Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
4 minut 26 sekund

Columbus Safe 2.0 – ochrona złącz MC4

Columbus Safe 2.0

Bezpieczeństwo to dla nas priorytet! Dokładamy wszelkich starań by nasze instalacje spełniały najwyższe wymagania względem ochrony przeciwpożarowej, a nawet je przewyższały, dlatego stale pracujemy nad naszymi zabezpieczeniami. Columbus Safe 2.0 to kolejny sposób na wykorzystanie naszego samogaszącego stickera. Jak wygląda nowe zabezpieczenie? Co chroni? Dlaczego warto je zastosować? Na te pytania, odpowiedzi znajdziecie w artykule.

Columbus Safe 2.0

Columbus Safe 2.0 to kolejny element bezpiecznej instalacji Columbus. Jest to szczelna osłona wykonana z trwałego, ognioodpornego materiału, służąca do zabezpieczania złącz MC4. Osłona posiada wewnątrz, znany już wcześniej, sticker Columbus Safe, czyli taśmę samogaszącą, stosowaną w prewencji pożarowej. Wykonana jest ona z materiału z mikrokapsułkami ASPP-TECH, wypełnionymi środkiem gaśniczym. Pod wpływem wysokiej temperatury (od 120 st. Celsjusza) skoncentrowany pod wysokim ciśnieniem gaz uwalnia się, wypierając tlen z ogniska pożaru. Środek szybko tłumi ogień, chłodzi otoczenie i zapobiega ponownemu zapaleniu. Jeśli więc na złączu MC4 pojawiłby się np. łuk elektryczny, gaz ze stickera zagasi iskrę i zapobieganie zapaleniu.

Złącza MC4 – do czego są potrzebne?

Złącza MC4 służą do łączenia poszczególnych komponentów instalacji fotowoltaicznej. Wykorzystywane są między innymi do łączenia modułów, ale także optymalizatorów czy inwerterów. Ich zadaniem jest ochrona przewodów przed pyłem czy wilgocią, co jest istotne ze względów bezpieczeństwa jak i samej produkcji energii. Ze względu na wysokie temperatury jakie panują przy instalacji fotowoltaicznej (dach), oraz to że przepływa w nich prąd stały o dużym natężeniu, ważne jest, aby złącza MC4 były oryginalne – wysokiej jakości, z odpowiednim stopniem ochrony przed wnikaniem wody i zanieczyszczeń w trudnych warunkach otoczenia. 

Złącza MC4 m.in.:

 • zapewniają bezpieczeństwo – chronią przewody przed przedostaniem się wody i zanieczyszczeń,
 • chronią przed spadkiem wydajności – czynniki zewnętrzne działające na przewody mogą spowodować np. korozję, a w efekcie spadek wydajności, a nawet awarię instalacji, złączki zapobiegają takim sytuacjom,
 • zapobiegają stratom związanym z rezystancją,
 • wpływają na opłacalność inwestycji –  instalacja wykonana z wysokiej jakości komponentów może pracować wydajnie przez długie lata, bez konieczności jej naprawy czy wymieniania przewodów (co może wiązać się z dodatkowymi kosztami).

Po co Columbus Safe 2.0?

Niestety, wszelkie połączenia przewodów są bardziej narażone na ryzyko niż inne elementy instalacji. Mimo, że pożary fotowoltaiki zdarzają się niezwykle rzadko, ich najczęstszą przyczyną są łuki elektryczne na niekompatybilnych złączach DC. Powodów może być kilka. 

Są to m.in.:

 • niekompatybilne złącza i połączenia wykonane złączami pochodzącymi od różnych producentów (różnice w rezystancji, oporności, niekompatybilność chemiczna),
 • nieoryginalne, słabej jakości złącza – posiadają niskie parametry techniczne i mogą ulegać szybkiemu starzeniu,
 • błędy podczas montażu – niedokładne połączenie przewodów, użycie nieprofesjonalnych narzędzi do zaciskania, 
 • inne – tu sytuacji może być wiele m.in. wadliwa partia złączy, czynniki mechaniczne, rozłączenie w skutek szarpnięcia (np. osuwający się śnieg).

Jednym ze standardów które oferujemy w naszym pakiecie zabezpieczeń jest ograniczenie połączeń wykorzystujących złącza MC4 (skrzynki z wyłącznikiem awaryjnym wyprodukowane są bez złączy MC4 oraz wyprodukowane już z gotowymi przewodami na wyjściach z falownika), jednak budowa instalacji całkowicie bez złącz jest niemożliwa. Dlatego konektory MC4 stosowane przez Columbus pochodzą wyłącznie od sprawdzonych producentów, są zawsze oryginalne i najwyższej jakości, a dodatkowo wprowadzamy ekstra ochronę.

Wychodzimy z założenia, że nawet jeśli ryzyko jest minimalne, warto, zwłaszcza przy instalacji która po pierwsze ma służyć wydajnie przez ponad 30 lat, a po drugie znajduje się najczęściej na domu, który często jest inwestycją na całe życie, zrobić wszystko by była maksymalnie bezpieczna. 

Dlaczego warto?

 • dodatkowa ochrona miejsc szczególnie narażonych, 
 • niewielki koszt w porównaniu do strat jakie może spowodować pożar,
 • dodatkowo osłonięte i zabezpieczone złącza są chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi co przedłuża ich żywotność,
 • jeszcze lepsza ochrona złącz MP4 przed korozją i zanieczyszczeniami, które zwiększają rezystancję styków i mogą powodować straty mocy.

Ile osłon Columbus Safe 2.0 potrzebuję?

Im większa i bardziej skomplikowana instalacja, tym większa ilość złączy. Każdy panel, to jedna para złączy, do tego często dochodzą dodatkowe elementy jak np. optymalizatory. Columbus Safe 2.0 to dodatkowa opcja zabezpieczenia, którą możesz dokupić do standardowego pakietu. Nie płacisz za każde złącze, których w przeciętnej instalacji może być nawet kilkanaście, a za moc swojej instalacji tzn. za każdy zamontowany kWp. 

Dla kogo Columbus Safe 2.0?

Dodatkowe zabezpieczenie dostępne jest dla nowych klientów Columbus już od 2 sierpnia 2022 r.

Pobierz ebooka o bezpieczeństwie fotowoltaiki

Chcesz wiedzieć więcej o zabezpieczeniach Columbus? Pobierz nasz bezpłatny e-book z którego dowiesz się jak wygląda nasz standard montażowy i jakie rozwiązania stosujemy by chronić instalacje.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus