Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Blog

Jesteś na:

Czyste Powietrze a fotowoltaika – czy warto?


Celem programu ”Czyste Powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych oraz zmniejszenie emitowanych przez nie szkodliwych substancji do atmosfery. Program obejmuje dofinansowanie wymiany nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe, na nowe urządzenia spełniające najnowsze normy emisji. Z programu skorzystamy również, ubiegając się o finansowanie termomodernizacji, a także montując instalację fotowoltaiczną. 

Czyste powietrze – zasady

Program “Czyste Powietrze” realizowany będzie w latach 2018-2029. W zależności od rodzaju przedsięwzięcia ubiegać się można o dotację lub pożyczkę na preferenycjnych warunkach. Procent kosztów kwalifikowanych, który może zostać objęty dotacją, zależy od średniego miesięcznego dochodu na osobę.

Maksymalne koszty kwalifikowane, od których naliczana jest dotacja to 53 tys. zł, minimalna to 7 tys. zł. Projekt zakłada również limit kosztów pojedynczego elementu inwestycji. 

Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym. Wnioski rozpatrywane są przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właściwe ze względu na lokalizację budynku.

Czyste powietrze – fotowoltaika na pożyczkę

W przypadku instalacji fotowoltaicznej program “Czyste Powietrze” przewiduje wsparcie nawet do 100% kosztów kwalifikowanych, ale jedynie na zasadzie pożyczki. Oprocentowanie pożyczki jest zmienne, ale nie może wynosić więcej niż WIBOR 12M plus 70 punktów bazowych, jednak nie mniej niż 2%. Wysokość ustalana jest w cyklu rocznym. 

Pożyczka powinna zostać spłacona w ciągu 15 lat.

W zakres kosztów kwalifikowanych w przypadku instalacji fotowoltaicznej wchodzi:

Montaż instalacji fotowoltaicznej powinien zostać zrealizowany w czasie 30 miesięcy od złożenia wniosku,  lecz nie później niż do 30.06.2029

Program”Czyste Powietrze” w przypadku fotowoltaiki zakłada wsparcie w wysokości 30 tys. zł. Jednostkowy koszt kwalifikowany za 1 kWp może wynieść maksymalnie 6 tys. zł. 

Czyste Powietrze a fotowoltaika – czy to się opłaca?

Do niedawna właściciele domów jednorodzinnych mogli korzystać jedynie ze wsparcia rządowego programu “Czyste Powietrze”, gdzie pomoc była przewidziana w formie pożyczki preferencyjnej. 30 sierpnia 2019 wystartował program “Mój Prąd”, który realizowany jest poprzez udzielanie dotacji w wysokości do 5 tys. złotych. “Mój Prąd” i “Czyste Powietrze” to programy których nie można łączyć. Dzięki temu, że najnowszy projekt wspierający domową fotowoltaikę można dodatkowo łączyć z ulgą termomodernizacyjną (można odliczyć od dochodu przez trzy lata nawet 53 tys. zł), jest to na chwilę obecną najbardziej opłacalne.  

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, najbardziej korzystnym rozwiązaniem będzie zatem skorzystanie z dotacji 5000 zł z programu „Mój prąd” oraz odliczenie kosztu instalacji od dochodu, składając roczne zeznanie podatkowe PIT – korzystając z tzw. ulgi termomodernizacyjnej

 

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.