Ekologiczny jelonek - farma fotowoltaiczna w Jeleniej Górze

23/08/2018

Autor: Mateusz Konkiel

2 minuty czytania

W Jeleniej Górze ma powstać wyjątkowa farma fotowoltaiczna w kształcie symbolu miasta – jelonka. Cała instalacja będzie składała się z 30 tysięcy modułów fotowoltaicznych o mocy 10 MW skierowanych w stronę Karkonoszy i pokryje zapotrzebowanie energetyczne około 20% mieszkańców.

O tej wyjątkowej farmie fotowoltaicznej mówi się od 2017 roku, kiedy to powstał Jeleniogórski Klaster Energii Odnawialnej. Instalacja realizowana jest z inicjatywy miasta we współpracy z firmami Polski Solar i Maf Energy.

Na farmę fotowoltaiczną w kształcie jelonka składać będzie się 30 tysięcy modułów fotowoltaicznych – ogniw zarówno polikrystalicznych (niebieskich) oraz wydajniejszych monokrystalicznych (czarnych), które przełożą się na 10 MW mocy. Całość zajmie powierzchnię 22 hektarów na działce przy Trasie Czerskiej, którą wykonawcy dzierżawi miasto.

Farma-jelonek – dlaczego?

Dlaczego instalacja będzie przypominać jelonka? Jak mówi William Buba, dyrektor generalny firmy Polski Solar: “Wpisanie jelonka w projekt elektrowni fotowoltaicznej było dla nas oczywistym wyborem. W ten sposób nie tylko odwołujemy się do nazwy Jeleniej Góry i promujemy ją w Polsce i na świecie. Oddajemy również uznanie przełomowym zmianom, na które się zdecydowała, stając się liderem w dążeniu do niezależności energetycznej”.

Prace nad budową farmy rozpoczęły się na początku 2018 roku, a ich zakończenie planowane jest na lipiec-sierpień. Koszt całej inwestycji to 37 mln netto. Energia pozyskana przez panele fotowoltaiczne będzie w stanie zaspokoić zapotrzebowanie około 20% (4,5 tys.) mieszkańców miasta. Jak zapowiada Polski Solar, energia trafi do ogólnej sieci dystrybucyjnej na zasadach rynkowych.

Foto: Polski Solar

udostępnij artykuł dalej .

Poznaj szczegóły oferty:
fotowoltaika, pompy ciepła

zostaw kontakt do siebie


    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej

    czytaj więcej
    !