Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Fotowoltaika w zimie


Sezon jesienno-zimowy charakteryzuje się mniejszym natężeniem promieniowania słonecznego, dni są krótsze i szybko zapada zmrok. Do tego dochodzą opady śniegu i niska temperatura. Jak w takich warunkach radzi sobie instalacja fotowoltaiczna? Jaka jest sprawność paneli zimą?

Czy panele fotowoltaiczne działają w zimie?

Oczywiście, że tak, instalacja fotowoltaiczna jest systemem całorocznym i nawet w zimie produkuje energię elektryczną. Jednak należy pamiętać, że ze względu mniejsze natężenie promieniowania, zwłaszcza w grudniu czy styczniu, wyprodukowanego prądu będzie mniej.. Rozwiązaniem na to jest bilansowanie energii w sieci, o czym poniżej.

Niska temperatura a fotowoltaika

Ciągle jeszcze panuje błędne przekonanie, że instalacja fotowoltaiczna ma najlepsze uzyski gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka. System wytwarza energię dzięki działaniu promieni słonecznych, a nie wysokiej temperatury. Niska temperatura w słoneczny dzień  korzystnie wpływa na działanie instalacji. 

Obecnie wykorzystywana technologia pozwala na wydajną pracę paneli nawet w bardzo niskich temperaturach dochodzących do -40 stopni Celsjusza.

Śnieg a fotowoltaika – czy w zimie trzeba odśnieżać panele fotowoltaiczne?

W Polsce opady śniegu występują od listopada do kwietnia, zaś w górach mogą pojawić się już we wrześniu. Liczba dni z pokrywą śnieżną skraca się z południa ku północy kraju z 80-90 dni do 30-60. Zaleganie śniegu na instalacji zależy od warunków pogodowych, powierzchni paneli fotowoltaicznych oraz sposobu ich montażu. 

Instalacje fotowoltaiczne montowane są zazwyczaj pod kątem od 30 do 45°, pokrywa śnieżna pod wpływem grawitacji sama się osuwa, więc nie ma konieczności odśnieżania paneli. Z badań nt. wpływu śniegu na wydajność systemów fotowoltaicznych, przeprowadzonych na instalacjach w Niemczech* wynika, że spada ona jedynie od 0,3 – 2,7%. Paneli fotowoltaicznych nie trzeba więc odśnieżać. 

Bilansowanie energii – prąd wyprodukowany latem, odbieramy zimą

W miesiącach letnich, kiedy nasłonecznienie jest wysokie a dzień najdłuższy, efektywność paneli fotowoltaicznych jest najwyższa. Instalacja produkuje wtedy więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd. Nadwyżki przekazywane są do sieci energetycznej, skąd można je odebrać w okresie niższej produkcji, czyli zimą. 

Montaż paneli fotowoltaicznych w zimie

Oprócz trudnych warunków atmosferycznych (silny wiatr czy intensywne opady śniegu) zagrażających bezpieczeństwu instalatorów, nie ma przeciwwskazań do montowania paneli fotowoltaicznych w zimie. Jeśli stosowane są wszelkie zasady BHP, a pracownicy wyposażeni są w odzież ochronną, przeszkodą nie są nawet niskie temperatury czy śnieg zalegający na dachu. Wykwalifikowani specjaliści Columbus Energy przygotowani są do zadań w warunkach zimowych.

Energię ze słońca możemy pozyskiwać przez cały rok, nawet w zimie. Instalacja fotowoltaiczna w miesiącach zimowych wyprodukuje mniej prądu niż o okresie letnim. Nadwyżki z miesięcy o wysokim nasłonecznieniu odbierzemy w tych o niższej produkcji, dlatego w rachunku ekonomicznym należy spojrzeć na całoroczny cykl rozliczeniowy.

*G. Becker, B. Schiebelsberger i W. Weber, „An approach to the impact of snow on the yield of grid connected PV systems,” Bavarian Association for the Promotion of Solar Energy, Munich, 2007

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.