Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
6 minut 37 sekund

Taryfa G12 – dla kogo i kiedy warto ją wybrać?

Taryfa G12 – dla kogo i kiedy warto ją wybrać? Columbus Energy Sylwia Lewkowicz Artykuły o fotowoltaice
Ocena 3.5
3.5 (2)
3.5
2
5
taryfa g12

Taryfa G12 jest obok G11 jedną z podstawowych taryf prądu, dostępnych dla odbiorców indywidualnych. Jest szczególnie ceniona przez osoby z dużym zapotrzebowaniem na prąd.  Dla kogo G12 jest dedykowana i kiedy warto wybrać ten sposób rozliczenia?

Taryfa G12 – dwie strefy, dwie stawki

Taryfa G12 charakteryzuje się tym, że jest dwustrefowa. Oznacza to, że obowiązują w niej strefy niższej i wyższej stawki cenowej, godziny mogą być różne w zależności od sprzedawców. Zazwyczaj jednak strefy kształtują się następująco:

Strefa z niższą stawką (zazwyczaj 10 godz./dobę) :

  • 22:00-6:00 (tzw. nocna),
  • 13:00-15:00 (tzw. dzienna, dostępna tylko u niektórych operatorów).

Wyższa stawka za zużycie prądu (14 godzin w ciągu doby):

  • 6:00-13:00 (tzw. szczyt przedpołudniowych),
  • 15:00-22:00 (tzw. szczyt popołudniowy).

Taryfa G12 – dla kogo?

Taryfy z grupy G przeznaczone są głównie dla gospodarstw domowych, jednak ich odbiorcami mogą być również inne podmioty jak akademiki, domy dziecka, klasztory, plebanie czy hospicja. Mogą z niej korzystać również prowadzący działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania, o ile nie przyjmują na miejscu klientów i nie prowadzą żadnych rozliczeń. Taryfy G są przeznaczone dla odbiorców, u których moc umowna nie przekracza 40kW.

Taryfa G12 dla prosumenta

Klienci będący prosumentami i korzystający z taryfy dwustrefowej zazwyczaj rozliczani są według klucza, który odpowiada proporcjom rzeczywistego zużycia energii przez danego klienta w konkretnych strefach, w danym okresie. Jednak w zależności od sprzedawcy energii mechanizm rozliczeń w przypadku prosumentów korzystających z taryfy G12 może się różnić, być bardziej lub mniej korzystny. Dlatego też, by uprościć system rozliczeń zdecydowana większość właścicieli mikroinstalacji OZE decyduje się na taryfę G11.

Kiedy warto wybrać taryfę G12?

Większość gospodarstw domowych korzysta z taryfy G11, jedynie około 3 mln odbiorców decyduje się na zmianę na G12 lub G12w. Dlaczego? Taryfa G12 jest bardziej skomplikowana, skierowana głównie do osób, które potrafią dobrze zaplanować swoje zużycie energii – wykorzystują energochłonne urządzenia w godzinach poza szczytowych. Opcja ta jest korzystna szczególnie dla gospodarstw domowych z ogrzewaniem elektrycznym, które używane jest w godzinach nocnych.

Taryfa G12w – weekendowa odmiana G12

W taryfie G12w tańszą stawką dodatkowo objęte są również weekendy, a także święta i dni wolne od pracy. Jest to najlepsza opcja dla osób, które wykonują większość energochłonnych prac domowych na koniec tygodnia – w sobotę i niedzielę. Pranie, prasowanie czy koszenie trawy, to czynności, które przy taryfie G12w najkorzystniej zaplanować właśnie w weekend.

Kiedy nie zmieniać taryfy na G12?

Taryfa G12 czy G12w jest przeznaczona dla osób o konkretnym profilu zużycia. Jeśli zmienisz G11 na G12, a Twój harmonogram dnia nie wpasuje się w godziny niższych stawek za energię, otrzymasz wyższy rachunek.

