Cochin - lotnisko w pełni zasilane energią słoneczną

1/09/2018

Autor: Mateusz Konkiel

2 minuty czytania

Położone w południowej części Indii lotnisko Cochin jest pierwszym lotniskiem na świecie, które jest całkowicie zasilane energią słoneczną. Solarny port lotniczy rozwijany jest w ramach modelu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) i sfinansowany został przez prawie 10 000 inwestorów z 30 krajów świata.

Cochin to najbardziej ruchliwe i największe lotnisko w stanie Kerala. Od 2017 roku Międzynarodowy Port Lotniczy Cochin obsługuje 63,86% całkowitego ruchu pasażerskiego w tym regionie Indii. Jest to także czwarte najbardziej ruchliwe lotnisko w kraju pod względem ruchu międzynarodowego. W 2017 roku obsłużyło około 10,2 miliona pasażerów i aż 68 898 samolotów.

Instalacja na lotnisku w Cochin składa się z 46 150 paneli fotowoltaicznych położonych na 18 ha nieużywanego terenu, w pobliżu międzynarodowego terminalu. Elektrownia słoneczna produkuje od 50 000 do 60 000 sztuk jednostek energii elektrycznej dziennie, co pozwala na całkowite zaspokojenie jej potrzeb energetycznych. Nadwyżka energii przekazywana jest do sieci elektrycznej.Instalację wyposażono w system nadzoru i gromadzenia danych (SCADA), za pośrednictwem którego przeprowadza się zdalny monitoring. Elementy projektu obejmują moduły PV firmy Rensol o mocy 265 Wp i inwertery o mocy 1 MW wyprodukowane przez ABB India.

Analizy ekonomiczne i środowiskowe zasilanego energią słoneczną lotniska w Cochin potwierdzają, że jest ono dobrym przykładem zrównoważonego portu lotniczego. Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych doprowadziło do tego, że jego emisja dwutlenku węgla jest praktycznie zerowa. Port lotniczy szacuje, że zainwestowane 620 milionów rupii (9,3 miliona USD) zwróci się w ciągu niecałych sześciu lat.

26 lipca 2018 roku port został wybrany do uhonorowania przez ONZ tytułem „Champion of Earth Prize”. Nagroda ta  jest uważana za najwyższe środowiskowe wyróżnienie ONZ. Wyróżnienie zostanie wręczone podczas uroczystej gali ONZ w Nowym Jorku 26 września 2018 r.

źródło: cial.areo

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty:
fotowoltaika, pompy ciepła

zostaw kontakt do siebie


    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej
    !