Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Polskie panele fotowoltaiczne?


Polska jest młodym rynkiem jeśli chodzi o produkcję paneli fotowoltaicznych. Większość firm produkujących urządzenia dla rynku fotowoltaiki powstało w latach 2010-2013. Krajowi producenci, ze względu na niewielkie doświadczenie bazują głównie na zapożyczonych technologiach. Czy polskie panele fotowoltaiczne mogą przebić produkty globalnych producentów? 

Producenci paneli fotowoltaicznych  

Globalnym centrum produkcji paneli fotowoltaicznych jest Azja, gdzie znajdują się okręgi przemysłowe wysokich technologii – high-tech. Firmy z Państwa Środka chcąc utrzymać się w rankingu największych producentów ogniw fotowoltaicznych prowadzą ciągły wyścig technologiczny. Placówki naukowo-badawcze liderów są wysoce zaawansowane i liczą nawet po kilkaset naukowców, a na badania innowacyjne przeznacza się ogromne nakłady finansowe. Wynikiem są rekordy sprawności, optymalizacja procesów produkcji oraz nowe rozwiązania poprawiające parametry modułów jak np. zwiększenie wydajności. 

Czy “polskie” panele fotowoltaiczne są naprawdę polskie? 

Mimo inwestycji w technologię,  polskie laboratoria nie są tak zaawansowane jak światowych producentów ogniw, a produkcja odbywa się na liniach produkcyjnych zaprojektowanych przez azjatyckich producentów. Jest to naturalne, chociażby ze względu na niewielką skalę produkcji nie opłaca im się finansować badań nad własnymi liniami produkcyjnymi.  Dodatkowo podzespoły jak np. bloki krzemowe, powłoki antyrefleksyjne, folie do laminowania, puszki przyłączeniowe, do produkcji polskich paneli fotowoltaicznych sprowadzane są z zagranicy, głównie od producentów z Chin. Czy możemy więc mówić, że są to w 100% polskie panele? 

Produkcja paneli fotowoltaicznych w Polsce – jakie są perspektywy?

Rynek zdominowany jest panelami fotowoltaicznymi z Azji, to nie przypadek, bowiem produkty te cechują się najnowszą technologią oraz najwyższą jakością w stosunku do ceny.  Co więcej, gdyby nie import produktów z innowacyjnych Chin, przy obecnym “boomie” na fotowoltaikę, w naszym kraju zabrakłoby komponentów do montażu instalacji. 

W tej chwili dla polskich producenci fotowoltaiki, produkcja modułów jest tylko jedną z gałęzi  działalności. Firmy zajmujące się wytwórstwem paneli fotowoltaicznych, zwykle nie specjalizują się wyłącznie w tej jednej dziedzinie, realizują również inne projekty jak np. produkcja kolektorów słonecznych, wymienników c.w.u. czy nawet wyrobów betonowych. 

Przy obecnej, mocnej konkurencji, polskie firmy musiałby skoncentrować się na jednej branży, wiele zainwestować w najnowsze technologie, a także w zasoby ludzkie by stać się mocnym graczem na rynku. Byłby to długotrwały i kosztowny proces. Czy opłacalny?

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.