Energia elektryczna jest przedmiotem handlu na rynku. Jest to towar, który wytwarza elektrownia, dostarcza dystrybutor, a następnie oferuje na rynku sprzedawca końcowy. Każda z tych czynności realizowana jest przez inny podmiot. Jaka jest różnica pomiędzy dostawcą prądu a jej sprzedawcą?
Na czym polega dostawa prądu?
Głównym producentem energii w Polsce są elektrownie, w których prąd wytwarzany jest z paliw kopalnych takich jak węgiel kamienny czy brunatny. Pozostała część energii pochodzi z elektrociepłowni i Odnawialnych Źródeł Energii na przykład z czegoś takiego, jak elektrownia fotowoltaiczna.
Wyprodukowany prąd przesyłany jest siecią do Głównych Punktów Zasilających, które zajmują się rozdzieleniem energii. Kolejnym krokiem jest dostarczenie prądu siecią dystrybucyjną do odbiorców.
Dostawcy prądu a sprzedawcy
Dostawcy prądu są właścicielami infrastruktury energetycznej na swoim obszarze i zajmują się dostarczaniem energii do gospodarstw domowych i firm. Sprzedawcy nie dostarczają fizycznie energii, a jedynie sprzedają tą którą sami zakupili od wytwórców. Sprzedawca prądu rozlicza odbiorcę końcowego ze zużytej energii.
Różnice między dostawcą a sprzedawcą możemy zauważyć także na rachunku za prąd. Na fakturze możemy znaleźć opłaty należne za dostawę prądu, oraz te za obrót czyli sprzedaż.
Czy można zmienić dostawcę energii?
Do każdego punktu poboru energii elektrycznej przypisany jest tylko jeden dostawca, niestety nie można go zmienić. Jeśli więc Twoje rachunki są zbyt wysokie możesz zmienić jedynie sprzedawcę prądu. Obecnie każde gospodarstwo domowe ma prawo indywidualnie wybrać przedsiębiorstwo, które zajmuje się sprzedażą prądu. Pozwala to na wybór najlepszej oferty cenowej i obniżenie rachunków za energię elektryczną.
Dostawcy prądu w Polsce
W Polsce istnieje pięciu głównych dostawców prądu, każdy z nich obsługuje określony region kraju. Dostawcy energii elektrycznej w naszym kraju tu:
- Energa – dostarcza prąd w Polsce centralnej i północnej do ponad 2,9 milionów odbiorców indywidualnych i biznesowych,
- Grupa Enea – dostawca prądu w północno-zachodniej Polsce, dostarcza energię do ponad 2,4 miliona odbiorców,
- PGE – dostawca prądu do województw w centrum, na wschodzie i południowym-wschodzie kraju, dystrybucja obejmuje ponad 5,2 miliona odbiorców końcowych,
- Innogy (RWE Polska S.A.) – dostawca prądu na terenie Warszawy i okolic, obejmuje ok. 950 tys. klientów,
- Tauron – dostawca energii na terenie Polski południowej i południowo-zachodniej, liczba klientów grupy przekracza 5,5 mln.