Od 25 stycznia do 23 lutego 2024 r. prowadzony jest nabór dla inwestycji gospodarstw rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej. Środki pochodzą z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, a całkowity budżet bieżącej edycji wynosi aż 1,263 mld złotych.
Na co można uzyskać dotację?
Środki przyznawane z programu wspierają jedynie instalacje, które produkują energię na potrzeby prowadzonej w gospodarstwie produkcji rolnej, a dofinansowanie przyznaje się w 3 obszarach:
- Obszar A – obejmuje biogazownie rolnicze do 50 kW,
- Obszar B – obejmuje m.in. mikroinstalacje fotowoltaiczne z magazynem energii, mikroinstalacje fotowoltaiczne z magazynem energii i pompą ciepła czy instalacje do wytwarzania energii cieplnej z promieniowania słonecznego,
- Obszar C – obejmuje termomodernizację, w tym m.in. docieplenie ścian zewnętrznych i podłóg, docieplenie dachu lub stropu, zakup instalacji do odzyskiwania ciepła, zakup systemów monitoringu i zarządzania energią itp.
Wsparcie przyznawane jest w formie refundacji do 65% kosztów kwalifikowanych. Beneficjenci obszaru A mogą liczyć na maksymalne dofinansowanie w kwocie 1,5 mln zł, natomiast dla obszarów B i C jest to po 200 tys. zł. Otrzymanie dotacji jest zależne od sumy punktów zdobytych w ramach kryteriów dla konkretnych obszarów, a wsparcie finansowe przysługuje inwestycjom, które uzyskały co najmniej 6 punktów.
Kto może wnioskować o dofinansowanie?
Wsparcie finansowe na inwestycje związane z fotowoltaiką dla rolników, z odnawialnymi źródłami energii i poprawą efektywności energetycznej przyznaje się rolnikom zarejestrowanym w ewidencji producentów rolnych. Kwalifikować się będą podmioty, które:
- otrzymały jednolitą płatność obszarową z ARiMR-u w 2023 roku,
- prowadzą gospodarstwo w ramach działów specjalnych produkcji rolnej,
- są osobami prawnymi, jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej lub wspólnikami spółki cywilnej prowadzącymi działalność rolniczą w ramach spółki cywilnej.
Jakie dokumenty będą do złożenia wniosku?
Aby złożyć wniosek niezbędne będą m.in. takie dokumenty jak:
- rachunki za energię elektryczną z ostatnich 12 miesięcy,
- wypis z rejestru gruntów i budynków dla działki, której dotyczy wniosek,
- mapa zasadnicza dla działki,
- projekt instalacji sporządzony przez uprawnionego instalatora.
Jesteś zainteresowany udziałem w programie? Zadzwoń do nas, a bezpłatnie ocenimy, czy Twoje gospodarstwo rolne kwalifikuje się do przyznania dotacji. Jeśli przejdziesz pomyślnie przez pierwszy etap, chętnie spotkamy się z Tobą, by przedstawić Ci ofertę oraz przybliżyć cały proces, informując również o niezbędnych dokumentach i terminach, w jakich należy je złożyć. A jeśli chcesz uniknąć błędów składając wniosek na Mój Prąd 6.0 – to kliknij w link. W artykule znajdziesz podpowiedzi oraz przejście do formularza kontaktowego dotyczącego pozyskania dofinansowania.