Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

„Sun Dial” – największy na świecie budynek biurowy zasilany energią słoneczną


W Chinach gospodarka opiera się głównie na węglu, dlatego państwo to jest jednym z największych trucicieli planety. Jednak jest w Państwie Środka miasto, które pozyskuje energię prawie wyłącznie ze słońca, tam właśnie powstał “Sun Dial”.

Sun Dial – Zegar słoneczny

Obiekt o powierzchni 75 tys. metrów kwadratowych, zlokalizowany w chińskim mieście Dezhou, ma przypominać starożytną tarczę słoneczną i informować o konieczności pilnej zmiany w sposobie pozyskiwania energii. Budynek zbudowany jest z pięciu połączonych brył, na której zostało zamontowane 2000 kolektorów słonecznych i 4500 paneli fotowoltaicznych. Tarcze budowli nachylone są w kierunku południowym w taki sposób, by jak najlepiej czerpać energię ze słońca. Wewnątrz znajdują się liczne centra wystawiennicze, zaplecze badawcze, miejsca spotkań i kongresów oraz hotel, zasilany setkami paneli słonecznych.

Technologia wewnątrz tarczy

Kolektory słoneczne zamontowane na budynku, służą do podgrzewania całego kompleksu. W ścianach “Sun Dial” znajdują się rury, którymi płynie podgrzana woda i oddaje ciepło do wewnątrz. Ten system solarny ogrzewa aż pół miliona litrów wody dziennie, zapas jest zbierany w dużych zbiornikach. Dodatkowo, chcąc oszczędzić wodę, budynek zbiera deszczówkę.

Doskonała izolacja ścian i dachu, sprawia, że ​​oszczędność energii w budynku jest o 30 procent wyższa niż w chińskim standardzie budowlanym. W oknach użyte jest energooszczędne szkło, a automatycznie sterowane żaluzje same dopasowują się do warunków panujących na zewnątrz. Dzięki panelom fotowoltaicznym budynek jest praktycznie niezależny energetycznie.

źródła: popsci.com, zdnet

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.