Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

15 tys. złotych dotacji na fotowoltaikę dla mieszkańców Krakowa


Miasto Kraków wprowadza nowe programy dotacyjne dla mieszkańców. Od 25 maja mieszkańcy Krakowa mogą składać wnioski o dotacje w ramach trzech nowych programów: likwidacji instalacji grzewczych na paliwo stałe, termomodernizacji domów jednorodzinnych i rozwoju OZE. Jak Kraków chce walczyć ze smogiem? Jakie są założenia nowych dotacji dotyczących odnawialnych źródeł energii i środowiska? 

Dotacje Kraków – instalacje grzewcze na paliwa stałe

O dotację w ramach programu likwidacji instalacji grzewczych na paliwa stałe będą mogli ubiegać się mieszkańcy, którzy ubiegali się o dofinansowanie w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji, ale nie uzyskali dotacji z przyczyn formalnych. Z programu nie będą mogły skorzystać osoby, którym poprzednia dotacja została przyznana, ale inwestycja nie została przeprowadzona i rozliczona w wyznaczonym terminie. Dotacja na likwidację instalacji grzewczych będzie wynosiła 60% kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji. 

Dotacje Kraków – odnawialne źródła energii

Nowe programy dotacyjne dla mieszkańców Krakowa będą również dotyczyły OZE – pomp ciepła, kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych. Dotacje na odnawialne źródła energii będą wynosić do 60%. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 18 tys. zł. Dotacja w przypadku pompy ciepła wyniesie 33 tys., zł, w przypadku kolektorów słonecznych 7,5 tys. zł, a w przypadku instalacji fotowoltaicznej 15 tys. zł. 

Mieszkańcy Krakowa już od wielu lat inwestują w fotowoltaikę i chętnie montują na swoich dachach moduły fotowoltaiczne. W Krakowie można spotkać również wiele instalacji fotowoltaicznych zasilających firmy, przedsiębiorstwa czy fabryki. Jak widać mieszkańcy wierzą w OZE i energię ze słońca. Ekologia i troska o czyste powietrze nie jest im obca. Teraz, dzięki dotacjom od Miasta Kraków odnawialne źródła energii, termomodernizacja i likwidacja niskiej emisji będzie jeszcze bardziej dostępna i opłacalna. 

dotacje na piec Kraków
dotacje na fotowoltaikę Kraków

Dotacje Kraków – termomodernizacja 

Zmiany dotyczące termomodernizacji dla mieszkańców Krakowa dotyczą przede wszystkim zwiększenia kręgu beneficjentów. W nowej odsłonie dotacji do termomodernizacji będą mogły wziąć udział osoby fizyczne, których dochód przekracza 250% kryterium dochodowego. W poprzedniej wersji dofinansowania do termomodernizacji z programu mogły skorzystać tylko osoby fizyczne, których dochód wynosił do 250% kryterium dochodowego. (Było to do 1320 zł netto na miesiąc w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 1752,50 zł na miesiąc w gospodarstwie jednoosobowym). 

Wysokość dotacji dla inwestorów, których dochód przekracza 250% kryterium dochodowego będzie wynosić 50% kosztów kwalifikowanych i nie więcej niż 25 tys. zł. Wysokość dotacji dla inwestorów których dochód wynosi do 250% kryterium dochodowego wynosi 100% kosztów kwalifikowanych i nie więcej niż 50 tys. zł. Zwiększony został również maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany na wymianę okien, drzwi i bram garażowych. Wyniesie on teraz aż 700 zł za metr kwadratowy. 

Wszystkie dotacje do ekologicznych inwestycji do ogromny krok w przód do czystego powietrza, troski o środowisko i zmniejszania śladu węglowego. Dzięki dotacjom do OZE zyskujemy szybki zwrot z inwestycji, przyczyniamy się do rozwoju miksu energetycznego w Polsce.

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.