Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Rozwój w sektorze OZE – czy uda się spełnić cel na udział OZE w 2030 roku?


14 czerwca tego roku Parlament Europejski, Komisja Europejska i Rada Unii Europejskiej po długich negocjacjach uzgodniły nowy cel udziału odnawialnych źródeł energii w całkowitym zużyciu energii przez członków UE w 2030 roku. Czy Polsce uda się go spełnić? Czy wzrost zatrudnienia świadczy o tym, że jest na to szansa?

Nowe źródła pozyskania czystej energii ze słońca

Cel w wysokości 32% jest dosyć ambitny, tym bardziej, że poprzednie zamierzenia nie zostały przez Polskę osiągnięte. W roku 2016 udział odnawialnych źródeł energii miał sięgać 16%. Ilość wyprodukowanej energii z OZE był na poziomie 11,3%, więc do osiągnięcia celu zabrakło 5%. Jak będzie w roku 2020, czy uda się zaspokoić konsumpcję energetyczną na poziomie 20% z OZE?

By poznać odpowiedź, warto śledzić wiadomości i analizy z sektora OZE. W raporcie sporządzonym przez Instytut Energii Odnawialnej napisano, że: “polski rynek fotowoltaiki bardzo szybko się rozwija i jest jednym z najbardziej perspektywicznych rynków OZE w Polsce. Coraz większy wpływ na przyspieszenie tempa rozwoju całej branży mają aukcje OZE wprowadzone ustawą o OZE.” Pełen raport IEO można pobrać tutaj. Natomiast coraz większa liczba projektów i instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju świadczy o ogromnym potencjale tego sektora energii odnawialnej.

Coraz więcej Polaków decyduje się na pozyskanie dobrej energii ze słońca. Nasza firma pobiła rekord dwukrotnie, jeżeli chodzi o liczbę zrealizowanych instalacji fotowoltaicznych, co przełożyło się na dziesięciokrotny wzrost przychodu.

Więcej miejsc pracy w OZE

W internecie można zaobserwować wysyp ofert pracy w branży fotowoltaicznej. Poszukiwani są zarówno doradcy energetyczni, jak również instalatorzy. W przypadku ofert dla instalatorów gwarantuje się stałą liczbę zleceń, najczęściej w pobliżu miejsca zamieszkania, i współpracę z doświadczonymi osobami. Instalatorzy mogą liczyć na wsparcie logistyczne, marketingowe i co najważniejsze, na szkolenia produktowe. Poszukiwani są również Doradcy Energetyczni ds. energetyki z rozwiniętymi zdolnościami interpersonalnymi i wysoką kulturą osobistą. Kandydaci mają szansę dołączyć do zgranych, ambitnych zespołów. Pracownicy otrzymują niezbędny sprzęt, materiały oraz wsparcie także szkoleniowe. Nasze oferty pracy na oba wspomniane stanowiska można zobaczyć tutaj.

Stałe zlecenia i nowe miejsca pracy świadczą o powstawaniu coraz większych mocy z zielonych źródeł, które zbliżają nas do założonego przez UE celu. Jeżeli więc szukacie pracy w dynamicznie zmieniającym się sektorze technologicznym, warto przyjrzeć się firmom na rynku OZE, które gwarantują dobre, rozwojowe warunki pracy.

O rosnącej liczbie ofert pracy piszą również media – na przykład gramwzielone.pl oraz światoze.pl. To kolejny dowód, że nawet jeżeli nie spełnimy celu, to jesteśmy coraz bliżej jego osiągnięcia.

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.