Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
3 minut 6 sekund

Fotowoltaika 2019 – przełomowy rok dla rynku PV w Polsce?

Rok 2019 w był dla fotowoltaiki przełomowy. Polska osiągnęła 1 GW mocy w instalacjach fotowoltaicznych. Wzrosło zainteresowanie gospodarstw domowych samodzielną produkcją czystej, darmowej energii, które zostało spotęgowane rządowymi programami wsparcia. Dodatkowym czynnikiem stymulującym wzrost zainteresowania PV okazała się nowelizacja ustawy OZE oraz ujednolicenie podatku VAT. Rok 2019 to znaczące zmiany również w Columbus Energy.

Fotowoltaika w 2019 – 1 GW mocy

Według informacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych, 1 października 2019 r. moc zainstalowana elektrowni fotowoltaicznych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wyniosła 1007,2 MW. Z danych wynika, że moc źródeł PV wzrosła o 158,44% rok do roku. Rekordowym miesiącem był lipiec, kiedy to odnotowany przyrost wyniósł 116,1 MW.

Fotowoltaika w 2019 – dotacje i ulgi

Programy i ulgi dedykowane wsparciu rozwoju energetyki odnawialnej rozpoczął prawdziwy rozkwit fotowoltaiki prosumenckiej. Program pomocowy cieszący się największą popularnością “Mój Prąd”, został ogłoszony 23 lipca 2019 r. Termin pierwszego naboru wniosków ruszył już 30 sierpnia. Celem programu jest zwiększenie produkcji energii z mikroinstalacji fotowoltaicznych, a jego budżet to 1 mld złotych. Dofinansowanie obejmuje 50% kosztów instalacji i wynosi aż do 5 tys. zł. Program będzie kontynuowany przez kilka lat, aż do całkowitego wyczerpania środków.

1 stycznia 2019 r. weszła w życie ulga termomodernizacyjna w podatku dochodowym od osób fizycznych. Dzięki uldze osoby fizyczne będą mogły odliczyć od podstawy podatku dochodowego wydatki poniesione m.in. na ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem, a także ich montaż. Odliczenie nie może jednak przekroczyć kwoty 53 tys. zł.

Oba programy można ze sobą łączyć, pamiętając, że cena instalacji powinna zostać pomniejszona o kwotę z dotacji “Mój Prąd”, a następnie ujęta w PIT.

Agroenergia to kolejny program wsparcia OZE, który wystartował w 2019 r. Tym razem przeznaczony dla rolników indywidualnych, chcących zainwestować w odnawialne źródła energii. Budżet programu to 200 milionów złotych. Dofinansowaniem mogą być objęte systemy fotowoltaiczne od 50 kWp do 1 MWp. Maksymalna wysokość dotacji może być przeznaczona na pokrycie do 40% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 800 tys. zł. Dofinansowanie jest udzielane również w formie pożyczki, która może zabezpieczać  do 100% kosztów kwalifikowanych, kwoty wahają się między 100 tys. zł, a 2 mln. zł.

Fotowoltaika w 2019 – nowelizacja ustawy OZE

Na nowelizację ustawy o OZE branża czekała z niecierpliwością. Najważniejsze zmiany, które wprowadziła to:

  • rozszerzenie definicji prosumenta na przedsiębiorstwa, dla których wytwarzanie energii nie stanowi przeważającego przedmiotu działalności gospodarczej i daje im możliwość skorzystania z systemu opustów,
  • rozliczanie energii w dłuższych cyklach rozliczeniowych,
  • brak konieczności przygotowania projektu budowlanego dla najmniejszych mikroinstalacji do 6,5 kW,
  • możliwość lokowania mikroinstalacji na terenach, które w MPZP mają inne przeznaczenie niż produkcyjne. 

Fotowoltaika w 2019 – ujednolicony VAT

Stawka VAT na domową fotowoltaikę została ujednolicona i wynosi 8% bez względu na lokalizację. Wcześniej VAT na instalacje zlokalizowane poza dachem budynku mieszkalnego czyli np. na gruncie czy dachu budynku gospodarczego wynosił 23%. Z 8% stawki VAT na instalację funkcjonalnie związaną z budynkiem, mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych do 300 m2.

Fotowoltaika w 2019 roku w Columbus Energy

Rok 2019 w Columbus Energy to nowe wyzwania – zrealizowanie 7800 instalacji (do końca Q3 2019), zawarcie umowy o współpracy w zakresie rozwoju i realizacji projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 355 MW, i rozpoczęcie budowy pierwszych 13 farm o łącznej mocy 12,5 MW, a także poszukiwania nowych technologii dla mikroinstalacji prosumenckich.

Najnowsza oferta Columbus Energy obejmuje jedyne w Polsce panele fotowoltaiczne w technologii MWT Back-Contact od Sunport Power, niezawodne inwertery Solis i mikroinwertery do zadań specjalnych – Hoymiles. A już niedługo kolejne nowości! 

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?
Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?
Ulga termomodernizacyjne obowiązuje od 2019 r. Jest ona przeznaczona dla właścicieli i współwłaścicieli istniejących budynków jednorodzinnych. W ramach wsparcia remontujący domy mogą odliczyć od podatku, wydatki poniesione na realizac...
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
Ustawa o OZE – jakie wprowadza korzyści?
Ustawa o OZE – jakie wprowadza korzyści?
Polska, jako kraj członkowski Unii Europejskiej, jest zobowiązana do posiadania przepisów definiujących pojęcia i regulacje prawne z zakresu odnawialnych źródeł energii. Właśnie w tym celu stworzono ustawę o OZE, która porządkuje kwe...
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Opinie na temat fotowoltaiki są na ogół bardzo pozytywne. Doceniają ją głównie posiadacze instalacji, którzy odczuli korzyści związane z inwestycją. Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii ma dobre opinie nie tylko wśród oszcz...
zapytaj o ofertę
Columbus