Kariera Blog Relacje inwestorskie
PL

Taryfy prądu – co oznaczają i którą wybrać?


Różnorodność taryf energetycznych pozwala wybrać najlepiej dopasowaną do własnych potrzeb. W zależności od tego w jaki sposób korzystamy z energii mamy do wyboru różne stawki godzinowe. Co to jest taryfa prądu i która z nich jest najbardziej odpowiednia dla Ciebie?

Co to jest taryfa prądu?

Taryfa energii elektrycznej jest planem cenowym według którego użytkownik prądu płaci za zużycie. Każda taryfa określa, jaka stawka cenowa za 1 kWh obowiązuje o określonej godzinie w ciągu doby.

Taryfy prądu – jakie i dla kogo?

Taryfy prądu dzielą się ze względu na zapotrzebowanie na energię elektryczną. Najwięksi odbiorcy, jak duże fabryki czy kopalnie, płacą za prąd w oparciu o taryfę A (napięcie wysokie), firmy produkcyjne czy gospodarstwa rolne korzystają z taryfy B (napięcie średnie), taryfa C (napięcie niskie) wykorzystywana jest przez niewielkie firmy usługowe i małych producentów.  Dla gospodarstw domowych przeznaczona jest zaś taryfa G, która jest niezależna od poziomu napięcia.

Taryfy prądu – jak rozszyfrować skrót?

Pod pierwszą literą, w przypadku taryfy G,kryje się gospodarstwo domowe. Pierwsza cyfra mówi o mocy przyłączeniowej – w przypadku 1 – wynosi ona do 40 kW, powyżej pojawia się cyfra 2. Druga cyfra w skrócie informuje nas o liczbie stref, w których się rozliczamy, jeśli jest to 1 to stawka za prąd jest stała przez całą dobę, w przypadku 2, płacimy dwie różne stawki, 3 – doba podzielona jest na trzy stawki. Taryfy prądu dla domu dzielą się na:

Najpopularniejszymi taryfami w gospodarstwach domowych są taryfy G11 i G12.

Najpopularniejsze taryfy prądu w gospodarstwach domowych

Taryfy prądu – G11

Taryfa G11 to najprostsza i zarazem najczęściej wybierana taryfa energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.To taryfa jednostrefowa, co oznacza, że cena kilowatogodziny (kWh) jest taka sama przez całą dobę. Nie mamy jednak tańszej energii elektrycznej w godzinach wieczornych i nocnych.

taryfy prądu - G11

Taryfy prądu – G12

Taryfa G12 to taryfa również przeznaczona dla gospodarstw domowych. Dzieli się na dwie strefy – nocną i dzienną, które różnią się od siebie ceną za zużycie jednej kilowatogodziny (kWh). Cena prądu w strefie „dziennej” jest zazwyczaj droższa od ceny prądu w strefie „nocnej”. Poleca się ją przede wszystkim osobom, które mają większe zapotrzebowanie na energię nocą, np. korzystają z energochłonnych urządzeń, takich jak sprzęt AGD – pralka, zmywarka w godzinach wieczornych i nocnych. Prosumenci również mogą skorzystać z tej taryfy. Właściciele elektrowni słonecznej, którzy wybrali taryfę G12 mogą liczyć na to, że nadwyżka opustu wypracowana na energii wprowadzonej do sieci w czasie obowiązywania taryfy dziennej zostanie przeniesienia na taryfę nocną.

taryfy prądu - G12

Nie masz jeszcze fotowoltaiki? Zamów spotkanie z doradcą energetycznym

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego darmowego newslettera i bądź na bieżąco z nowościami.