Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
7 minut 12 sekund

Piec na pellet – dlaczego warto?

Piec na pellet – dlaczego warto? Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o dotacjach, Artykuły o pompach ciepła
Ocena 5
5 (3)
5
3
5
kocioł na pellet

W dzisiejszych czasach, coraz większą uwagę poświęca się poszukiwaniu rozwiązań ogrzewania, które są zarówno efektywne, jak i przyjazne dla środowiska. W odpowiedzi na te potrzeby, piec na pellet stał się popularnym wyborem dla wielu osób poszukujących alternatywnych sposobów ogrzewania swoich domów. Oferując połączenie wydajności, ekologiczności i wygody, piece na pellet są zaraz po pompach ciepła najczęstszym wyborem Polaków. Jakie są wady i zalety kotła na pellet? Co wybrać – pompę ciepła czy piec na pellet? Ile dotacji na kocioł na pellet można otrzymać?

Czym jest pellet?

Pellet jest paliwem wytwarzanym z biomasy. Wysoce sprasowane trociny i wióry drzewne, tworzą granulat o wielkości 6 lub 8 mm. Dzięki wysokim właściwościom energetycznym, zaliczany jest do jednych z najefektywniejszych źródeł energii.

Pellet jest:  

 • Ekologiczny – spalanie pelletu jest znacznie bardziej ekologiczne niż spalanie tradycyjnych paliw, takich jak węgiel czy drewno. Podczas spalania pelletu uwalnia się znacznie mniej dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji, co przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Dodatkowo, ze spalania zostaje bardzo niewielka ilość popiołu, która potem może zostać wykorzystana jako nawóz organiczny.
 • Wysoce energetyczny – pellet posiada wysoką wartość energetyczną, co oznacza, że małej objętości tego paliwa odpowiada duża ilość energii cieplnej. Średnia moc energetyczna ze spalania pelletu wynosi około 4,7–5,3 MWh/tonę (17–19 MJ/kg), co czyni go wydajnym i ekonomicznym źródłem ciepła.
 • Łatwy w transporcie i magazynowaniu – pellet jest łatwy w transporcie i magazynowaniu, ponieważ występuje w postaci małych granulek, które można łatwo przemieszczać i przechowywać. To sprawia, że jest praktycznym rozwiązaniem nawet dla osób mieszkających w niewielkich domach.
 • Wygodny w użytkowaniu – piece na pellet charakteryzują się prostą obsługą i łatwym użytkowaniem. Dzięki automatycznym systemom zasilania i sterowania, użytkownik może skupić się na komforcie, bez konieczności ciągłego monitorowania pieca.

Piec na pellet – zalety i wady

Kotły na pellet są łatwe w instalacji oraz obsłudze. Posiadają automatyczny podajnik paliwa oraz zasobnik na jego przechowywanie. Dzięki temu ich obsługa jest wygodna bowiem sprowadza się do uzupełniania pelletu oraz sporadycznego usuwania popiołu. Im większy zbiornik na opał, tym częstotliwość wizyt w kotłowni jest mniejsza.

Pellet produkowany jest z trocin z lokalnych tartaków czy stolarni, jest więc paliwem rodzimym. Jego dostępność jest duża, a cena stabilna. Spalanie pelletu w odpowiednich kotłach jest gwarancją wysokiej efektywności, średnia moc energetyczna to 17–19 MJ/kg. Dzięki temu, że gorące spaliny przepływają przez wymiennik ciepła, dodatkowo oddają ciepło do budynku i schłodzone wylatują przez komin. Warto jednak pamiętać, że pellet musi być przechowywany w suchym i odpowiednio wentylowanym miejscu, co może wymagać dodatkowej przestrzeni w domu lub na zewnątrz.

Zalety:

 • łatwa instalacja i eksploatacja,
 • niski poziom emisji CO2, 
 • wysoka sprawność, sięgającą ponad 90%, oraz wysoką efektywność procesu spalania,
 • możliwość uzyskania dotacji w ramach programu Czyste Powietrze.

