Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
4 minut 38 sekund

Jak przygotować pompę ciepła i fotowoltaikę na zimę?

Temperatura spada, a dni stają się krótsze. To może oznaczać tylko jedno: nadchodzi sezon grzewczy. Przed jego rozpoczęciem warto dokładnie sprawdzić stan Twoich urządzeń – pomoże to nie tylko w efektywniejszym ogrzewaniu domu, ale także zapewni większe bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Czytaj dalej i dowiedz się, jak optymalnie przygotować pompę ciepła i fotowoltaikę na zimę.

Dlaczego warto wykonać przegląd pompy ciepła?

Pompy ciepła to jednostki o długiej żywotności, jednak podobnie jak wiele innych urządzeń grzewczych, wymagają regularnych przeglądów technicznych. Coroczne kontrole stanowią warunek utrzymania gwarancji producenckiej i najlepiej wykonywać je właśnie przed sezonem grzewczym, by upewnić się, że urządzenie jest optymalnie przygotowane na okres, podczas którego będzie najmocniej eksploatowane.

Eksperci z firmy instalatorskiej sprawdzą m.in. parametry urządzenia i jego komponentów, stan filtrów, elektrycznej pompy ciepła i instalacji hydraulicznej, ciśnienie w instalacji CO i CWU czy szczelność instalacji i zaworów bezpieczeństwa. Przeczyszczą również parownik, w którym mogą gromadzić się zanieczyszczenia z otoczenia, takie jak pyłki, kurz, trawa, nasiona roślin, czy liście. Jeśli nie zostaną usunięte, mogą przedostać się do wentylatora i obniżyć jego zdolność do efektywnego czerpania ciepła z powietrza.

Sprawdzając stan pompy ciepła przed sezonem grzewczym, unikniesz potencjalnych awarii i wykonywania kosztownych napraw urządzenia w środku zimy, a Twoja rodzina będzie mogła cieszyć się komfortem termicznym nawet przy minusowych temperaturach panujących na zewnątrz.

Jakie prace możesz wykonać samodzielnie?

Przede wszystkim powinieneś zadbać o porządek wokół zewnętrznej jednostki pompy ciepła. Na podwórkach często przechowujemy mnóstwo przedmiotów, np. narzędzi ogrodniczych, sprzętu sportowego lub nawet materiałów wykorzystywanych do prac remontowych. Umieść je tak, by jednostka zewnętrzna nie była przesłonięta i mogła bez przeszkód pobierać ciepło z powietrza. W okresie jesiennym regularnie oczyszczaj teren wokół urządzenia z liści, co zapobiegnie zakryciu wentylatora. W zimie, w zależności od intensywności opadów, systematycznie zgarniaj śnieg i lód z powierzchni pompy ciepła, dzięki czemu zmniejszysz obciążenie mechaniczne jednostki.

Kiedy warto czyścić instalację grzewczą?

W starszych domach przed zimą warto zlecić również płukanie instalacji grzewczej, w której mogą gromadzić się takie zanieczyszczenia jak osad, piasek, kamień czy pozostałości po pracach montażowych. Ich obecność może szkodzić wydajności pracy systemu i wpływać na wzrost zużycia energii wymaganej do ogrzania budynku.

Płukanie instalacji skutecznie pozbędzie się wyżej opisanych zanieczyszczeń, pod warunkiem że zostanie wykonane przez specjalistów, którzy posłużą się profesjonalnym sprzętem o wysokiej skuteczności i dedykowanymi środkami chemicznymi, w tym inhibitorami korozji.

Czy fotowoltaikę trzeba przygotować na zimę?

A co z fotowoltaiką? Instalacja fotowoltaiczna to doskonałe uzupełnienie pompy ciepła i o nią również warto odpowiednio zadbać, poddając ją przeglądowi przed zimą. Eksperci ocenią sprawność systemu i jego poszczególnych elementów oraz gdy jest to pierwszy serwis, zweryfikują poprawność wykonania prac montażowych. Zidentyfikują również wszelkie nieprawidłowości w działaniu instalacji i naprawią je, zanim przerodzą się one w poważniejsze awarie. Dzięki temu zapewnisz sobie efektywną pracę systemu fotowoltaicznego przez kolejne lata i zadbasz o bezpieczeństwo Twojej rodziny.

Czyszczenie instalacji fotowoltaicznej

Po okresie wiosenno-letnim na panelach mogą zgromadzić się opadające liście, drobne gałęzie, czy odchody ptaków, które mogą wpłynąć na pracę systemu. Jeżeli na Twojej posesji znajduje się instalacja gruntowa, możesz delikatnie oczyścić ją czystą, miękką wodą i gąbką. Pamiętaj, by moduły myć, gdy nie są nagrzane, czyli wczesnym rankiem lub wieczorem. Jeżeli jednak zabrudzenia są poważniejsze i będą wymagać użycia stosownych preparatów, powierz to zadanie ekspertom, którzy posiadają właściwe narzędzia.

Jeśli Twoja instalacja umieszczona jest na dachu, nie wykonuj żadnych prac samodzielnie. Nie jest to zalecane z kilku powodów. Po pierwsze, uzyskanie dostępu do instalacji dachowej może być niebezpieczne, szczególnie jeśli nie posiadasz żadnych zabezpieczeń i po prostu wychodzisz na dach na drabinie. Po drugie, możesz najzwyczajniej nie sięgnąć wielu paneli, a stąpanie po nich może spowodować powstawanie mikropęknięć. Po trzecie, moduły można uszkodzić, stosując nieodpowiednie detergenty, narzędzia lub myjąc je o złej porze dnia. Lepiej zaufać specjalistom w tej dziedzinie i zatrudnić firmę, która ma zarówno sprzęt, jak i doświadczenie potrzebne do czyszczenia instalacji fotowoltaicznych.

Fotowoltaika a zima

Czy powinieneś martwić się o zalegający na panelach śnieg? Nie. Moduły zazwyczaj instaluje się pod sporym kątem – od 30 do 45° – co sprawia, że opady zsuwają się z powierzchni paneli pod wpływem grawitacji.

Ilość promieniowania słonecznego, jakie trafia do nas w okresie zimowym, jest mniejsza niż w sezonie wiosenno-letnim, jednak instalacja fotowoltaiczna nadal pracuje i wytwarza dla Ciebie darmową energię elektryczną, którą możesz wykorzystać również do zasilania pompy ciepła. Ile jej jest? Z przykładowymi uzyskami naszych klientów z zimowych miesięcy możesz zapoznać się w tym artykule.

Chcesz sprawdzić swoją pompę ciepła lub instalację fotowoltaiczną przed zimą i zadbać o wydajną, ekonomiczną pracę swoich instalacji? Odezwij się do nas, a chętnie pomożemy Ci w tym aspekcie – niezależnie od tego, czy jesteś klientem Columbus, czy nie.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus