3 minut 45 sekund

Rodzaje okien – drewniane, plastikowe, a może aluminiowe?

Planując zakup okien pierwsze na co zwracamy uwagę to materiał z jakiego są wykonane. Część osób kieruje się estetyką, dla innych większe znaczenie mają ich parametry. Czym się różnią poszczególne rodzaje okien?

Okna plastikowe PCV

Okna plastikowe są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem. Dlaczego? Charakteryzują się dobrymi parametrami, a ich cena jest zdecydowanie niższa niż w przypadku okien z drewnianą ramą. Oprócz tego są szczelne, bardzo odporne na czynniki zewnętrzne, nie wymagają konserwacji, są lekkie i łatwe w montażu.  

Wadą może być gama kolorystyczna, ponieważ zazwyczaj dostępne są w kolorze białym, rzadziej występują inne warianty kolorystyczne. Szczelnie zamknięte przepuszczają minimalne ilości powietrza, dlatego przy wentylacji grawitacyjnej konieczne jest stosowanie mikrouchyłu.

Okna drewniane

Dawniej w polskich domach dominowały okna drewniane, dziś są one rzadziej spotykane, ze względu na ich cenę. Obecne drewniane ramy są wysoce szczelne, przy tym dobrze trzymają ciepło. Stanowią dobrą izolację akustyczną, dlatego polecane są dla domów usytuowanych w pobliżu ruchliwych dróg. Mogą być dowolnie malowane lub lakierowane, łatwo też można je naprawić. Minusem okien z drewna jest to, że wymagają konserwacji, przynajmniej raz w roku należy je wyczyścić i odświeżyć, a raz na kilka lat odmalować.

Nowoczesne okna aluminiowe

Coraz większą popularność zyskują okna z aluminium – anodowane lub malowane proszkowo. Idealnie sprawdzą się w nowoczesnym budownictwie, aluminium jest wytrzymałe, nie odkształca się, nie jest podatne na działanie czynników zewnętrznych. Wadą aluminium jest to, że ma gorsze właściwości izolacyjne niż drewno czy plastik. Dużą zaletą zaś jest to, że praktycznie nie wymagają żadnej konserwacji.

Plastikowe, drewniane czy z aluminium? Każdy rodzaj posiada wysokiej jakości parametry użytkowe oraz charakterystyczną stylistykę. Nie można jednoznacznie stwierdzić przewagi danego materiału, wybór zależy od indywidualnych preferencji i przeznaczenia okna.

Na co zwrócić uwagę wybierając okna?

Niezależnie od tego jaki rodzaj okien nas interesuje – plastikowe, drewniane czy aluminiowe, ich wybór jest ważną decyzją, ponieważ jest to inwestycja na lata. Zanim zdecydujemy się na zakup powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników które decydują o parametrach cieplnych okien i komforcie ich użytkowania.

Najważniejsze parametry okien

Oprócz materiału z jakiego jest wykonane okno powinniśmy poznać takie parametry produktu jak współczynnik przenikania ciepła (U), wodoszczelność, izolacyjność akustyczna, a także zdolność przepuszczania promieni i energii słonecznej. Wszystkie te dane ujęte są w dokumentacji technicznej okna.

  • Całkowity współczynnik przenikania ciepła (Uw) – wyrażany jest w W/(m2*K) – dzięki niemu wiemy ile ciepła w ciągu godziny przeniknie przez 1 m2 przy różnicy temperatury wynoszącej 1 stopień Celsjusza. Im niższy Uw, tym lepiej ponieważ dzięki temu tracimy mniej ciepła. Dla standardowych okien Uw powinien wynosić nie więcej niż 1,1 W/(m2*K), a dla okien dachowych wartość graniczna to 1,3 W/(m2*K).
  • Współczynnik przepuszczalności światła (Lt) – wyrażany w % – informuje nas o tym jaka część światła przepuszczana jest przez szkło. Im wyższa jest % wartość Lt, tym więcej światła przenika przez szybę do wnętrza pomieszczenia.
  • Współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej (g) – wyrażany w % lub jako ułamek dziesiętny – pokazuje, jaka część promieniowania słonecznego zostanie przepuszczona przez przeszklenie do wnętrza pomieszczenia. Im wyższa wartość tym budynek będzie bardziej dogrzewany przez promienie słoneczne – korzystne zimą, mniej latem.
  • Wodoszczelność okna (klasy od 1A – 9A) –  informuje, przy jakiej sile wiatru podczas opadów deszczu okno zacznie przeciekać. Dla standardowych budynków optymalna jest klasa 4A, w budynkach wysokich lub położonych nad morzem lub w górach warto wybrać wyższą wartość.
  • Izolacyjność akustyczna (Rw) – wyrażona w dB – domowe okna do domu powinny chronić przed nadmiarem hałasu z zewnątrz budynku. Im wyższa wartość Rw tym lepiej. Standardowo poleca się Rw = 33 dB, natomiast w rejonach narażonych na hałas powyżej 40 dB.
  • Odporność na wiatr (klasy A – C) – wskazuje przy jakiej sile wiatru nastąpi określone ugięcie ramy. W Polsce najlepiej sprawdza się klasa C-2.

Oprócz zwrócenia uwagi na wygląd okna, powinniśmy wziąć pod uwagę jego parametry, bowiem to one będą ostatecznie decydować o naszym komforcie. Każde okno na polskim rynku posiada kartę właściwości użytkowych gdzie znajdą się wyżej wymienione czynniki

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej – pierwszy etap prac remontowo-budowlanych
Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej – pierwszy etap prac remontowo-budowlanych
Termomodernizacja ma służyć redukcji zużycia energii, które w konsekwencji prowadzi do oszczędzania na rachunkach – ale co ważniejsze, jest rozwiązaniem dobrym z punktu widzenia ekologii. By zużywać mniej energii do ogrzania d...
Co to jest rekuperacja? Jakie wady i zalety ma ten system?
Co to jest rekuperacja? Jakie wady i zalety ma ten system?
Rekuperator jest urządzeniem stosowanym w systemach wentylacyjnych, pozwala na wymianę powietrza w budynku i odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego (zanieczyszczonego). Dzięki temu urządzeniu można oddychać świeżym powietrzem bez ot...
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Fotowoltaika – opinie na temat instalacji
Opinie na temat fotowoltaiki są na ogół bardzo pozytywne. Doceniają ją głównie posiadacze instalacji, którzy odczuli korzyści związane z inwestycją. Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii ma dobre opinie nie tylko wśród oszcz...
Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?
Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?
Jednym z ważniejszych tematów podejmowanych podczas budowy czy gruntownego remontu domu/mieszkania jest nie tylko urządzenie grzewcze, ale i cały system rozprowadzania ciepła. Wybór odpowiedniego ogrzewania podłogowego wpływa na k...
Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?
Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika – czym jest i kiedy można z niej skorzystać?
Ulga termomodernizacyjne obowiązuje od 2019 r. Jest ona przeznaczona dla właścicieli i współwłaścicieli istniejących budynków jednorodzinnych. W ramach wsparcia remontujący domy mogą odliczyć od podatku, wydatki poniesione na realizac...
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
zapytaj o ofertę
Columbus