Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
7 minut 33 sekund

Piec na zrębki – skuteczne ogrzewanie domu

Piece na zrębki drzewne cechują się wysoką efektywnością oraz ekologiczną pracą, podczas której wytwarzana jest energia cieplna. Działają niemalże bezobsługowo, dzięki zautomatyzowanemu sterowaniu (zapalanie, podawanie paliwa do komory spalania oraz jej opróżnianie z popiołu). Po napełnieniu zasobnika zrębkami, rozpaleniu i ustawieniu odpowiednich parametrów na sterowniku, piec może zasilać budynek w ciepło bez ingerencji użytkownika nawet przez 7 dni. Ponadto niska emisja spalin do atmosfery oraz łatwo dostępne paliwo sprawia, że takie źródło ogrzewania staje się w Polsce coraz popularniejsze. Jak działa piec na zrębki i dla kogo jest polecany w szczególności?

Co to są zrębki?

Zrębki to najpopularniejsze paliwo stałe tuż obok pelletu. Powstają podczas obróbki drewna tartacznego, leśnego lub z pochodzącego ze specjalnych upraw energetycznych. Wartość energetyczna drewna zależy od rodzaju oraz sposobu jego przechowywania. Jednak to coraz częściej wykorzystywany rodzaj paliwa ze względu na niską cenę – ponieważ można je produkować z odpadów powstających w wyniku obróbki drewna. Ponadto jest ogólnie dostępne oraz ekologiczne, ponieważ nie ulega przetwarzaniu z użyciem substancji chemicznych.

Piec na zrębki –  zasada działania

Piec na zrębki posiada sprawność sięgającą 95% oraz cechuje się czystym spalaniem zrębek drzewnych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnego rozwiązania pozyskiwania energii cieplnej z tego rodzaju paliwa. Proces filtracji spalin dzieli się na kilka etapów, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie emisji nadmiaru gazów cieplarnianych do atmosfery. Komora spalania zostaje wypełniona zrębkami, a po uruchomieniu palnika, w jego dolnej części powstaje tzw. podstawowe spalanie. Wytworzona energia cieplna podczas procesu spalania paliwa znajdującego się na wyższym poziomie, działa niczym filtr węglowy. Podczas zwęglania zrębek, wytwarza się węgiel drzewny, przez który powstały gaz przenika z podstawy komory spalania do góry. Dzięki temu zostaje przefiltrowany ze szkodliwych związków, a właściwy proces spalania następuje nad zrębkami drzewną w komorze. Ciepło jest również pozyskiwane przez wymiennik ciepła, przez który przepływają powstałe spaliny. Część spalin zostaje wymieszana z powietrzem i ponownie trafia do strefy spalania, co wpływa na maksymalne uzyskanie energii cieplnej oraz eliminację większości gazu. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać minimalną emisję spalin do atmosfery. Komora spalania posiada automatycznie przechylany ruszt, dzięki któremu zostaje oczyszczana z popiołu. Element ten wykonany jest z ogniotrwałej stali, co wpływa na bezawaryjny i długi okres eksploatacji. 

Kocioł grzewczy na zrębki jest w pełni szczelnym elementem, dzięki temu wytworzony żar utrzymuje się w nim do 4 dni, bez konieczności doprowadzania powietrza lub innego dodatkowego paliwa. To sprawia, że jego eksploatacja jest wygodna, ponieważ nie zachodzi potrzeba rozpalania za każdym razem, gdy zostaje uruchamiany. Dzięki temu generuje niższe rachunki za energię elektryczną, ponieważ urządzenia do rozpalania nie muszą być wielokrotnie uruchamiane. Dostarczanie zrębek do komory spalania odbywa się automatycznie za pomocą podajnika, który dopasowuje pracę do oporów, które stwarza paliwo. Dzięki temu nie dochodzi do przedwczesnego zużycia elementów. Kocioł wykonany jest z wysokiej jakości stali, cechującej się wysoką wytrzymałością na działanie gorącej temperatury. Dzięki temu zakupiony piec może służyć przez wiele lat. Podajnik podłączony jest do ekonomicznego silnika elektrycznego, który załącza się zgodnie z ustawionymi parametrami na sterowniku. 

