Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
4 minut 0 sekund

Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej w Polsce?

Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej w Polsce? Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o fotowoltaice
Ocena 3.67
3.67 (3)
3.67
3
5
ile kosztuje 1 kwh

Cena energii elektrycznej systematycznie rośnie, z roku na rok zwiększa się również zapotrzebowanie na prąd. Tablety, telefony komórkowe, a nawet pojazdy hybrydowe i elektryczne – w polskich domach przybywa urządzeń zasilanych z gniazdka. Skąd bierze się cena prądu, gdzie jest najtaniej i ile kosztuje 1 kWh?

Ile kosztuje zużycie prądu?

Kilowatogodzina (kWh) jest jednostką pracy, energii oraz ciepła stosowaną w życiu codziennym. W tej jednostce rozliczane jest zużycie energii elektrycznej. 1 kWh oznacza ilość energii, którą zużywa urządzenie o mocy 1000 watów czyli 1 kW przez godzinę. Dzięki znajomości poboru mocy urządzeń i cenie 1 kWh możemy określić, ile wydamy na prąd w danym czasie.

Dla przykładu:

Telewizor o przekątnej 50 cali pobiera około 50 W na godzinę, roczne zużycie szacowane jest na 70 kWh. Przy średniej cenie prądu 1,27 zł/kWh roczna eksploatacja będzie nas kosztować 88,9 zł.

Co się składa na koszt 1 kWh?

Koszt energii elektrycznej składa się z kilku czynników – ponoszonych na rzecz dystrybutora i sprzedawcy. Składowe ceny to:

  • cena zakupu energii elektrycznej (faktyczny koszt prądu),
  • koszty przesyłowe,
  • podatek VAT,
  • akcyza,
  • koszty własne dystrybutora,
  • marża dystrybutora,
  • podatki i opłaty lokalne.

cena 1 kwh energii elektrycznej

Dodatkowo, koszt 1kWh zależy też od taryfy prądu na jaką się zdecydujemy. Inny będzie w przypadku rozliczenia jednostrefowego czyli w taryfie G11, a inny w w taryfie z podziałem na strefy czasowe – tańszą i droższą.

Ile kosztuje 1 kWh w 2023 roku?

W tym roku ceny dla gospodarstw domowych zostały zamrożone na poziomie tych z 2022 r. jednak do pewnych limtów. Jeżeli odbiorca indywidulany zużyje w ciągu roku więcej energii niż przysługujący mu limit zużycia (2000, 2600 lub 3000 kWh), za każdą dodatkową kilowatogodzinę zapłaci zgodnie z nowymi cennikami na rok 2023.

17 grudnia 2022 r. Prezes URE zatwierdził wyższe taryfy na sprzedaż energii elektrycznej. Maksymalna stawka za prąd do rozliczenia ze sprzedawcą energii, wynosi 0,693 zł za kWh. Cena jest wyższa niż rok wcześniej o ok. 0,30 zł. Należy przy tym wiedzieć, że jest to cena samej energii. Do tego trzeba dodać podwyższone stawki opłat dystrybucyjnych oraz podatek akcyzowy i podatek VAT (który z 5% w 2022 r. wróci do 23%).  Średnia cena samego prądu w związku z VAT wzrośnie więc w 2023 roku z obecnych 0,43 zł/kWh do 0,51 zł/kWh brutto.

Sprawdź jak podwyżki wpłyną na wysokość Twojego rachunku w 2023 r. – Ile zapłacimy za prąd i gaz w 2023 roku?

Tab. 1. Cenniki* wybranych sprzedawców energii na 2023 r. dla taryf G11 i G12

G11 [zł/kWh]
(w limicie)
G11
[zł/kWh]
(po przekroczeniu limitu)
G12
[zł/kWh]
(w limicie)
G12
[zł/kWh]
(po przekroczeniu limitu)
Enea0,41 zł1,05 zł0,51 zł dzienna
0,24 zł nocna
1,32 zł dzienna
0,6 zł nocna
PGE Obrót0,41 zł1,05 zł0,47 zł dzienna
0,29 zł nocna
1,2 zł dzienna
0,75 zł nocna
Tauron Sprzedaż0,41 zł1,11 zł0,49 zł dzienna
0,27 zł nocna
1,3 zł dzienna
0,77 zł nocna
Energa Obrót0,411,13 zł0,48 zł dzienna
0,31 zł nocna
1,31 zł dzienna
0,85 zł nocna
Ceny nie uwzględniają podatku od towarów i usług (VAT)

