Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Blog

Ekologiczny jelonek – farma fotowoltaiczna w Jeleniej Górze


W Jeleniej Górze ma powstać wyjątkowa farma fotowoltaiczna w kształcie symbolu miasta – jelonka. Cała instalacja będzie składała się z 30 tysięcy modułów fotowoltaicznych o mocy 10 MW skierowanych w stronę Karkonoszy i pokryje zapotrzebowanie energetyczne około 20% mieszkańców.

O tej wyjątkowej farmie fotowoltaicznej mówi się od 2017 roku, kiedy to powstał Jeleniogórski Klaster Energii Odnawialnej. Instalacja realizowana jest z inicjatywy miasta we współpracy z firmami Polski Solar i Maf Energy.

Na farmę fotowoltaiczną w kształcie jelonka składać będzie się 30 tysięcy modułów fotowoltaicznych – ogniw zarówno polikrystalicznych (niebieskich) oraz wydajniejszych monokrystalicznych (czarnych), które przełożą się na 10 MW mocy. Całość zajmie powierzchnię 22 hektarów na działce przy Trasie Czerskiej, którą wykonawcy dzierżawi miasto.

Dlaczego instalacja będzie przypominać jelonka? Jak mówi William Buba, dyrektor generalny firmy Polski Solar: “Wpisanie jelonka w projekt elektrowni fotowoltaicznej było dla nas oczywistym wyborem. W ten sposób nie tylko odwołujemy się do nazwy Jeleniej Góry i promujemy ją w Polsce i na świecie. Oddajemy również uznanie przełomowym zmianom, na które się zdecydowała, stając się liderem w dążeniu do niezależności energetycznej”.

Prace nad budową farmy rozpoczęły się na początku 2018 roku, a ich zakończenie planowane jest na lipiec-sierpień. Koszt całej inwestycji to 37 mln netto. Energia pozyskana przez panele słoneczne będzie w stanie zaspokoić zapotrzebowanie około 20% (4,5 tys.) mieszkańców miasta. Jak zapowiada Polski Solar, energia trafi do ogólnej sieci dystrybucyjnej na zasadach rynkowych.

Foto: Polski Solar

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.