Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Elektrownia słoneczna szansą na rozwój OZE w Polsce


Spadające koszty produkcji i stale rosnąca świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń energetyki konwencjonalnej dla środowiska sprawia, że ​​energia słoneczna jest jednym z najszybciej rozwijających się źródeł energii odnawialnej. Czy elektrownia słoneczna na stałe wpisze się w krajobraz Polski?

Elektrownia słoneczna – inwestycja dla każdego

Polski rynek fotowoltaiki jest jednym z najbardziej perspektywicznych rynków OZE w Polsce. Zaletą elektrowni słonecznej jest to, że może dostarczać wiele terawatogodzin czystej energii, nie obciążając przy tym środowiska. Fotowoltaika to technologia dobrze poznana i stale się rozwijająca. Od 2009 roku koszty instalacji fotowoltaicznej spadły o kilkadziesiąt procent, elektrownia słoneczna jest już dostępna dla każdego, zarówno dla sektora biznesowego, samorządów, a także dla gospodarstw domowych. Co więcej, w dobie rosnących cen prądu, darmowa energia ze słońca jest coraz bardziej pożądana przez konsumentów.

Elektrownia słoneczna – udział w Polskim miksie energetycznym

Łączna moc elektrowni słonecznych (farm fotowoltaicznych i mikroinstalacji) wyniosła na koniec czerwca 2018 roku około 300 MW, co dało udział 3,4% w polskim miksie OZE. Według Instytutu Energetyki Odnawialnej w latach 2019/2020 zainstalowanych może zostać kolejne 750 MW nowych mocy w instalacjach fotowoltaicznych. Efektem na koniec 2020 roku ma być ponad 1,2 GW skumulowanej mocy we wszystkich systemach fotowoltaicznych. Według ekspertów przyrost zainstalowanej mocy ma być pochodną powstawania dużych elektrowni słonecznych w ramach systemu aukcji.

Elektrownia słoneczna – największe obiekty w Polsce

Elektrownia słoneczna Czernikowo

Farma zlokalizowana nieopodal Torunia składa się z blisko 16 tys. paneli fotowoltaicznych, każdy o mocy 240 Wp. Powierzchnia farmy to 2,4 ha. Roczna produkcja energii to 3500 MWh.

Elektrownia słoneczna w Cieszanowie

Farma w województwie podkarpackim (powiat lubaczowski) powstała na niewielkiej działce o powierzchni 4,5 ha. Składa się z 8333 paneli polikrystalicznych o mocy 240 Wp każdy. Roczna produkcja energii elektrycznej wynosi 2000 MWh.

Elektrownia słoneczna w Ostrzeszowie

Elektrownia znajduje się w woj. wielkopolskim składa się z 8001 sztuk modułów o mocy 250 Wp każdy.  Roczna produkcja energii z farmy wynosi 1900 MWh. Panele fotowoltaiczne zajmują powierzchnię 1,28 ha.

Elektrownia słoneczna w Kolnie

Elektrownia słoneczna w Kolnie (woj. podlaskie) składa się z 7080 szt. paneli fotowoltaicznych. Roczna produkcja wynosi 1,84 MW.

Elektrownia słoneczna Gdańsk/Przejazdowa

Elektrownia słoneczna o mocy 1,64 MW powstała na granicy Gdańska i Przejazdowa, zbudowana jest z 6292 paneli. Roczna produkcja wynosi około 1,6 GWh.

Nie tylko duże elektrownie słoneczne…

Według danych z końca 2018 roku łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce osiągnęła 490 MW. Rynek farm fotowoltaicznych budowanych w ramach systemu aukcyjnego ma się coraz lepiej. W 2018 roku Ministerstwo Energii rozstrzygnęło aukcje na około 500 MWp, prognozy na kolejne lata są jeszcze bardziej obiecujące. Ale rynek fotowoltaiki to nie tylko duże elektrownie słoneczne, to również mikroinstalacje, których sukcesywnie przybywa. Pod koniec ubiegłego roku na terenie naszego kraju funkcjonowało już 55 tys. mikroinstalacji, w samym 2018 zainstalowanych zostało aż 27 tys. z nich. To był rekordowy okres dla fotowoltaiki, a liczby wskazują na wyraźny trend wzrostowy. Jaki będzie 2019 r.? Oby jeszcze lepszy!

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.