Do godziny 15 jesteś w pracy, a najwięcej kWh wykorzystujesz gdy wracasz do domu, czyli w godzinach 15.00–22.00? Pozostań przy G11. Wtedy stawka za energię jest taka sama przez całą dobę. Podobnie gdy nie zważasz na godziny użytkowania energii i bardziej cenisz sobie wygodę związaną ze swobodą użytkowania energochłonych urządzeń, niż oszczędności kosztem dostosowania swojego czasu do tańszej taryfy, również wybierz G11.

Taryfa G12 czy G12w – którą wybrać?

Decyzja o wyborze taryfy G12 lub G12w powinna zależeć od Twoich nawyków i tego, czy energię zużywasz głównie w nocy, czy w weekendy. Pamiętaj, że cena za kWh zmienia się w obu tych taryfach w zależności od pory dnia.

W taryfie G12w możesz liczyć na niższe ceny za kWh przez cały weekend, natomiast w G12 soboty, niedziele i święta podlegają pod takie same stawki, jak dni robocze. Z kolei nocne stawki w taryfie G12 będą niższe niż w taryfie G12w. Na opłacalność obu taryf wpłynie nie tylko stawka za kWh, ale także wysokość opłat nałożonych przez danego sprzedawcę energii (handlowych i innych). Pamiętaj więc, aby dokładnie sprawdzić cenniki każdego z operatorów.

Taryfa G12 jest dla Ciebie, jeśli:Taryfa G12w jest dla Ciebie, jeśli:
– weekendy zwykle spędzasz poza domem,
– rzadko uruchamiasz energochłonne sprzęty w weekendy i dni wolne,
– energochłonnych urządzeń używasz najczęściej w dni robocze, poza szczytem godzinowym.
– w dni robocze pracujesz poza swoim miejscem zamieszkania,
– pranie, pieczenie, gotowanie i zmywanie odkładasz głównie na weekendy i dni wolne,
– energochłonnych urządzeń używasz przede wszystkim w weekendy.

Z czym wiąże się zmiana taryfy z G11 na G12 lub G12w?

Jeśli dokonujemy takiej zmiany, sprzedawca energii powinien bezpłatnie wymienić nam licznik z jednostrefowego na dwustrefowy. Grupę taryfową można zmienić raz na 12 miesięcy, za w przypadku zmiany stawek opłat w taryfie, w okresie 60 dni od wejścia w życie nowej taryfy. Warunki zmiany określa umowa kompleksowa.

Na co zwrócić uwagę wybierając taryfę G12 lub G12w?

W obliczu podwyżek cen prądu, coraz więcej osób szukając oszczędności zmienia taryfę. Różnice na rachunkach nie są zazwyczaj duże, w skali miesiąca może to być od kilu do kilkunastu złotych, jeśli jednak masz pewność, że inna taryfa będzie bardziej odpowiadać Twoim potrzebom, warto ją zmienić. Zanim to zrobisz, przeanalizuj swój profil zużycia energii, tzn. w godziny w jakich najczęściej korzystasz z energochłonnych urządzeń.  Jeśli planujesz zmodyfikować sposób korzystania z energii elektrycznej, zastanów też czy będziesz w stanie zrobić to długofalowo. Zmiana taryfy jest możliwa jest bowiem raz w roku.  Jeśli decydujesz się na zmianę taryfy, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę decydując się na ten krok. Korzystna stawka cenowa za energię elektryczną to tylko jedno kryterium.

Zmieniając taryfę, warto również przyjrzeć się takim elementom jak:

  • stawkę za 1 kWh w godzinach szczytowych i pozaszczytowych,
  • godziny obowiązywania obniżonej stawki za energię elektryczną,
  • dodatkowe opłaty,
  • zapisy w umowie jak. np. okres obowiązywania, warunki odstąpienia.