Wady:

 • efektywność zależna od jakości paliwa,
 • koszty ogrzewania zależne od ceny pelletu,
 • konieczność uzupełniania zasobnika i czyszczenia,
 • konieczność wydzielenia miejsca na przechowywanie pelletu.

Kocioł na pellet czy pompa ciepła?

W dzisiejszych czasach, wybór odpowiedniego systemu ogrzewania domu jest kluczowy zarówno dla wygody użytkowników, jak i dla ochrony środowiska. Dwa popularne rozwiązania, jakimi są piece na pellet oraz pompy ciepła, oferują różne zalety i charakteryzują się różnymi zastosowaniami. Poniżej przedstawiamy porównanie obu systemów, aby pomóc w podjęciu decyzji o najlepszym rozwiązaniu dla konkretnej sytuacji.

 1. Efektywność energetyczna:
 • Kotły na pellet: Piece na pellet są stosunkowo wydajne i oferują wysoką moc cieplną. Jednak ich wydajność może być uzależniona od jakości pelletu.
 • Pompy ciepła: Pompy ciepła są znane ze swojej wysokiej efektywności energetycznej. Wykorzystują energię z otoczenia (np. z powietrza lub gruntu) do generowania ciepła, co sprawia, że są bardzo wydajnymi systemami ogrzewania.

2. Koszty eksploatacji:

 • Kotły na pellet: Koszty eksploatacji pieców na pellet mogą być stosunkowo niskie w porównaniu z innymi tradycyjnymi źródłami ogrzewania, takimi jak olej opałowy czy gaz. Jednakże, koszty mogą się różnić w zależności od ceny pelletu oraz zużycia.
 • Pompy ciepła: Koszty eksploatacji są zazwyczaj niższe niż kotła na pellet, ponieważ pompy ciepła korzystają z darmowej energii z otoczenia. Do ogrzewania wykorzystują niewielką ilość energii elektrycznej – zużycie prądu może wynosić tylko około 20% w porównaniu do ciepła wyprodukowanego przez pompę ciepła – są więc wyjątkowo tanie w eksploatacji.

3. Ekologia:

 • Kocioł na pellet: Spalanie pelletu jest stosunkowo ekologiczne w porównaniu do spalania tradycyjnych paliw, takich jak węgiel czy drewno. Jednak należy pamiętać, że emitują one np. dwutlenek węgla czy pyły.
 • Pompy ciepła: Pompy ciepła są uważane za jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań ogrzewania, ponieważ wykorzystują odnawialne źródła energii, takie jak energia cieplna z otoczenia. Nie emitują one bezpośrednio gazów cieplarnianych ani innych substancji. Ze względu na to można mieć pewność, że będą one przez długi czas zgodne z wymogami środowiskowymi.

4. Cena:

 • Kocioł na pellet: Kocioł na pellet zazwyczaj ma niższy początkowy koszt zakupu i instalacji w porównaniu z pompą ciepła, co może być atrakcyjne dla osób o ograniczonym budżecie inwestycyjnym. Należy jednak pamiętać, że jego eksploatacja jest droższa, co w perspektywie lat może wpłynąć na całkowity koszt systemu ogrzewania.
 • Pompy ciepła: Koszt pompy ciepła jest stosunkowo wysoki, jednak urządzenie jest wysoce ekonomiczne (aż 80% ciepła pochodzi z otoczenia np. powietrza, i jest darmowe) i inwestycja szybko się zwraca.

Biorąc pod uwagę, że można otrzymać dotacje na oba urządzenia, warto przeanalizować możliwości uzyskania wsparcia. Dotacja może pomóc w zbilansowaniu początkowych kosztów.

5. Wymogi do instalacji:

 • Kocioł na pellet: Do ich instalacji potrzebna jest kotłownia i komin, dlatego są chętnie wybierane podczas prac termomodernizacyjnych.
 • Pompy ciepła: Nie wymaga komina czy kotłowni, są odpowiednie do niemal każdego budynku. Warunkiem ekonomicznej pracy jest dobry stopień izolacji termicznej budynku.

