Taryfa G12 - dla kogo i kiedy warto ją wybrać?

30/05/2019

Autor: Sylwia Lewkowicz

3 minuty czytania

taryfa g12

Taryfa G12 jest obok G11 jedną z podstawowych taryf prądu, dostępnych dla odbiorców indywidualnych. Jest szczególnie ceniona przez osoby z dużym zapotrzebowaniem na prąd.  Dla kogo G12 jest dedykowana i kiedy warto wybrać ten sposób rozliczenia?

Taryfa G12 – dwie strefy, dwie stawki

Taryfa G12 charakteryzuje się tym, że jest dwustrefowa. Oznacza to, że obowiązują w niej strefy niższej i wyższej stawki cenowej, godziny mogą być różne w zależności od sprzedawców. Zazwyczaj jednak strefy kształtują się następująco:

Strefa z niższą stawką (zazwyczaj 10 godz./dobę) :

  • 22:00-6:00 (tzw. nocna),
  • 13:00-15:00 (tzw. dzienna, dostępna tylko u niektórych operatorów).

Wyższa stawka za zużycie prądu (14 godzin w ciągu doby):

  • 6:00-13:00 (tzw. szczyt przedpołudniowych),
  • 15:00-22:00 (tzw. szczyt popołudniowy).

Taryfa G12 – dla kogo

Taryfy z grupy G przeznaczone są głównie dla gospodarstw domowych, jednak ich odbiorcami mogą być również inni odbiorcy jak akademiki, domy dziecka, klasztory, plebanie czy hospicja. Mogą z niej korzystać również prowadzący działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania, o ile nie przyjmują na miejscu klientów i nie prowadzą żadnych rozliczeń. Taryfy G są przeznaczone dla odbiorców których moc umowna nie przekracza 40kW.

Taryfa G12 dla prosumenta

Klienci będący prosumentami i korzystający z taryfy dwustrefowej zazwyczaj rozliczani są według klucza, który odpowiada proporcjom rzeczywistego zużycia energii przez danego klienta w konkretnych strefach, w danym okresie. Jednak w zależności od sprzedawcy energii mechanizm rozliczeń w przypadku prosumentów korzystających z taryfy G12 może się różnić, być bardziej lub mniej korzystny. Dlatego też by uprościć system rozliczeń zdecydowana większość właścicieli mikroinstalacji OZE decyduje się na taryfę G11.

Kiedy warto wybrać taryfę G12?

Większość gospodarstw domowych korzysta z taryfy G11, jedynie około 3 mln odbiorców decyduje się na zmianę na G12 lub G12w. Dlaczego? Taryfa G12 jest bardziej skomplikowana, skierowana głównie do osób, które potrafią dobrze zaplanować swoje zużycie energii – wykorzystują energochłonne urządzenia w godzinach poza szczytowych. Opcja ta jest korzystna szczególnie dla gospodarstw domowych z ogrzewaniem elektrycznym, które używane jest w godzinach nocnych.

Taryfa G12w – weekendowa odmiana G12

W taryfie G12w dodatkowo, tańszą stawką objęte są również weekendy, a także święta i dni wolne od pracy. Jest to najlepsza opcja dla osób, które wykonują większość energochłonnych prac domowych na koniec tygodnia – w sobotę i niedzielę. Pranie, prasowanie czy koszenie trawy, to czynności które przy taryfie G12w najkorzystniej zaplanować właśnie w weekend.

Z czym wiąże się zmiana taryfy z G11 na G12 lub G12w?

Jeśli dokonujemy takiej zmiany, sprzedawca energii powinien bezpłatnie wymienić nam licznik z jednostrefowego na dwustrefowy. Grupę taryfową można zmienić raz na 12 miesięcy. Warunki zmiany określa umowa kompleksowa.

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty

Czym jesteś zainteresowany?

Zaznacz przynajmniej jedną opcję

Podaj swoje dane:

Czytaj więcej

Czytaj więcej