Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
6 minut 38 sekund

Dla kogo magazyn energii jest dobrym wyborem?

Dla kogo magazyn energii jest dobrym wyborem? Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o magazynach energii
Ocena 5
5 (1)
5
1
5
dla kogo magazyn energii

W obecnych czasach coraz więcej osób, które posiadają instalację fotowoltaiczną lub dopiero planują jej zakup, zastanawia się, czy inwestycja w magazyn energii jest opłacalna. Z uwagi na rosnącą popularność energetyki rozproszonej oraz coraz częstsze problemy z przeciążeniami sieci energetycznych, a także zmiany w systemach rozliczeń prosumentów, efektywne zarządzanie energią staje się kluczowe. Do tego dochodzą rosnące ceny energii i stopniowo wygaszane inicjatywy mające chronić przed podwyżkami, jak Rządowa Tarcza Energetyczna, dodają nowego znaczenia pytaniu, czy warto kupić magazyn energii. 

Magazyn energii – czy warto?

Magazyn energii jest rozwiązaniem, które umożliwia gromadzenie nadmiaru energii elektrycznej wyprodukowanej przez system fotowoltaiczny. Jest to szczególnie korzystne dla tych, którzy chcą maksymalizować efektywność swojego systemu fotowoltaicznego oraz uniezależnić się od zmian cen energii na rynku.

.Oto kilka głównych powodów, dla których warto rozważyć instalację magazynu energii:

  • Maksymalizacja autokonsumpcji – dzięki magazynowi energii możesz przechowywać nadwyżki energii wyprodukowanej przez system PV, które mogą być używane później, gdy słońce nie świeci lub zapotrzebowanie na energię jest większe niż produkcja. 
  • Redukcja kosztów energii – możliwość wykorzystania przechowywanej energii pozwala obniżyć rachunki za prąd, ponieważ można ograniczyć ilość zakupionej energii z sieci. Jeśli korzystasz z taryfy dwustrefowej lub rozliczenia godzinowego (od lipca 2024 r.), możesz pobierać energię w godzinach gdy ta jest tania i wykorzystywać ją w godzinach szczytu, czyli wtedy kiedy cena za kwh jest wyższa. 
  • Zwiększenie efektywności instalacji fotowoltaicznej – fotowoltaika nie zawsze produkuje energię na poziomie w pełni pokrywającym zapotrzebowanie domu. Magazynowanie pozwala na lepsze dopasowanie produkcji do zapotrzebowania, co zwiększa ogólną efektywność systemu PV.
  • Niezależność energetyczna – posiadanie własnego źródła energii w postaci fotowoltaiki z magazynem energii z systemem Backupu może zwiększyć niezależność energetyczną, szczególnie w przypadku awarii sieciowej lub ograniczeń w dostawach energii.

Jaki magazyn energii do domu jednorodzinnego?

Wybór odpowiedniego magazynu energii zależy od indywidualnych potrzeb i warunków domowych. Na rynku dostępne są różne typy baterii, różniące się pojemnością, technologią oraz ceną. Przy wyborze warto brać pod uwagę m.in. wielkość baterii, jej żywotność czy możliwość podtrzymania zasilania w czasie awarii. 

Magazyny energii w technologii LiFePO to obecnie najczęściej stosowane urządzenia w domach jednorodzinnych. Baterie te oferują wysoką efektywność, długą żywotność i mogą być łatwo skalowalne, aby dopasować się do potrzeb domowego systemu fotowoltaicznego. Charakteryzuje je także wysoka gęstość mocy, co oznacza, że oferują dużą pojemność przy zachowaniu stosunkowo niewielkich rozmiarów. 

Pojemność magazynu energii dla domu jednorodzinnego zależy głównie od kilku kluczowych czynników:

  • Zapotrzebowanie energetyczne domu – pierwszym krokiem jest określenie średniego dziennego zużycia energii w domu. Można to oszacować na podstawie rachunków za energię elektryczną.
  • Wielkość i efektywność instalacji fotowoltaicznej – pojemność magazynu powinna być tak dobrana aby przechować nadmiar energii wyprodukowanej przez system PV w ciągu dnia. Wartość ta będzie zależała od produkcji energii przez panele oraz od zużycia energii w domu.
  • Wymagania dotyczące niezależności energetycznej – jeśli celem jest maksymalizacja niezależności energetycznej, warto rozważyć większy magazyn, który pozwoli przechowywać energię na dłużej, np. w przypadku długotrwałych przerw w dostawach energii.
  • Koszty i budżet – pojemność magazynu energii ma bezpośredni wpływ na koszty instalacji. Im większy magazyn tym wyższa będzie jego cena.