6. Obsługa:

 • Kocioł na pellet: Obsługa kotła na pellet obejmuje kilka kluczowych czynności, które należy regularnie wykonywać, aby zapewnić jego prawidłowe działanie i bezpieczeństwo użytkowania. Przede wszystkim konieczne jest regularne zasilanie zasobnika na pellet. Ważne jest także regularn usuwanie popiołu i pozostałości po spalaniu z komory spalania kotła. Zaleca się wykonywanie tej czynności co kilka dni, w zależności od intensywności użytkowania kotła. Konieczne są także regularne przeglądy konserwacyjne.
 • Pompy ciepła: By ogrzewać dom, pompa ciepła nie potrzebuje paliwa, nie trzeba jej też czyścić. Sterowanie odbywa się poprzez dedykowaną aplikacje. By system pracował wydajnie i efektywnie zalecane są coroczne przeglądy.

7. Bezpieczeństwo:

 • Kocioł na pellet: W urządzeniach, gdzie energia cieplna powstaje poprzez spalanie paliwa zawsze istnieje ryzyko zapalenia. Regularne konserwacje pozwalają jednak ograniczyć ryzyko do minimum.
 • Pompy ciepła: Pompy ciepła są jednym z najbezpieczniejszych sposobów ogrzewania, nie ma procesu spalania więc nie istnieje tu ryzyko pożaru czy zaczadzenia.

Piec na pellet – dotacja 2024

W ramach programu Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie do pieca na pellet. Wielkość dofinansowania do kotła zależy od dochodów. Obowiązują 3 progi dochodowe – podstawowy, podwyższony i najwyższy.

Wysokość dofinansowania do pieca na pellet o podwyższonym standardzie wynosi:

 • poziom podstawowy dofinansowania do pieca na pellet  – do 45%, ale nie więcej niż 9100 zł,
 • poziom podwyższony dofinansowania do pieca na pellet – do 70% kosztów, ale nie więcej niż 14 300 zł,
 • poziom najwyższy dofinansowania pieca na pellet – do 100% kosztów, ale nie więcej niż 20 400 zł.

Kocioł na pellet może być atrakcyjną opcją dla osób poszukujących ekonomicznego i efektywnego sposobu ogrzewania swojego domu. Jednak przed podjęciem decyzji warto dokładnie zbadać ceny paliwa, koszty zakupu i instalacji urządzenia oraz ewentualne korzyści finansowe związane z dotacjami lub ulgami podatkowymi.

Chcesz wymienić swój stary kocioł na ekonomiczne i ekologiczne źródło ciepła? Skontaktuj się z nami a dobierzemy rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb i specyfiki Twojego domu. Doradzimy również w sprawie dotacji.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Piec na zrębki – skuteczne ogrzewanie domu
Piec na zrębki – skuteczne ogrzewanie domu
Piece na zrębki drzewne cechują się wysoką efektywnością oraz ekologiczną pracą, podczas której wytwarzana jest energia cieplna. Działają niemalże bezobsługowo, dzięki zautomatyzowanemu sterowaniu (zapalanie, podawanie paliw...
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
Powietrzna pompa ciepła – czy jest dla mnie?
Powietrzna pompa ciepła – czy jest dla mnie?
Wykorzystanie ciepła z powietrza to najłatwiejszy i najtańszy sposób na ogrzewanie domu i wody użytkowej. Z tego powodu powietrzne pompy ciepła cieszą się coraz większym powodzeniem.  Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęście...
Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?
Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?
Jednym z ważniejszych tematów podejmowanych podczas budowy czy gruntownego remontu domu/mieszkania jest nie tylko urządzenie grzewcze, ale i cały system rozprowadzania ciepła. Wybór odpowiedniego ogrzewania podłogowego wpływa na k...
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?
Wszystkie urządzenia elektryczne w domu, czy firmie potrzebują energii, żeby działać. Prąd można pobierać z sieci energetycznej, ale można też produkować go samemu, dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej. Z czego składa się i ja...
zapytaj o ofertę
Columbus