Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
6 minut 53 sekund

Płukanie i czyszczenie instalacji CO – dlaczego warto?

Płukanie i czyszczenie instalacji CO – dlaczego warto? Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o pompach ciepła
Ocena 4
4 (4)
4
4
5
czyszczenie instalacji CO

Płukanie instalacji grzewczej polega na przepłukaniu jej wodą i specjalnymi środkami chemicznymi w celu usunięcia nagromadzonych w niej osadów, kamienia, rdzy i innych zanieczyszczeń, które mogą wpływać na wydajność i bezpieczeństwo działania całego systemu grzewczego. Skąd się biorą zanieczyszczenia w instalacji? Do czego mogą doprowadzić? Dlaczego warto wykonywać czyszczenie systemu? Odpowiadamy!

Zanieczyszczenia w instalacji grzewczej – przyczyny i skutki

Zanieczyszczenia w instalacji centralnego ogrzewania są skutkiem korozji oraz osadzania się kamienia z wody. Cząsteczki te mogą być zarówno typu magnetycznego – powstałe w skutek niszczenia metalu, lub niemagnetycznego np. piasek. Im twardsza woda o dużej zawartości związków wapnia, magnezu i soli, tym więcej osadu (kamienia kotłowego) się wytrąca i nawarstwia w rurach oraz grzejnikach. Wytrącaniu się węglanów sprzyja wysoka temperatura wody i wysokie pH, z kolei korozji – obecność powietrza w instalacji oraz obniżone pH wody. Zanieczyszczenia mogą być spowodowane także pozostałościami po pracach instalacyjnych. Są to głównie smary, pasty izolacyjne, pakuły, taśmy ceramiczne, pyły itp. Wszystkie te zanieczyszczenia powodują,  że w instalacji zalega gęsta substancja tzw. szlam, który ogranicza  przepływ wody i powoduje  wzmożoną korozję podosadową. 

Znajdujące się w instalacji zanieczyszczenia obniżają wydajność instalacji grzewczej. Osady działają jak izolacja, przez co wydłużony jest czas nagrzewania, a tym samym pobór energii. Obecność zanieczyszczeń może powodować także rozwinięcie się flory bakteryjnej w instalacji, która może powodować zatrucia.

Choć osady te są dość kruche, ich usunięcie z instalacji bez specjalistycznych sprzętów i środków jest praktycznie niemożliwe. 

Skutki zanieczyszczeń instalacji to m.in.:

 • zwężenie średnicy rur, a w efekcie zmniejszenie i niestabilność przepływu wody,
 • spadek wydajności instalacji grzewczej,
 • wzrost zużycia energii potrzebnej do ogrzania budynku.
 • głośna praca układu,
 • możliwość zakażeń bakteryjnych,
 • awarie instalacji, przecieki, zablokowane przepływy, zablokowane zawory termostatyczne itp.,
 • utrata gwarancji producenta kotła lub pompy ciepła. 

Jak rozpoznać, że instalacja jest zanieczyszczona? 

Praktycznie każda instalacja centralnego ogrzewania, po kilku latach użytkowania, wymaga czyszczenia. Warto to zrobić nie tylko gdy zanieczyszczenie jest już tak duże, że występują jego objawy, ale profilaktycznie, by nie dopuścić do uszkodzenia systemu. 

Objawy zanieczyszczonej instalacji to m.in.:

 • zanieczyszczone, pozatykane filtry,
 • zmieniona barwa wody,
 • trzaski w instalacji,
 • zimne kaloryfery, zwłaszcza w dolnej części,
 • zapowietrzenie – zagazowywanie układu,
 • zablokowane przepływy na zaworach, wymiennikach ciepła i pompach.
 • wzrost zużycia energii w stosunku do poprzednich lat eksploatacji urządzenia

Jak wygląda czyszczenie instalacji?

Czyszczenie instalacji grzewczej w standardowym domu można przeprowadzić zwykle w ciągu jednego dnia, w przypadku większych budynków może to potrwać nieco dłużej. Proces ten składa się z kilku etapów, dzięki którym można usunąć nie tylko zgromadzony szlam, ale także nagromadzony kamień. Podstawowym działaniem jest płukanie instalacji czystą wodą, następnie wykorzystuje się specjalne płyny rozpuszczające zanieczyszczenia i kamień i po nich ponownie płucze się cały system. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie elementów instalacji za pomocą odpowiedniego preparatu tzw. inhibitora korozji. 

Czyszczenie instalacji krok po kroku:

 1. Płukanie – na tym etapie spuszczana jest cała woda z instalacji tak by możliwe było wprowadzenie wody. Płukanie wykonywane jest poszczególnymi grzejnikami lub sekcjami, w zależności od budowy instalacji. System przepłukiwany jest do momentu gdy zacznie wypływać czysta woda.
 2. Płukanie chemiczne  – preparat wpuszczany jest do instalacji i pozostawiany do czasu całkowitego rozpuszczenia osadów. 
 3. Ponowne płukanie – instalacja jest ponownie płukana w celu usunięcia pozostałych zanieczyszczeń.
 4. Zabezpieczenie instalacji – do systemu wpuszczany jest inhibitor korozji który chroni instalację centralnego ogrzewania przed korozją, osadzaniem się kamienia, a także przeciwdziała skażeniu mikrobiologicznemu.
 5. Uzupełnienie wody w instalacji i odpowietrzenie systemu – po skończonym procesie czyszczenia wyregulujemy i odpowietrzymy Twoją instalację tak by działała z pełną wydajnością oraz nie korodowała. 

