Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Standard WT 2021 – jak spełnić wymagania energooszczędnego domu?


W 2021 r. (dokładnie 31 XII 2020 r.) wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków. Nowe standardy wpłyną na proces projektowania i konstruowania domów, a także na sposób ogrzewania budynków.  Wymogi określone w warunkach technicznych 2021, stawiają na ekologiczne i odnawialne źródła ciepła.

Standard WT 2021

Standard WT 2021 jest nowelizacją warunków technicznych dotyczących wymaganiom stawianym nowym budynkom. Nowelizacja jest wprowadzana zazwyczaj raz na 5 lat. Ostatnią, w tej chwili obowiązującą wersją jest ta z 2017.

Wraz z wejściem w życie przepisów, każdy nowo powstający budynek będzie musiał spełnić szereg wymagań. Najważniejsze z nich to to:

Standard WT 2021 – kto musi spełnić

Wymagania WT 2021 będzie musiał spełniać:

Ogrzewanie w standardzie WT 2021

Po 2021 roku wyzwaniem stanie się ogrzewanie mieszkań. Tradycyjne kotły zasilane węglem lub drewnem czy ostatnio popularne kotły gazowe, nawet o najwyższej sprawności, nie będą w stanie sprostać restrykcyjnym normom. Spełnienie wymagań WT 2021 będzie wymagało udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym domu. Co to oznacza w praktyce dla osób rozpoczynających dzisiaj budowę domu? Możliwe będzie ogrzewanie domu piecem na pellet lub pompą ciepła.

Pompa ciepła od 2021 roku

Pompa ciepła jest urządzeniem, które doskonale wpisuje się w standard WT 2021. Pozwala ona uzyskać niski współczynnik EP budynku, jest przy tym wysoce efektywna i funkcjonalna. To doskonały wybór dla inwestorów oczekujących wysokiego komfortu użytkowania i niskich kosztów eksploatacji. Pompa ciepła jest doskonałą alternatywą dla kotłów na pellet, które również spełniają wymagania WT 2021, jednak ich obsługa nie jest tak wygodna i tania.  

Należy jednak pamiętać, że pompa ciepła wymaga zasilania energią elektryczną. Jeśli prąd płynie z sieci energetycznej, podnosi się zapotrzebowanie energii pierwotnej (wi = 3,0). Ograniczy można je w prosty sposób, stosując do zasilania pompy ciepła czysty prąd z instalacji fotowoltaicznej. Tym sposobem nie tylko osiągniemy wymagane wartości, ale stworzymy budynek blisko zeroenergetyczny. Budujesz lub planujesz budowę domu? Dowiedz się, jak działają pompy ciepła powietrze-woda.

—-

Energooszczędne rozwiązania w bryle budynku połączone z wysokoefektywnymi, rozwiązaniami w zakresie pozyskiwania ciepła sprawią, że nowoczesne budownictwo będzie tanie w utrzymaniu, ekologiczne i niezwykle komfortowe dla użytkownika. Nowe standardy WT 2021 pozwolą na obniżenie rachunków do minimum, a także ograniczenie szkodliwej, niskiej emisji. 

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.