Podajnik wyposażony jest w specjalny czujnik, który w razie zablokowania przekładni twardym elementem (np. kamieniem), chroni silnik przed uszkodzeniem – w przypadku pieca na zrębki z przekładnią mechaniczną (ślimakową). Natomiast coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w tego typu piecach jest podajnik pneumatyczny, który pracuje o wiele ciszej. Takie modele posiadają również mieszacz w zasobniku paliwa (zrębki), dzięki czemu może ono swobodnie przedostawać się do podajnika. Kluczowym elementem służącym do podawania zrębek jest turbina. W zależności od modelu, odległość na której paliwo może zostać transportowane wynosi do 25 metrów, przy maksymalnie 7 -metrowej różnicy poziomów miejsca składowania, a kotłem. Zrębki mogą być przemieszczane w systemie rurowym w prostej lub krzywej linii. Przekładnia mieszalnika paliwa zabezpieczona jest przed zbędnymi przeciążeniami, co wpływa na dłuższą żywotność tego elementu. Nowoczesna technologia sprawia, że nie wymaga ona obsługi ze strony użytkownika, a jej praca jest ekologiczna, ponieważ nie pobiera nadmiaru energii. Dlatego zasobnik może być umieszczony w osobnym budynku niż piec – rozwiązanie często stosowane przez przedsiębiorców.

Każdy kocioł może posiadać dodatkowe układy sterujące wytworzonym ciepłem, aby ogrzewanie budynku było w maksymalnym stopniu ekologiczne. Tego typu piece renomowanych producentów, posiadają systemy odpopielania palnika oraz samego urządzenia. Dzięki temu nie dochodzi do jego zapchania. Ponadto wymiary komory na popiół są adekwatne do mocy kotła, dzięki czemu można ją oczyszczać rzadziej i nie dochodzi do utrudnienia spalania w kotle. Zaawansowane piece na zrębki posiadają system opróżniania komory z popiołu, który zostaje automatycznie skierowany do specjalnego pojemnika. Dzięki temu obsługa takiego pieca jest jeszcze bardziej komfortowa. 

Wygoda użytkowania i ekologia – kocioł na zrębki

Piece na zrębki montowane są w zestawie z zasobnikiem o dużej pojemności, co umożliwia bezobsługową pracę nawet przez tydzień. Proces rozpalania jest również zautomatyzowany, co pozwala na większy komfort użytkowania. Wiele dostępnych na rynku modeli jest wyposażonych w dmuchawy gorącego powietrza lub funkcje utrzymania żaru, dzięki czemu istnieje możliwość uruchomienia pieca  w zaprogramowanym czasie. Dodatkowo kotły są całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego. Produktem ubocznym procesu spalania jest popiół drzewny, który może służyć jako wartościowy nawóz pod rośliny. Kotły 5 klasy z certyfikatem EcoDesign charakteryzują się dodatkowo niską emisją spalin. Nowoczesne piece na zrębki to także wysoka sprawność, dzięki czemu ogrzewanie tanimi zrębkami jest ekonomiczne.

Zalety ogrzewania zrębkami

Piec na zrębki posiada wiele ekonomicznych zalet. Wraz z rosnącym trendem ekologii, rozwiązanie to staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Przede wszystkim zrębki drzewne są łatwo dostępnym oraz ekologicznym paliwem. Ponadto są znacznie tańsze niż np. węgiel brunatny, olej opałowy, eko-groszek, gaz, miał, itd. Z tego względu inwestycja w ten typ ogrzewania jest opłacalna. Piec bez problemu można podłączyć do istniejącej już instalacji grzewczej, np. podłogowej lub do tradycyjnych kaloryferów na ścianach. Pomimo że zrębki są mniej kaloryczne niż np. węgiel brunatny, to kocioł długo utrzymuje ciepło, dzięki wysokiej szczelności. To sprawia, że takie ogrzewanie jest równie efektywne jak na pozostałe rodzaje paliw stałych. Ponadto zrębki są zaliczane do biomasy, czyli paliwa w 100% odnawialnego. Każdy piec na zrębki posiada zasobnik o dużej pojemności, dzięki czemu po jego napełnieniu ogrzewanie odbywa się bezobsługowo –  nawet przez 7 dni. Proces rozpalania następuje automatycznie, za pomocą palnika zintegrowanego ze sterownikiem. Istnieją modele bardziej zaawansowane, które umożliwiają samoczynne rozpalanie pieca o zaprogramowanych godzinach. Poza tym, że piec na zrębki podczas spalania emituje znikome ilości gazów do atmosfery, to na dodatek uzyskany popiół drzewny może zostać wykorzystany jako wysokiej jakości nawóz – w przeciwieństwie do popiołu uzyskanego z węgla brunatnego lub jego pochodnych. Dlatego rozwiązanie to jest w szczególności cenione przez rolników oraz osoby zajmujące się różnego rodzaju uprawami roślinnymi.

Piece na zrębki są często stosowane w grzewczych instalacjach przemysłowych, np. w gospodarstwach rolnych, przez producentów warzyw i owoców do ogrzewania szklarni, itd. Chętnie są instalowane przez właścicieli tartaków, z uwagi na stały dostęp do zrębek drzewnych. Mniejsze modele mogą być również zastosowane w domach jednorodzinnych. Niski koszt ogrzewania, wysoka sprawność i wygodna eksploatacja sprawiają, że takie rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Urządzeniem, które pozwala w maksymalnym stopniu pozyskiwać energię cieplną ze spalin powstałych w komorze spalania jest ekonomizer. Innowacyjna technologia zastosowana w tego typu piecach, umożliwia znaczne wykorzystanie do produkcji ciepła gazów, powstałych podczas procesu spalania. Dzięki temu wartość energetyczna zrębek jest wykorzystana w maksymalnym stopniu. Piec na zrębki to kolejna, innowacyjna metoda pozyskiwania ciepła z naturalnych źródeł, którymi są odpady drewniane. Dzięki temu drewno trafiające do tartaków oraz innych zakładów obróbki, może zostać wykorzystane w 100% w zgodzie z ekologią.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Jakie są różnice między górnym a dolnym spalaniem?
Jakie są różnice między górnym a dolnym spalaniem?
Chcąc ograniczyć wydatki na ogrzewanie należy zaopatrzyć się w odpowiednie paliwo oraz wydajny piec. Wybór odpowiedniej metody spalania, jest kluczowym parametrem doboru urządzenia. Górne czy dolne spalanie – które wybrać?...
Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?
Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?
Jednym z ważniejszych tematów podejmowanych podczas budowy czy gruntownego remontu domu/mieszkania jest nie tylko urządzenie grzewcze, ale i cały system rozprowadzania ciepła. Wybór odpowiedniego ogrzewania podłogowego wpływa na k...
Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?
Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?
Ulga termomodernizacyjne obowiązuje od 2019 r. Jest ona przeznaczona dla właścicieli i współwłaścicieli istniejących budynków jednorodzinnych. W ramach wsparcia remontujący domy mogą odliczyć od podatku, wydatki poniesione na realizac...
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
Dlaczego warto wymienić piec?
Dlaczego warto wymienić piec?
Gdy piec przeznaczony do ogrzewania domu jest stary, wyeksploatowany i często się psuje, to oczywiste, że trzeba go wymienić. Jednak gdy mamy nawet 20-letni kocioł w dobrym stanie, nie myślimy o jego zmianie na nowocześniejszy. Czy słuszn...
Pianka poliuretanowa – właściwości i zastosowanie
Pianka poliuretanowa – właściwości i zastosowanie
Pianka poliuretanowa w składzie posiada poliuretan, który na przestrzeni lat przeszedł wiele modyfikacji. Na początku był wykorzystywany tylko do produkcji pianek sztywnych i twardych, natomiast z czasem półsztywnych i elastycznych. Ten ty...
Co to jest rekuperacja? Jakie wady i zalety ma ten system?
Co to jest rekuperacja? Jakie wady i zalety ma ten system?
Rekuperator jest urządzeniem stosowanym w systemach wentylacyjnych, pozwala na wymianę powietrza w budynku i odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego (zanieczyszczonego). Dzięki temu urządzeniu można oddychać świeżym powietrzem bez ot...
zapytaj o ofertę
Columbus