Po co czyścić instalację grzewczą? 

Czyszczenie instalacji grzewczej jest ważnym elementem utrzymania sprawności i bezpieczeństwa systemu grzewczego. Osadzanie się zanieczyszczeń i kamienia w rurach i wymiennikach ciepła, obniża sprawność systemu i zwiększa zużycie energii. Ponadto, nagromadzenie się zanieczyszczeń może prowadzić do awarii i uszkodzeń instalacji, co z kolei skutkuje kosztownymi naprawami.

Najważniejsze korzyści to:

 • zwiększona wydajność systemu centralnego ogrzewania,
 • wydłużona żywotność urządzenia grzewczego,
 • niższe koszty ogrzewania,
 • zwiększona sprawność odbiorników ciepła,
 • ochrona przed ponownym powstawaniem zanieczyszczeń (inhibitor korozji),
 • mniejsze ryzyko awarii systemu.

Co to są inhibitory korozji?

Inhibitory korozji to substancje chemiczne, które hamują lub spowalniają proces korozji materiałów metalowych, takich jak stal czy aluminium, poprzez ograniczenie reakcji chemicznych między metalem a otaczającym go środowiskiem. Chronią systemy centralnego ogrzewania nie tylko przed rdzewieniem, ale także przed przed tworzeniem się szlamu, osadzaniem się kamienia oraz zanieczyszczeniami biologicznymi. 

Stosowane przez Columbus inhibitory korozji marki Fernox są odpowiednie do wszystkich typów grzejników i instalacji rurowych. Zapobiegają korozji elementów wykonanych z różnych metali, tzn. metali żelaznych, miedzi i stopów miedzi oraz aluminium. 

Dlaczego warto postawić na profesjonalne czyszczenie instalacji CO?

Niewłaściwie przeprowadzony proces usuwania zanieczyszczeń może spowodować uszkodzenie elementów instalacji, a nawet prowadzić do zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Dlatego ważne jest, aby wybrać renomowaną firmę, która ma doświadczenie konserwacji instalacji grzewczych i może zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo oraz skuteczność czyszczenia. Sam proces wymaga specjalistycznej wiedzy, a także odpowiedniego sprzętu i narzędzi. Bardzo ważne jest także wykorzystanie środków, które nie tylko skutecznie rozpuszczą nagromadzone osady, ale także zabezpieczą instalację przed dalszą korozją. 

W Columbus wykorzystujemy produkty marki Fernox – specjalistyczny sprzęt płuczący o wysokiej skuteczności oraz środki chemiczne, które charakteryzują się nie tylko efektywnym czyszczeniem i konserwowaniem systemu, ale także są w pełni bezpieczne dla instalacji, użytkowników i środowiska. System płuczący składa się z pompy połączonej z systemem specjalistycznych filtrów. Jest on podłączany do instalacji bezpośrednio do króćców zasilania i powrotu instalacji CO lub przy wykorzystaniu dedykowanych adapterów, do filtra magnetycznego bądź pompy obiegowej. Profesjonalny sprzęt umożliwia szybkie i dokładne usuwanie zanieczyszczeń z instalacji nawet podczas jednej wizyty specjalistów.

Ważne by proces czyszczenia był prowadzony przez profesjonalny serwis, mający wiedzę o budowie i działaniu instalacji grzewczych. Dzięki temu zyskasz pewność, że proces czyszczenia, a następnie ponownego napełniania instalacji wodą zostanie przeprowadzony bezbłędnie. W Columbus proces czyszczenia prowadzony jest przez naszych serwisantów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w montażu instalacji grzewczych. 

Jaki jest koszt czyszczenia instalacji grzewczej?

Należy pamiętać, że regularne dbanie o instalacje nie tylko wydłuża jej żywotność, ale także poprawia wydajność systemu. W dłuższej perspektywie zabieg ten może przynieść znaczne oszczędności na ogrzewaniu. Jaki jest koszt takiej usługi?

Koszt czyszczenia instalacji zazwyczaj zależy od wielu czynników, takich jak:

 • rozmiar i rodzaj instalacji,
 • stopień zanieczyszczenia,
 • metoda czyszczenia,
 • wykorzystywane narzędzia i urządzenia,
 • koszt usług specjalisty lub firmy wykonującej czyszczenie.

Na cenę czyszczenia instalacji składa się zarówno koszt usługi jak i środków czyszczących. Im większa i bardziej skomplikowana instalacja tym więcej roboczogodzin, ale także zużytej chemii, a więc wyższe koszty. 

W Columbus cena jest stała, bez względu jak dużą i skomplikowaną instalację posiadasz. Dzięki temu masz pewność, że nawet jeśli Twoja instalacja będzie bardzo zanieczyszczona nie będziesz musiał dopłacać za wykorzystane środki chemiczne. 

Regularne czyszczenie instalacji grzewczej pozwoli na utrzymanie jej wysokiej sprawności, zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych oraz zapewni bezpieczeństwo i dłuższą żywotność systemu. Zainteresowany usługą? Skontaktuj się z nami!


nr tel. 22 13 343 85

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus