Energia Plus jest programem priorytetowym NFOŚiGW, skierowanym do przedsiębiorców. Jego celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza, poprzez wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych. Energia Plus jest kontynuacją dotychczasowego programu “Wsparcie przedsiębiorców w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki”, a także kontynuację programu priorytetowego “Poprawa jakości powietrza”.
Energia plus – beneficjenci
Program skierowany jest wyłącznie do przedsiębiorców w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców wykonujący działalność gospodarczą.
Energia plus – budżet programu
Budżet na realizację celu programu Energia Plus wynosi dla zwrotnych oraz bezzwrotnych form dofinansowania do fotowoltaiki czy do OZE.
do 4 mld złotych:
- dla bezzwrotnych form dofinansowania – do 50 000 tys. zł,
- dla zwrotnych form dofinansowania – do 3 950 000 tys. zł
Energia plus – termin i sposób składania wniosków
Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym. Dokumenty należy składać w terminie od 01.03.2019 r. – 18.12.2020 r. lub do wyczerpania alokacji środków. Wnioski należy dostarczyć w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie lub drogą pocztową na adres NFOŚiGW w Warszawie.
Energia plus – rodzaje przedsięwzięć
Celem programu jest ograniczenie emisji szkodliwych związków do atmosfery poprzez zmniejszenie zużycia surowców nieodnawialnych, poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw, modernizację sieci ciepłowniczych i energetycznych, a także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, ciepła opadowego czy pochodzącego z kogeneracji.