Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Blog

Jesteś na:

Fotowoltaika w zimie


Sezon jesienno-zimowy charakteryzuje się mniejszym natężeniem promieniowania słonecznego, dni są krótsze i szybko zapada zmrok. Do tego dochodzą opady śniegu i niska temperatura. Jak w takich warunkach radzi sobie instalacja fotowoltaiczna? Jaka jest sprawność paneli zimą?

Czy panele fotowoltaiczne działają w zimie?

Oczywiście, że tak, instalacja fotowoltaiczna jest systemem całorocznym i nawet w zimie produkuje energię elektryczną. Jednak należy pamiętać, że ze względu mniejsze natężenie promieniowania, zwłaszcza w grudniu czy styczniu, wyprodukowanego prądu będzie mniej.. Rozwiązaniem na to jest bilansowanie energii w sieci, o czym poniżej.

Niska temperatura a fotowoltaika

Ciągle jeszcze panuje błędne przekonanie, że instalacja fotowoltaiczna ma najlepsze uzyski gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka. System wytwarza energię dzięki działaniu promieni słonecznych, a nie wysokiej temperatury. Niska temperatura w słoneczny dzień  korzystnie wpływa na działanie instalacji. 

Obecnie wykorzystywana technologia pozwala na wydajną pracę paneli nawet w bardzo niskich temperaturach dochodzących do -40 stopni Celsjusza.

Śnieg a fotowoltaika – czy w zimie trzeba odśnieżać panele fotowoltaiczne?

W Polsce opady śniegu występują od listopada do kwietnia, zaś w górach mogą pojawić się już we wrześniu. Liczba dni z pokrywą śnieżną skraca się z południa ku północy kraju z 80-90 dni do 30-60. Zaleganie śniegu na instalacji zależy od warunków pogodowych, powierzchni paneli fotowoltaicznych oraz sposobu ich montażu. 

Instalacje fotowoltaiczne montowane są zazwyczaj pod kątem od 30 do 45°, pokrywa śnieżna pod wpływem grawitacji sama się osuwa, więc nie ma konieczności odśnieżania paneli. Z badań nt. wpływu śniegu na wydajność systemów fotowoltaicznych, przeprowadzonych na instalacjach w Niemczech* wynika, że spada ona jedynie od 0,3 – 2,7%. Paneli fotowoltaicznych nie trzeba więc odśnieżać. 

Bilansowanie energii – prąd wyprodukowany latem, odbieramy zimą

W miesiącach letnich, kiedy nasłonecznienie jest wysokie a dzień najdłuższy, efektywność paneli fotowoltaicznych jest najwyższa. Instalacja produkuje wtedy więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd. Nadwyżki przekazywane są do sieci energetycznej, skąd można je odebrać w okresie niższej produkcji, czyli zimą. 

Montaż paneli fotowoltaicznych w zimie

Oprócz trudnych warunków atmosferycznych (silny wiatr czy intensywne opady śniegu) zagrażających bezpieczeństwu instalatorów, nie ma przeciwwskazań do montowania paneli fotowoltaicznych w zimie. Jeśli stosowane są wszelkie zasady BHP, a pracownicy wyposażeni są w odzież ochronną, przeszkodą nie są nawet niskie temperatury czy śnieg zalegający na dachu. Wykwalifikowani specjaliści Columbus Energy przygotowani są do zadań w warunkach zimowych.

Energię ze słońca możemy pozyskiwać przez cały rok, nawet w zimie. Instalacja fotowoltaiczna w miesiącach zimowych wyprodukuje mniej prądu niż o okresie letnim. Nadwyżki z miesięcy o wysokim nasłonecznieniu odbierzemy w tych o niższej produkcji, dlatego w rachunku ekonomicznym należy spojrzeć na całoroczny cykl rozliczeniowy.

*G. Becker, B. Schiebelsberger i W. Weber, „An approach to the impact of snow on the yield of grid connected PV systems,” Bavarian Association for the Promotion of Solar Energy, Munich, 2007

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.