Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz

Dynamiczne bilansowanie z gwarancją 1:1 – dowiedz się, jak to działa!

Zobacz
3 minut 12 sekund

Taryfa G13 – dla kogo i kiedy warto ją wybrać?

Taryfa G13 – dla kogo i kiedy warto ją wybrać? Columbus Energy Anna Piechota Artykuły o fotowoltaice
Ocena 4.5
4.5 (2)
4.5
2
5
taryfa G13

Odpowiednia taryfa prądu może znacznie obniżyć rachunki, jakie płacisz za energię elektryczną, pod warunkiem, że zostanie dopasowana do Twojego stylu życia i nawyków. Czy taryfa G13 będzie dla dobrym rozwiązaniem dla Twojego gospodarstwa domowego?

Taryfa G13 – trzy strefy, trzy stawki

W taryfie G13 rok dzieli się na dwie pory: lato i zimę. Pora letnia obowiązuje od 1 kwietnia do 30 września, a zima od 1 października do 31 marca. Z kolei “trójka” w nazwie oznacza, że mamy do czynienia z aż trzema strefami czasowymi (i cenowymi). Najczęściej wyglądają następująco:

 1. strefa wysokich cen, czyli szczyt popołudniowy
  • latem od 19:00 do 22:00,
  • zimą od 16:00 do 21:00.
 2. strefa średnich cen, czyli szczyt przedpołudniowy
  • latem od 7:00 do 13:00,
  • zimą również od 7:00 do 13:00.
 3. strefa niskich cen, czyli pozostałe godziny doby
  • latem od 13:00 do 19:00 i od 22:00 do 7:00,
  • zimą od 13:00 do 16:00 i od 21:00 do 7:00.

Jakich średnich cen za kWh możesz spodziewać się w taryfie G13? W najtańszej strefie będzie to około 0,3000 zł/kWh, w średniej około 0,4500 zł/kWh i w najdroższej do 0,6900 zł/kWh. Dokładne stawki należy sprawdzić w aktualnym cenniku sprzedawcy energii.

Aby poznać pełen koszt korzystania z tej opcji rozliczania energii elektrycznej, zwróć uwagę nie tylko na stawki za kWh, ale również na wysokość handlowych i dodatkowych opłat. Przeanalizuj także zapisy w umowie dotyczące okresu jej obowiązywania, warunków odstąpienia czy też konsekwencji zerwania kontraktu.

Taryfa G13 – dla kogo?

Mimo że nazwa taryfy wskazuje, iż jest ona dedykowana gospodarstwom domowym, mogą z niej korzystać również podmioty, który zasilają:

 • lokale zbiorowego mieszkania (hotele robotnicze, internaty, domy akademickie, hospicja, domy dziecka, domy opieki społecznej, plebanie, klasztory itp.),
 • pomieszczenia gospodarcze należące do gospodarstw domowych, pod warunkiem nie prowadzi się w nich działalności gospodarczej (piwnice, garaże, strychy),
 • domki letniskowe i altany działkowe,
 • mieszkania rotacyjne,
 • węzły cieplne i hydrofornie,
 • oświetlenie w budynkach mieszkalnych (piwnice, rowerownie, klatki schodowe, suszarnie).

U jakiego operatora można skorzystać z taryfy G13? Obecnie udostępnia ją jedynie Tauron (stan na 06.02.2023 r.).

Kiedy warto wybrać taryfę G13?

Spędzasz swoje dni w pracy, a większość czynności pochłaniających energię elektryczną wykonujesz wieczorem, najczęściej między 16:00 a 22:00? Taki styl życia zdecydowanie nie będzie pasować do profilu taryfy G13. Ale jeśli masz elastyczny grafik i możesz zaplanować pracę większości urządzeń (kuchenki, pralki, zmywarki, żelazka, kosiarki itp.) wczesnym popołudniem lub po 21:00, taryfa G13 może być dla Ciebie całkiem opłacalna.

To również dobre wyjście dla gospodarstw, które ogrzewają swój budynek energią elektryczną lub pompą ciepła. Taryfa G13 będzie jednak rentowna dopiero wtedy, gdy przynajmniej 60% prądu na ogrzewanie będzie pobierane ze strefy niskich cen.

Korzystanie z taryfy G13 wymaga przemyślanego działania i planowania wykonywania energochłonnych zadań w określonych godzinach. Przed podjęciem decyzji przyjrzyj się więc swoim nawykom i zastanów się, czy musisz dokonać modyfikacji w życiu, by taryfa G13 była dla Ciebie opłacalna. A jeśli tak, to czy jesteś gotów na takie zmiany.

Jak przejść na taryfę G13?

Taryfę energetyczną możesz zmienić raz w roku, bez żadnych opłat – wystarczy, że złożysz odpowiednie pismo u swojego sprzedawcy energii elektrycznej. Dystrybutor będzie mieć obowiązek wymiany Twojego licznika – w taryfie G13 musi być to trójfazowe urządzenie. Podobnie jak w przypadku taryf G11 i G12, maksymalna moc poboru w taryfie G13 nie może przekraczać 40 kW.

Szukasz sposobów na obniżenie rachunków za prąd? Dowiedz się, o ile może zredukować je fotowoltaika! Umów się na darmowe spotkanie i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić dzięki własnej elektrowni słonecznej.

Oceń ten artykuł

powiązane artykuły
czytaj bloga
zapytaj o ofertę
Columbus