Rozliczenie energii a fotowoltaika

Na opłacalność fotowoltaiki, bardziej niż sama taryfa, wpływ ma system rozliczeń. Aktualnie obowiązujący net-billing dotyczy prosumentów, którzy złożyli wniosek o przyłączenie do sieci od 1 kwietnia 2022 roku. Nowe rozliczenie różni się od systemu opustów tym, że dotyczy wartościowego, a nie ilościowego, rozliczania energii elektrycznej. W I etapie tj. od 1 lipca 2022 r. nadwyżki energii wprowadzone do sieci z instalacji prosumenckiej są sprzedawane według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej (Rynek Dnia Następnego) z poprzedniego miesiąca kalendarzowego. Po 30 czerwca 2024 r. nadwyżki będą rozliczane z zastosowaniem taryf dynamicznych według cen godzinowych. Brakującą energię trzeba dokupić po stawce rynkowej. Opłacalność fotowoltaiki w net-billingu jest więc zmienna, zależna od obowiązujących cen. Alternatywą dla powszechnie obowiązującego systemu rozliczeń prosumentów jest Prąd jak Powietrze.

Prąd jak Powietrze to usługa, która pozwala wykorzystać 100% wartości energii, wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej. Stawka za energię sprzedaną jest taka sama jak za energię odebraną, dzięki temu masz pewność, że opłacalność Twojej instalacji jest na stabilnym, wysokim poziomie. Usługa skierowana jest dla rozliczających się w grupie taryfowej G.

Chcesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd? Postaw na sprawdzone rozwiązanie, które pomoże uniezależnić się od podwyżek za prąd na lata – fotowoltaikę w usłudze Prąd jak Powietrze. Skontaktuj się z nami, a dobierzemy rozwiązanie dopasowane Twoich potrzeb.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
Taryfy prądu – co oznaczają i którą wybrać?
Taryfy prądu – co oznaczają i którą wybrać?
Różnorodność taryf energetycznych pozwala wybrać najlepiej dopasowaną do własnych potrzeb. W zależności od tego w jaki sposób korzystamy z energii mamy do wyboru różne stawki godzinowe. Co to jest taryfa...
Taryfa G11 – dla kogo i kiedy warto ją wybrać?
Taryfa G11 – dla kogo i kiedy warto ją wybrać?
Taryfa G11 jest najczęściej wybieraną opcją przez odbiorców indywidualnych. Popularność taryfy G11 wynika z jej uniwersalności, bowiem cena energii elektrycznej we wszystkie godziny i dni w tygodniu jest stała. Dla kogo G11 jest odpowied...
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje moje zapotrzebowanie?
Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała ro...
Licznik prądu – jak go odczytać?
Licznik prądu – jak go odczytać?
Odczyt licznika energii polega na sprawdzeniu zużycia prądu przez gospodarstwo domowe i przekazaniu ich sprzedawcy prądu. Dane z licznika są...
Fotowoltaika dofinansowanie 2024 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Fotowoltaika dofinansowanie 2024 – jak uzyskać dotacje do instalacji OZE?
Odnawialne źródła energii to najprostszy sposób na obniżenie rachunków za prąd i ochronę środowiska. Popularność fotowoltaiki rośnie z roku na rok. Do niedawna nieznana, dziś zasila tysiące polskich gospodarstw. Dużą zachętę dla...
Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej w Polsce?
Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej w Polsce?
Cena energii elektrycznej systematycznie rośnie, z roku na rok zwiększa się również zapotrzebowanie na prąd. Tablety, telefony komórkowe, a nawet pojazdy hybrydowe i elektryczne – w polskich domach przybywa urządzeń zasilanych z gn...
Fotowoltaika – Tauron – jak czytać rachunek za prąd?
Fotowoltaika – Tauron – jak czytać rachunek za prąd?
Wraz z instalacją fotowoltaiczną zmieniają się dotychczasowe faktury za prąd. Interpretacja nowego rachunku może okazać się problematyczna ze względu na nowe składowe. ...
zapytaj o ofertę
Columbus