6 minut 21 sekund

Podwyżki cen prądu 2023

ceny energii elektrycznej 2023

Wraz z rozpoczęciem nowego roku gospodarstwa domowe i firmy muszą przygotować się na znaczne podwyżki cen prądu. Zasadniczy wpływ na ich poziom w Polsce ma Urząd Regulacji Energetyki, który ostatecznie decyduje o tym, jak wysokie będą wzrosty w kolejnych miesiącach. Jak wysokich podwyżek cen prądu w 2023 roku możemy się więc spodziewać?

Podwyżki cen prądu – ile zapłacimy w 2023 r.? 

Aby uchronić Polaków przed zbyt drastycznym wzrostem kosztów energii, rząd uruchomił Tarczę Solidarnościową, w ramach której ceny energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych zostały zamrożone na poziomie stawek ze stycznia 2022 r. Zamrożenie dotyczy jednak tylko energii zużywanej do pewnego pułapu:

  • dla standardowego gospodarstwa domowego do 2000 kWh/rok,
  • dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami do 2600 kWh/rok,
  • dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny i niektórych rolników do 3000 kWh/rok.

Zamrożeniu podlegają również opłaty dystrybucyjne – za energię zużytą w ramach limitu naliczane będą stawki z 2022 r. Z kolei po przekroczeniu przedstawionych progów, zarówno energia elektryczna, jak i opłaty dystrybucyjne będą rozliczane po cenach za 2023 r. Zgodnie z ustaleniami Urzędu Regulacji Energetyki, maksymalny koszt netto za kWh wynosi 0,693 zł. Cena ta jednak dotyczy tylko energii elektrycznej, nie obejmuje akcyzy i VAT-u.

No właśnie – akcyza i VAT. Wraz z początkiem 2023 r. i wycofywaniem kolejnych instrumentów Tarczy Antyinflacyjnej, podatek VAT wrócił do 23% stawki, a akcyza do ceny 5 zł za MWh. Realnie, miesięczny rachunek przeciętnego gospodarstwa domowego po przekroczeniu limitu 2000 kWh, może wzrosnąć nawet o 60%.

Opłaty na rachunku za prąd w 2023 r.:

1. opłata OZE, której wysokość zmalała z 0,90 zł/MWh do 0 zł/MWh,

2. opłata kogeneracyjna, która wzrosła z 4,06 zł/MWh do 4,96 zł/MWh, co zniwelowało redukcję opłaty OZE,

3. opłata mocowa na rzecz utrzymania rezerw energetycznych, która wzrosła w stosunku do poprzedniego roku następująco:

  • 2,38 zł netto na miesiąc – dla odbiorców końcowych zużywających rocznie poniżej 500 kWh energii elektrycznej;
  • 5,72 zł netto na miesiąc –  od 500 kWh do 1 200 kWh;
  • 9,54 zł netto na miesiąc – powyżej 1 200 kWh do 2800 kWh;
  • 13,35 zł netto na miesiąc –  powyżej 2800 kWh energii elektrycznej.

4. podatek VAT powiększony z 5 do 23% (zwiększy przeciętny rachunek za energię elektryczną o 28%),

5. akcyza, której stawka została przywrócona do stawki 5 zł za MWh (w 2022 r. wynosiła 4,6 MWh).

W 2022 r. cena energii elektrycznej wzrosła o 37%, co przełożyło się na wzrost rachunków za prąd dla gospodarstw domowych o około 24%. Zmiany były spowodowane m.in. wysokimi cenami energii hurtowej i drożejącymi surowcami na rynkach międzynarodowych. W 2023 r. odbiorców, którzy nie mieszczą się we wspomnianych wcześniej limitach energii, czekają kolejne podwyżki, ponieważ za każdą kWh ponad limit trzeba będzie zapłacić zgodnie z nowymi cennikami operatorów.

Czy limity są wystarczające? Przyjmuje się, że rodzina składająca się z 2 dorosłych osób oraz 2 dzieci i żyjąca w mieście zużywa rocznie około 2 400 kWh (średnio 200 kWh na miesiąc), co może być sygnałem, że progi przekroczą najprawdopodobniej rodzinny wieloosobowe.

Pamiętajmy także, że Tarcza Antyinflacyjna czy Solidarnościowa to krótkookresowe rozwiązania, które mają wspomóc obywateli tu i teraz. Nie zostaną z nami na zawsze, a prędzej czy później każde gospodarstwo będzie musiało zmierzyć się z wyższymi cenami energii elektrycznej.

Podwyżki cen prądu a rosnące zapotrzebowanie 

Nie bez znaczenia jest także fakt, że w ciągu kilku ostatnich lat odnotowujemy w Polsce znaczny wzrost konsumpcji prądu. Gospodarka wciąż się rozwija, coraz chętniej korzystamy z nowych technologii, następuje poprawa jakości życia – wszystko to wpływa na zwiększenie zapotrzebowania energetycznego w naszym kraju. Jest to również duża próba dla naszej energetyki. W lutym 2021 roku w Polsce osiągnęliśmy najwyższe zapotrzebowanie na moc w historii, które wyniosło w pewnym momencie aż 27,6 GW!

Podwyżki cen prądu a ceny węgla

Ponieważ polska energetyka oparta jest w głównej mierze na węglu kamiennym, koszt tego materiału jest kolejnym istotnym czynnikiem, na jaki trzeba zwrócić uwagę. Im droższy węgiel, tym droższa produkcja prądu z tego surowca. W 2021 roku aż 80% wytworzonej energii elektrycznej w naszym kraju pochodziło właśnie z węgla. Nic więc dziwnego, że z trwogą patrzymy na jego rosnące ceny w ostatnich miesiącach. Największych wahań pod tym względem doświadczyliśmy w 2022 r., kiedy to po agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę, cała Europa musiała mierzyć się z kryzysem energetycznym.

