiero po 3 miesiącach. Znalezienie oferty, w której miesięczne raty za instalację będą mniejsze lub równe Twoim dotychczasowym rachunkom za prąd, wcale nie jest niemożliwe. Dzięki temu nie zauważysz różnicy w budżecie, a Twoja inwestycja będzie cały czas się spłacać i przynosić Ci wymierne korzyści.

Masz dodatkowe pytania? Chcesz wiedzieć jak wygląda oferta w Columbus? Wypełnij formularz, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli Ci niezobowiązującej konsultacji.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus