Columbus Safe - taśma samogasząca dla bezpieczeństwa Twojej instalacji

17/05/2021

Autor: Sylwia Lewkowicz

3 minuty czytania

Columbus Safe

Od połowy listopada 2020 r. wszystkie instalacje fotowoltaiczne od Columbus wyposażone są w taśmy samogaszące – Columbus Safe. Jest to w pełni autonomiczny i ekologiczny system ochrony przeciwpożarowej, który zwiększa bezpieczeństwo instalacji. Jak działa system Columbus Safe i do czego może być wykorzystany?

W Columbus szczególną uwagę zwracamy na bezpieczeństwo instalacji. Mimo znikomego prawdopodobieństw pożaru spowodowanego przez fotowoltaikę, nie można ignorować ryzyka. Z tego względu warto zwrócić uwagę na możliwość dodatkowego zabezpieczenia elementów mogących stać się potencjalnie źródłem zagrożenia.

Jak działa Columbus Safe?

Taśmy samogaszące Columbus Safe wykonane są z materiału wykorzystującego technologię mikrokapsułek Fipron, stosowaną w prewencji pożarowej. Taśma ma postać niewielkiej naklejki z wypustkami wypełnionymi środkiem gaśniczym. Skoncentrowanym pod wysokim ciśnieniem gaz uwalnia się automatycznie pod wpływem wysokiej temperatury od 120 st. Celsjusza. Dzięki specyficznym właściwościom, gaz już w pierwszej fazie zapłonu wypiera tlen z ogniska pożaru, tłumi ogień i chłodzi otoczenia. Uwolniony środek zapobiega też ponownemu zapaleniu.

Taśmy Columbus Safe nie wymagają zasilania zewnętrznego czy współdziałania z jakimikolwiek zewnętrznymi czujnikami. Nie potrzebują również serwisu, ani konserwacji. Zarówno w stanie „czuwania”, jak i po uwolnieniu gazu, są obojętne dla środowiska naturalnego. Nie przewodzą prądu ani nie wywołują korozji.

Chcesz wiedzieć więcej o bezpieczeństwie pożarowym instalacji fotowoltaicznych? Pobierz bezpłatnego ebooka.

Columbus Safe – zastosowanie

Taśma samogasząca zapobiega pożarom spowodowanym przez jakiekolwiek przepięcia. System warto instalować w miejscach, w których może powstać niebezpieczeństwo pojawienia się ognia, a w szczególności w miejscach trudno dostępnych i zamkniętych. Takie taśmy są już stosowane w wielu gałęziach przemysłu (m.in. zbrojeniowym).

Columbus jako pierwszy postanowił zastosować tego typu rozwiązanie w instalacjach fotowoltaicznych. W przypadku fotowoltaiki, taśmy montowane są w rozdzielnicy prądu stałego. Rozdzielnica to skrzynka, która służy do rozdziału energii elektrycznej. Rozdziela, łączy i chroni obwody elektryczne oraz urządzenia sterownicze. Dochodzą do niej linie o dużym napięciu, dlatego ważne jest by była ona odpowiednio zabezpieczona.

Samogaszący sticker, oprócz zabezpieczenia instalacji może znaleźć zastosowanie w innych systemach jak na przykład w:

  • instalacjach elektrycznych w budynkach,
  • szafkach elektrycznych, kanałach kablowych, skrzynkach
    rozdzielczych,
  • urządzeniach elektrycznych i sprzęcie gospodarstwa
    domowego,
  • komputerach osobistych, sprzęcie serwerowym,
  • przemysłowych urządzeniach elektrycznych.

Taśma samogasząca podnosi bezpieczeństwo i chroni przed ryzykiem wystąpienia pożaru. Jest to system, na który Columbus ma wyłączność w całej Europie. Chcesz wiedzieć więcej o fotowoltaice od Columbus?

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty

Czym jesteś zainteresowany?

Zaznacz przynajmniej jedną opcję

Podaj swoje dane:

Czytaj więcej

Czytaj więcej