Pod koniec 2022 r. koszt 1 tony węgla i ekogroszku wzrósł do 3000-4000 zł, co było skokiem o około 400%! Co więcej, konsumenci doświadczyli ogromnych problemów z dostępnością tego surowca w sezonie grzewczym oraz pogorszenia się jego jakości. Sytuację wielu Polaków musiały ratować samorządy, które zabezpieczały dostawy surowca i sprzedawały je po preferencyjnej cenie (w ograniczonych ilościach). Na początku 2023 r. ceny węgla nieco się stabilizują, ale nie mamy co liczyć na powrót do wartości z 2021 r. gdy jedna tona kosztowała 800-1000 zł. W składach za tonę płaci się obecnie w okolicach 2000 zł, lecz węgiel jest nadal surowcem, którego cena uzależniona jest w dużej mierze od sytuacji gospodarczej na świecie. Niewykluczone więc, że kolejne podwyżki czekają nas jeszcze w 2023 r.

Jak poradzić sobie z podwyżkami cen prądu 2023? 

  • Postaw na niezależność energetyczną – idealnym i ekologicznym rozwiązaniem, które może pomóc w walce z rosnącymi cenami prądu są odnawialne źródła energii. Korzystanie z prądu generowanego z własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej uniezależnia od podwyżek cen energii elektrycznej, generuje oszczędności i jest także bezpieczne dla środowiska. Dowiedz się, jak działa instalacja fotowoltaiczna.
  • Wymień żarówki i sprzęty na energooszczędne – wymiana żarówek na energooszczędne pozwoli zmniejszyć pobór prądu oraz pomoże Ci oszczędzić na rachunkach. Inwestowanie w urządzenia energooszczędne oraz wymiana sprzętu AGD i RTV również zredukuje zużycie prądu w domu. Kupując lub wymieniając sprzęty domowego użytku, warto wziąć pod uwagę nie tylko ich ceny, ale koszty eksploatacyjne, żywotność i klasę energetyczną. Te czynniki pozwolą nam oszczędzać energię i pieniądze długofalowo. Dobrym pomysłem jest również wyłączanie urządzeń z trybu stand by, który jest pożeraczem energii.
  • Oszczędzaj energię – kolejnym rozwiązaniem, które może pomóc Ci radzić sobie z podwyżkami cen prądu w 2023 roku, jest zmiana nawyków, która prowadzi do oszczędzania energii. Pamiętaj o gaszeniu światła oraz wyłączaniu urządzeń, gdy z nich nie korzystasz. Dostosuj również swoje sprzęty do pory roku, tzn. dopasuj temperaturę do pogody, weź pod uwagę wyjazdy na wakacje i sprawdź, jak działają tryby eko w Twoich sprzętach domowych.

Chcesz obniżyć swoje rachunki za prąd przy pomocy własnej instalacji fotowoltaicznej? Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatne spotkanie, na którym doradca Columbus przedstawi Ci szczegóły oferty.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Rachunek za prąd – jak zmieni się po zainstalowaniu fotowoltaiki?
Rachunek za prąd – jak zmieni się po zainstalowaniu fotowoltaiki?
Analiza rachunku za energię elektryczną może sprawić nie lada kłopot  – niezrozumiałe pozycje, kwoty i rozbudowane tabele składają się w jedno – kwotę do zapłaty. Ale czy zastanawiałeś się, za co konkretnie płacisz...
Opłata mocowa – ile wynosi w 2023 r.?
Opłata mocowa – ile wynosi w 2023 r.?
W 2021 roku na naszych rachunkach za dystrybucję energii elektrycznej po raz pierwszy pojawiła się dodatkowa pozycja – opłata mocowa. Wynika ona z wprowadzenia Rynku Mocy, który ma zapewnić stałe dostawy prądu, a także zwi�...
Fotowoltaika dofinansowanie 2023 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Fotowoltaika dofinansowanie 2023 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Odnawialne źródła energii to najprostszy sposób na obniżenie rachunków za prąd i ochronę środowiska. Popularność fotowoltaiki rośnie z roku na rok. Do niedawna nieznana, dziś zasila tysiące polskich gospodarstw. Dużą zachętę dla...
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
Licznik prądu – jak go odczytać?
Licznik prądu – jak go odczytać?
Odczyt licznika energii polega na sprawdzeniu zużycia prądu przez gospodarstwo domowe i przekazaniu ich sprzedawcy prądu. Dane z licznika są...
Ceny energii elektrycznej w Polsce
Ceny energii elektrycznej w Polsce
Według ekspertów najbliższe lata upłyną pod znakiem drożejącego prądu. Podwyżki odczują wszystkie grupy odbiorców – od producenta, poprzez małego przedsiębiorcę, na gospodarstwach domowych kończąc. ...
Opłacalność fotowoltaiki w Polsce – liczba instalacji paneli fotowoltaicznych dynamicznie rośnie
Opłacalność fotowoltaiki w Polsce – liczba instalacji paneli fotowoltaicznych dynamicznie rośnie
Łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Polsce na koniec września 2020 wyniosła 3144,6 MW. To oznacza wzrost rok do roku o 278%. Można powiedzieć, że to dobry wynik, ale wiemy, że może być jeszcze lepszy! Opłacalność fo...
zapytaj o ofertę
Columbus