Warto jednak wiedzieć, że cena nie jest taka sama we wszystkich regionach Polski. Na danym terenie działa jeden operator systemu dystrybucyjnego oraz kilku sprzedawców. Należy pamiętać, że o ile nie możemy zmienić dostawcy prądu odpowiedzialnego za przesył, to istnieje możliwość zmiany sprzedawcy, od którego kupujemy energię.

Z roku na rok koszt 1 kWh coraz wyższy

Zwiększa się zapotrzebowanie na energię, wyczerpują się zasoby Ziemi, a wraz z tym rosną ceny prądu. Na koszt 1kWh mają wpływ rosnące ceny zielonych certyfikatów i coraz wyższe ceny uprawnień do emisji CO2. Jeśli Polska nie zmodernizuje elektrowni, nie zainwestuje w OZE i w konsekwencji nie zmniejszy się emisja CO2, ceny będą systematycznie rosły.

Obecnie w ramach Tarczy Solidarnościowej ceny prądu zostały zamrożone. Niestety jest to chwilowe wsparcie, mające chronić przed tak dużym skokiem ceny energii elektrycznej. Nie wiadomo jak długo instrumenty chroniące gospodarstwa domowe będą obowiązywać, wiadomo jednak, że kiedyś tarcza wygaśnie, a wysokie ceny zostaną. Czy można się przed tym obronić?

Na szczęście zwiększa się popularność sposobów wytwarzania energii z odnawialnych źródeł. Teraz każdy może stworzyć własną elektrownię fotowoltaiczną i uniezależnić się od nieuniknionych podwyżek cen prądu. W dobie tak dynamicznie rosnących kosztów energii, rozwiązanie opłaca się jak nigdy dotąd.

Chcesz dowiedzieć się jak będzie wyglądał Twój rachunek za energię elektryczną w 2023 r. i ile możesz zaoszczędzić dzięki rozwiązaniom Columbus? Sprawdź nasz kalkulator!

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Fotowoltaika – od czego zależy cena instalacji paneli fotowoltaicznych
Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, rodzaj inwertera czy specyfika dachu. Bez analizy wszystkich elementów, nie można jednoznacznie stwierdzić ile będzie kosztować elektrownia słone...
Ceny energii elektrycznej w Polsce
Ceny energii elektrycznej w Polsce
Według ekspertów najbliższe lata upłyną pod znakiem drożejącego prądu. Podwyżki odczują wszystkie grupy odbiorców – od producenta, poprzez małego przedsiębiorcę, na gospodarstwach domowych kończąc. ...
Licznik prądu – jak go odczytać?
Licznik prądu – jak go odczytać?
Odczyt licznika energii polega na sprawdzeniu zużycia prądu przez gospodarstwo domowe i przekazaniu ich sprzedawcy prądu. Dane z licznika są...
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
Cena pompy ciepła – od czego zależy jej koszt?
Cena pompy ciepła – od czego zależy jej koszt?
Pompa ciepła to urządzenie, które daje ogromne możliwości wykorzystania energii odnawialnej. Może służyć do ogrzewania budynków, przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale także do chłodzenia pomieszczeń. Do tego jest najtańszym ź...
Taryfa G11 – dla kogo i kiedy warto ją wybrać?
Taryfa G11 – dla kogo i kiedy warto ją wybrać?
Taryfa G11 jest najczęściej wybieraną opcją przez odbiorców indywidualnych. Popularność taryfy G11 wynika z jej uniwersalności, bowiem cena energii elektrycznej we wszystkie godziny i dni w tygodniu jest stała. Dla kogo G11 jest odpowied...
Taryfy prądu – co oznaczają i którą wybrać?
Taryfy prądu – co oznaczają i którą wybrać?
Różnorodność taryf energetycznych pozwala wybrać najlepiej dopasowaną do własnych potrzeb. W zależności od tego w jaki sposób korzystamy z energii mamy do wyboru różne stawki godzinowe. Co to jest taryfa...
zapytaj o ofertę
Columbus