Na ogół, typowe magazyny energii dla domu jednorodzinnego mają pojemność od kilku kilowatogodzin do kilkudziesięciu kilowatogodzin. Dla domów o standardowym zużyciu dobiera się magazyny pojemności do 10 kWh. Ostateczny wybór powinien być jednak dokładnie przemyślany i oparty na analizie indywidualnych potrzeb energetycznych budynku. Warto skonsultować się z doświadczonym instalatorem, aby dopasować rozwiązanie do konkretnych warunków i wymagań użytkowników. 

Czy magazyn energii się opłaca?

Fotowoltaika, czyli technologia pozwalająca na przetwarzanie promieni słonecznych na energię elektryczną, od lat cieszy się popularnością. Niemniej jednak, jej efektywność jest uzależniona od warunków pogodowych i pory dnia. W związku z tym, energia produkowana w ciągu dnia często przekracza bieżące zapotrzebowanie gospodarstw domowych. Dotychczas nadwyżka ta była odprowadzana do sieci, co nie zawsze było korzystne finansowo.

Magazyny energii rozwiązują ten problem, umożliwiając przechowywanie wyprodukowanej energii i jej wykorzystanie wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna. Dzięki temu zwiększa się autokonsumpcja, co oznacza, że większa część wyprodukowanej energii jest zużywana na własne potrzeby, a mniej trafia do sieci. W obliczu dynamicznych cen energii, które mogą się zmieniać w zależności od pory dnia i zapotrzebowania na rynku, posiadanie magazynu energii pozwala na większą elastyczność. Użytkownicy mogą ładować swoje magazyny, gdy ceny energii są niskie, i wykorzystywać zgromadzoną energię w okresach wyższych cen, maksymalizując korzyści finansowe.

Dodatkowo, systemy zarządzania energią, takie jak HEMS (Home Energy Management System), wspierają efektywne wykorzystanie magazynów energii. Dzięki nim możliwe jest monitorowanie i optymalizacja zużycia energii w gospodarstwie domowym, co przekłada się na dalsze oszczędności i zwiększenie niezależności energetycznej.

Choć inwestycja w magazyn energii wiąże się z początkowymi kosztami, długoterminowe korzyści finansowe i ekologiczne czynią ją opłacalnym rozwiązaniem. Zwiększona autokonsumpcja, możliwość zarządzania zużyciem energii w odpowiedzi na dynamiczne ceny oraz wsparcie w ramach programów dotacyjnych, takich jak Mój Prąd 6.0, sprawiają, że magazyny energii stają się atrakcyjną opcją dla coraz większej liczby prosumentów.

Mój Prąd 6.0 z obowiązkowym magazynem energii

Zastanawiając się nad pytaniem: „Fotowoltaika z magazynem energii – czy warto? A może lepiej zainwestować w samą fotowoltaikę?” należy wziąć pod uwagę, że decydując się na samą fotowoltaikę (PV), nie będziesz mógł skorzystać z dotacji z programu „Mój Prąd 6.0„. Program ten przewiduje wsparcie finansowe tylko dla instalacji wyposażonych w magazyny energii, co znacząco obniża koszty inwestycji i przyspiesza zwrot z niej.

Popularny program dotacji do fotowoltaiki – Mój Prąd 6.0 – ma ruszyć już we wrześniu bieżącego roku. Program wspiera energetykę prosumencką i od lat cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Dotychczas umożliwiał on uzyskanie wsparcia finansowego na instalacje fotowoltaiczne, zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi urządzeniami: pompami ciepła, domowymi systemami zarządzania energią (HEMS), kolektorami słonecznymi i innymi. W szóstej odsłonie Mojego Prądu czekają nas w tym zakresie istotne zmiany. Jak poinformowała Dorota Zawadzka-Stępniak, szefowa NFOŚiGW, zakup magazynu energii stanie się obligatoryjny do uzyskania dotacji. 

To zmiana ma zmotywować prosumentów do maksymalizacji autokonsumpcji i aktywnego uczestnictwa w rynku energii. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy fotowoltaiki będą mogli zarabiać na dynamicznych cenach energii, kupując tanio i sprzedając drogo. Ponadto system może być wspierany przez objęty dotacją HEMS, który zapewni pełną kontrolę nad zarządzaniem energią. 

Czy warto kupić magazyn energii?

Decyzja o inwestycji w magazyn energii powinna być starannie przemyślana i dostosowana do konkretnych warunków. Wybór ten może być szczególnie korzystny dla osób dążących do większej niezależności energetycznej oraz chcących maksymalnie wykorzystać energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, co przekłada się na potencjalne obniżenie rachunków za energię elektryczną. 

Chcesz wiedzieć czy to rozwiązanie dla Twojego domu? Skontaktuj się z nami, i skorzystaj ze wsparcia specjalistów, którzy po przeanalizowaniu Twoich potrzeb, warunków montażowych, a także możliwości uzyskania dotacji ocenią czy inwestycja w magazyn energii jest właściwym krokiem.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus